YEREL
Giriş Tarihi : 12-08-2021 11:20   Güncelleme : 12-08-2021 11:20

KAFKASÖR FESTİVALİ’NE BÜROKRASİ ENGELİ

Artvin’de her yıl geleneksel olarak düzenlenen Kafkasör Kültür Turizm Sanat Festivali bu yıl pandemiden dolayı değil de bürokrasi engeline takıldığından dolayı gerçekleştirilemeyecek.

KAFKASÖR FESTİVALİ’NE BÜROKRASİ ENGELİ

Artvin Valiliği ve Artvin Belediyesi organizasyonunda Geleneksel Boğa Güreşlerini Yaşatma ve Yaylalarını Korum Derneği (Boğacılar Derneği) tarafından her yıl Kafkasör Yaylası’nda düzenlenen Boğa Güreşleri geçtiğimiz yıl pandemi engeline takılırken bu yıl bürokrasi engeline takıldı.

Yıllardır özel mülke ait alanda düzenlenen Boğa Güreşleri Festivalinin bu yıl yapılması için, mülk sahibi mevcut Kafkasör Arenasının bulunduğu alanın satın alınması şartını koştu. Yapılan görüşmelerde sonuç alamayan Artvin Belediyesi, Kafkasör Yaylasında farklı bir alanda boğa güreşi festivalinin yapılması için yer arayışı içine girdi. Off-road alanını uygun gören boğacılar ve Artvin Belediyesi, festivalin burada yapılması için festivalin koordinesinden sorumlu Artvin Valiliği’ne dilekçe ile başvuruda bulundu. Artvin Valiliği bu talebi alanda güvenliğin sağlanamayacağı ve orman yangınları tehlikesi ayrıca COVİD-19 salgınını gerekçe göstererek reddetti.

Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, kamuoyunu süreç hakkında bilgilendirmek amacıyla basın açıklaması düzenledi. Halitpaşa Meydanı’nda yapılan basın açıklamasına CHP İl Başkanı Ahmet Biber, İYİ Parti İl Başkan Vekili Remzi Yıldız, CHP Merkez İlçe Başkanı Olgun Gümrükçü, İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı Yusuf İnce, CHP Murgul İlçe Başkanı Mehmet Durmuş, CHP Borçka İlçe Başkanı Vehbi Yılmaz, CHP Hopa İlçe Şükrü Aydemir, CHP Kemalpaşa İlçe Başkanı Taner Çakır, Belediye Başkan Yardımcıları Cüneyt Öztürk ve Emrah Özkan, Boğacılar Dernek Başkanı Erkan Keskin ve çok sayıda halk katılım gösterdi.

İki yüz yıllık geçmişi olan Kafkasör Boğa Güreşleri Etkinliklerinin 1981 yılından itibaren aralıksız 39 yıl, 2019 yılı dahil festival etkinliği içerisinde gerçekleştirildiğini belirten Başkan Elçin, “1981 yılından itibaren festival komitesi Valiliğin Başkanlığında mart ayında toplanır, sonra yapılacak festival etkinliklerinde kurumların hangi görevleri yapacakları belirlenmekte. Ne geçen yıl ne de bu sene bu komite Valilik tarafından toplantıya çağrılmadı” dedi.

Geçen yıl, 2020 yılında, pandemi nedeniyle bu tür etkinliklerin ülke genelinde yasaklandığı için yapılamadığını açıklayan Elçin, “Sayın Valimiz Yılmaz Doruk’a pandemi yasakları varken haziran ayında sohbet esnasında boğa güreşleri ne olacak ne yapacağız diye sorduğumda temmuz ayı gelsin bir bakalım muhtemelen yasaklar kalkar diye cevap verdi. Temmuz ayında yasaklar kalkıp il genelinde boğa güreşi tarihleri teker teker açıklanınca Sayın Valimize tekrar görüşüp ne yapacağız mevcut yerde mülk sahipleri izin vermiyorlar. Off-road alanında yapabileceğimizi söyledim. Vali Bey festival gibi yapmayalım, konser olmasın, pandemi ile ilgili kaygılarım var dedi” diyerek kendilerinin sadece güreş yapılacağına dair karar aldıklarını gerekirse seyircisiz boğa güreşleri yapılıp televizyonlardan canlı yayın yapabileceklerini Vali Doruk’a ilettiklerini açıkladı.

Akabinde Vali Doruk’un, Boğacılar Derneği’nin Valiliğe dilekçe vermelerini ve dilekçeye göre karar veririz dediğini aktaran Başkan Elçin, “Boğacılar Derneği 16 Temmuz 2021 tarihinde Valiliğe dilekçe verdi. Valilik Dilekçeyi jandarmaya havale etti. Jandarmanın incelemesi nedense çok çok uzun sürdü. Nihayetinde Valilik, Jandarmadan gelen cevaba istinaden boğa güreşlerinin yapılmasının uygun olmayacağını 10 Ağustos 2021 tarihinde Boğacılar Derneğine yazılı olarak bildirdi. Gösterilen gerekçeler COVİD-19, güvenliğin sağlanamayacağı, orman yangını çıkabileceği, orman yangın personelinin yeterli sayıda olmadığı gibi asılsız türlü bahanelerle gerekçeler uydurulmuştur” dedi.

 

Belediye Başkanı Demirhan Elçin açıklamasının devamında “Şimdi buradna soruyorum: Geçen hafta Ardanuç Dalahet’te yapılan boğa güreşleri orman alanı yayla değil mi? Şimdi yönetimde Millet İttifakı’nın CHP Belediyesi var diye bunları yapıyorsanız, bilin ki bu devran böyle gitmeyecek. Bunları yapanlara, yaptıranlara adalet önünde tek tek hesap soracağız” diyerek Artvin’de boğa güreşlerinin kamu kurumu olarak tek sahibinin Artvin Belediyesi olmadığını, esas sahibinin festival olmasından kaynaklı Artvin Valiliği olduğunu vurguladı.

Devlet memurlarına seslenen Başkan Elçin, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi;

“Artvinlinin kültürüyle, geleneğiyle, geleceği ile oynamayı, Ak Parti İl ve İlçe teşkilatlarının bir mensubu gibi davranmayın bunların hepsi gün gelir önünüze çıkar. 31 Mart 2019 seçimlerin de millet ittifakı olarak CHP Belediyesinden gocunmayın, kıskanmayın, gıpra edin engel olmak için gayret etmeyin.

Memurlara talimat veren ağa babalarınıza söylerin son aldıkları pazarlık ettikleri ihaleleri, başka türlü türlü dolaylı atamaları yapanlar yalandan vatan millet iman diyenler hepinizin ne yaptığını bu halk biliyor bilmeyenlere biz anlatacağız.

Yaptığınız her yanlış işte elimiz yakanızdadır bunu asla unutmayın. Ben Artvin belediye başkanı olarak buradan sesleniyorum. Artvin Belediyesi Artvin’in doğasına da Artvin’in boğasına da sahip olacağız. Onları sahipsiz bırakmayacağız.

Artvin Milletvekilimiz Sayın Uğur Bayraktutan bugün TBMM Meclisine boğa güreşleri ile ilgili olarak soru önergesi vermiştir bakalım ne cevap verecekler.

Kavgaya, inada, husumete, intikama zamanımız yoktur ben belediye başkanı olarak işime bakıyorum herkes de işine baksın, ayağını da denk alsın.”

DİLAN ŞAHİNBAŞ