YEREL
Giriş Tarihi : 23-08-2021 12:27   Güncelleme : 23-08-2021 12:27

KAFKASÖR’DE DUYGULANDIRAN ANLAR

Bu yıl 40’ıncısı düzenlenen Boğa Güreşleri 21 Ağustos Cuma günü başladı. Boğa Güreşlerinin ilk gününde deste, ayak, küçükorta ve süperbaş kategorisinde güreşler gerçekleşti.

KAFKASÖR’DE DUYGULANDIRAN ANLAR

Artvin merkez ve ilçelerinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen boğa güreşleri, bölge de büyük bir sektör oluşturuyor. Süper baş, baş, başaltı, büyük-orta, küçük-orta, ayak ve deste olmak üzere 7 kategoride gerçekleştirilen boğa güreşleri bölgede yoğun ilgi görüyor. Boğa yetiştiricileri, kentin 1200 rakımlı Kafkasör Yaylası başta olmak üzere, 200 yıldır yaşatılan boğa güreşleri için besledikleri 400 ile 900 kilogram ağırlığında olan boğalara büyük özenle bakıyor. Ot, saman, pekmez, kuru üzüm, arpa ve yumurta ile beslenen boğalar, antrenman yaptırılarak güreşlere hazırlanıyor.

Bu yıl 40'ıncısı düzenlenen boğa güreşleri, 1200 rakımlı Kafkasör yaylasında 21 Ağustos Cumartesi günü başladı.  Artvin Belediyesi organizasyonunda, Artvin Kafkasör Geleneksel Boğa Güreşlerini Yaşatma ve Yaylarını Koruma Spor Kulübü Derneği tarafından düzenlenen ödüllü boğa güreşleri festivalinin ilk gününde Deste, Ayak, Küçükorta ve Süperbaş kategorilerinde 32 boğa güreşti.

Erzurum’dan güreşlere katılan 13 yaşındaki Hamza Çınar’a ait  Küçükefe isimli boğa, deste kategorisinde 1’inci olarak sahibine 10 bin lira para ödülü kazandırdı. Küçük yaştan itibaren boğacılık yaptığını ifade eden Hamza Çınar, “Boğam burada da birinciliği aldı, beni çok duygulandırdı” dedi.

Küçükorta kategorisinden 500 kilogram Ustura Nişan isimli boğasını arenaya çıkartan kadın boğacı Şengül Turan hayvan sevgisinin kadını erkeği olmaz diyerek, “Ustura Nişan isimli boğanın sahibiyim. Onunla gurur duyuyorum. Onlara verdiğim emekler yedirdiğim yiyecekler helal olsun.  Doğduğundan beri ben bakıyorum boğama. Bu iş erkek işi dediler aldırmadım. Tribünde çok sayıda insandan destek alıyorum.  Hem cinslerim kadınlar bile zor değil mi, yorulmuyor musun, nasıl dayanıyorsun diyor. Evet boğacılık zor iş. Ama biz onlarla zaman geçirince bütün yorgunluğumuzu unutuyoruz. Hayvan sevmenin kadını erkeği olmaz. Bizde boğamızı seviyoruz” dedi.

DİLAN ŞAHİNBAŞ