YEREL
Giriş Tarihi : 12-01-2022 09:05   Güncelleme : 12-01-2022 09:05

Kafkas Arı Irkı İçin Çalışmalar Neler

Kafkas Arı Irkı İçin Çalışmalar Neler

Cumhuriyet Halk Partisi Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, “Kafkas Arı” soyu hakkında Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli’nin cevaplandırması talebiyle TBMM’ye soru önergesinde bulundu.

CHP Milletvekili Bayraktutan’ın Kafkas Arı ırkı ile ilgili TBMM’ye sunduğu soru önergesinde şu ifadeler yer aldı:

“Dünyada bilinen ve ekonomik değere haiz dört önemli arı ırkından birisi olan ve 12.12.2004 tarih ve 25668 sayılı Resmi gazetede yayınlanan Yerli Hayvan Irk ve Hatlarının Tescili Hakkında 2004/39 sayılı tebliğ hükmü gereğince genetik materyal olarak tescillenen Kafkas arı ırkının; doğal yaşam alanı olan Artvin ve Ardahan illeri gen merkezi olarak ilan edilmiştir.

Bu amaçla ırkın saf olarak korunabilmesi için her iki il İzole bölge olarak diğer illerden gelecek arılara kapatıldığından, Artvin ve Ardahan illeri arıcılık ve Kafkas Arısı için özel bir konuma ve öneme sahip olmuştur.

Ancak son zamanlarda Ardahan’a Kars, Erzurum üzerinden; Artvin’e ise Rize, Erzurum ve Sarp Sınır Kapısı üzerinden getirilen kaçak arılar nedeniyle Saf Kafkas Arısı soyu büyük bir tehlikeyle karşı karşıyadır. Kaçak arıcılar tarafından sokulan melez arılar nedeniyle Artvin ili ve Ardahan İline özgü “Kafkas Arı” soyunun tamamen melezleşme tehdidi altında olduğu uzmanlar tarafından dile getirilmektedir. Varlığı tehlike altında olan bu yararlı ırkı hep birlikte korumamız gerekmektedir.

Artvin ve Ardahan İlinde İzole Bölge İçerisinde Bulunan Kafkas Bal arısının (Apis mellifera caucasia) korunması ve mevcut durum tespitinin yapılması, çözüm önerilerinin ortaya koyulması adına her iki bölgedeki yetkililer, uzmanlar, bilim insanları ve arı yetiştiricileri ile ortak şekilde gerekli adımların atılması gerekmektedir.

 

Bu Bağlamda;

 

  1. Artvin ili ve Ardahan İline özgü “Kafkas Arı” soyu için tehlike yaratacak etkenler tespit edilmiş midir?

 

  1. Bu tehlikenin önlenmesi adına Bakanlığınız nezdinde yürütülen çalışmalar nelerdir?

 

  1. Bilimsel tekniklerden uzak ve yasalara aykırı şekilde Kaçak Arıların bölgeye sokulmasının sorumluları kimlerdir? Bölgeye Kaçak Arıların sokulmasını sağlayan hakkında herhangi bir yasal işlem başlatılmış mıdır?

 

  1. Bölgede Bal üreticilerinin yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesi adına Bakanlığınız nezdinde yürütülen çalışmalar nelerdir?”

Dilan Şahinbaş