YEREL
Giriş Tarihi : 13-08-2021 11:12   Güncelleme : 13-08-2021 11:12

KAFKASÖR KRİZİ ÇÖZÜLDÜ

Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, 40’ıncı Boğa Güreşlerinin Kafkasör arenasında 21-22 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirileceğini belirtti.

KAFKASÖR KRİZİ ÇÖZÜLDÜ

Belediye Başkanlığı makamında basın açıklaması yapan Başkan Elçin, mülk sahibi Murat Gökçen ile görüşmelerinin olumlu sonuçlandığını, bir defaya mahsus olarak bu yıl da Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali’nin sadece boğa güreşleri olacak şekilde Kafkasör arenasında düzenleneceğini kaydetti.

Elçin konuşmasının devamında mülk sahibi ailenin konunun siyasallaştığını düşündükleri ve ailelerinin isminin siyasal ortamda tartışma konusu yapılmasını istemediklerinden dolayı bir defaya mahsus bu yıl boğa güreşlerinin her zamanki alanda yapılmasına izin verdiğini dile getirdi.

Kafkasör Festivalinin siyasi bir iş olmadığını, Artvin’in bir geleneği, kültürü olduğunu açıklayan Başkan Elçin, “Bu festival Artvin'in merkezinde yapılması gerekiyor. Boğa güreşleri 200 yıl öncesinde 7 tane mahallemizden boğaların yaylaya çıkmadan önce Kafkasör Yaylası'na çıkıp orada her birisinin birbirleriyle dövüşerek dövüşün sonucunda da barışarak büyük dağa çıkmasının bir kültürdür. Onun bir geleneğidir. Yoksa İspanya'daki boğa güreşleri yarışı gibi değildir. O kategoriden kaç tane boğa varsa güreş yapar, ondan sonra da şampiyon olur. Kafkasör’ün şampiyonu Türkiye'nin dünyanın şampiyonu derler. Hiç kimse de bu kültürümüzü siyasete alet etmesin. Bu kamuoyunun işidir. Herkesin sahiplenme işidir. Kimse ben yaptım diye övünmesin” dedi.

Mülk sahibi Gökçen ailesinden Murat Gökçen ile görüştüklerini açıklayan Başkan Elçin, “Gökçen ailesiyle özellikle de Murat Bey ve avukat ile görüşmelerimiz oldu. Akşam da bir görüşme gerçekleştirdik. Bugün sabah saatlerinde de bir görüşmemiz oldu. Olumlu sonuçlandırdık. Gökçen ailesi adına Murat Bey ‘Bizi orada halka yanlış anlattılar, sanki biz para gözlü insanlarmışız gibi lanse ettiler’ dedi. Kendileri bir basın açıklaması hazırlamışlar ve bu metni bugün değil de festivalin yapılacağı gün arenada Belediye Başkanı olarak kamuoyuna açıklarsan bizim kamuoyunu bilgilendirme dersen ve kira bedelini de ödersen, biz sana bu konuda izin veriyoruz dediler” dedi.

Kafkasör Yaylasında Gökçen ailesine ait olan mülkün 83 dönüm olduğunu ve mülkün14 dönümü üzerinde ağaçlandırılacak alan adıyla turizm planı yapıldığını söyleyen Elçin, “30 dönümlük alanı orman alanı, 38 dönümlük alanı da spor tesisi alanı yapmışlar. Mülk sahiplerinin 83 dönüm yerini gasp etmişler. 2018 yılında da biz izin vermiyoruz filan demişler. Onun peşine bu planı yaparak 2017'de planı yapmışlar ki, yer sahibi hiçbir şey yapamazsın, biz yaparız, biz devletiz demişler. O günkü yönetimin tutumundan dolayı Gökçen ailesinin istediği şey; Kafkasör Yaylası’nda arenanın, tuvalet yerleşimi olan bölgenin de dahil olduğu 83 dönümlük arazilerini satmak ve yine diyorlar ki belediye olarak bu araziyi alın” diyerek 2019 yılında festivalin yapılması için aileden izin aldıklarını, sene sonuna kadar bir ön protokol yaptıklarını ve araziyi satın alacaklarını fakat arazinin alınmasını karşılayacak iş insanının farklı bir yatırımı olacağı için başka biriyle görüşeceklerini ne yazık ki araya pandemi girince görüşemediklerini ve süreç içerisinde mülk sahiplerinin ilgisiz kaldığını açıkladı.

Başkan Elçin, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi;

“Biz mal sahibi ile anlaştık, Kafkasör her zaman yapıldığı yerde Gökçen ailesinin yerinde, türbinlerin olduğu yerde bu sene son kez düzenlenecek. Aile festivalin ve kendi isimlerinin siyasete alet edildiği için ailem bu sene son kez olmak şartıyla arenada güreşlerin yapılmasına izin veriyorum dedi ve anlaştık. Öğlenden sonra Sayın Valimize de yazı yazacağız; Festival kapsamında düzenlemediğimizi sadece boğa güreşleri yapacağımızı bilgilerine sunacağız. Biz 21-22 Ağustos tarihinde Kafkasör’de bütün boğalarımızı güreştireceğiz. Ayrıca televizyonda da canlı yayın yapacağız. Zannediyorum ki bu boğa güreşleri ile ilgili kriz de Artvin'de son bulmuş olacak. Ondan sonra da hep birlikte ne yapacaksak elimizden geleni yapacağız.

Artvin'de boğa güreşlerinin yapılmaması demek Artvin'in kültürünün, Artvin'in yok sayılması demek. Ben Belediye Başkanı olarak bütün imkanlarımı kullandım. Boğacılar Derneği de bütün imkanlarını kullandılar. Beraber kol kola girdik festival şeklinde değil boğa güreşleri şeklinde 40’ıncı boğa güreşlerini gerçekleştireceğiz. Seneye umuyoruz ki mülk sahiplerinden araziyi alarak 41’inci Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivalini gerçekleştireceğiz.”

DİLAN ŞAHİNBAŞ