GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-03-2023 12:59

Kadınların yaşam hakkı siyasi pazarlık konusu yapılamaz!

Kadınların yaşam hakkı siyasi pazarlık konusu yapılamaz!

Artvin Barosu Kadın hakları Komisyonu Başkanı Av. Elif Oya Gültekin, Yeniden Refah Partisi'nin (YRP) Cumhur İttifakı'na katılma şartı olarak ileri sürdüğü ‘Kadına Şiddetle Mücedele’ye yönelik 6284 sayılı yasanın değiştirilmesi için “Kadınların yaşam hakkı siyasi pazarlık konusu yapılamaz” dedi.

Kadınların yaşamı için hayati öneme sahip İstanbul Sözleşmesi'nin kaldırılmasının ardından uzun mücadeleler sonucu kabul edilen 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunu da hedefte. Yeniden Refah Partisi, Cumhur İttifakı'na katılmak için sunduğu maddelerden biri olarak 6284'ün kaldırılmasını talep etmesi ve AKP'den gelen yanıtta, 'hiçbir problem yok' denilmesine Artvin Barosu Kadın hakları Komisyonu’ndan tepki geldi.

Artvin Barosu Kadın hakları Komisyonu Başkanı Av. Elif Oya Gültekin yayınladığı yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Ülkemiz 14 Mayıs’ta yapılacak seçim atmosferine girmişken bazı siyasi partilerin 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'un bir kısım hükümlerinin kaldırılması yönünde taleplerde bulunduğu kamuoyuna yansımıştır.

Kadınların yaşam haklarını siyasi tartışma haline getiren, kadınların hak kazanımlarını ortadan kaldıran, eşitlik ve laiklik ilkesini yok sayan her türlü zihniyetin, söylemin ve girişimin karşısındayız!

TÜBAKKOM olarak; 6284 Sayılı Yasa'nın eksiksiz uygulanması ve İstanbul Sözleşmesi'nin hayata geçirilmesi yönündeki mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz.”

Dilan Şahinbaş

Artvin'de HaberArtvin'de Haber