Yerel
Giriş Tarihi : 17-02-2023 15:30

Kadınlar kazanımlarından vazgeçmiyor

Kadınlar kazanımlarından vazgeçmiyor

Artvin Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Elif Oya Gültekin Türk Medeni Kanunu’nun yürürlüğe girişinin 97’nci yıldönümü nedeni ile yazılı basın açıklaması yayınladı.

Artvin Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Elif Oya Gültekin Türk Medeni Kanunu’nun yürürlüğe girişinin 97’nci yıldönümü nedeni ile yayınladığı yazılı basın açıklamasında “Türk Medeni Kanunu’nun 97’nci yıldönümünde kazanımlarımızdan vazgeçmiyoruz” dedi.

Av. Gültekin açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“100 yıllık Cumhuriyetimizin çağdaş uygarlık ve yurttaşlık bilincinin dönüm noktalarından olan Türk Medeni Kanunu’nun kabulünün 97.yıldönümünde, kadın haklarını güvence altına alan, evlenme, boşanma, velayet, mal varlığı edinme, miras gibi medeni haklar bakımından kadınları erkeklerle eşit konuma taşıyan kazanımlarımızın bilincinde ve sorumluluğumuzun farkındayız.

Kadınların hak mücadeleleri ile Cumhuriyet Devrimlerinin sonucunda elde ettiği kazanımlarını ortadan kaldıracak her türlü söylem, eylem ve yasal değişikliklerden uzak durulması gerektiğini vurgularken; yoksulluk nafakasının kaldırılması, Aile Hukuku’nda zorunlu arabuluculuk getirilmesine yönelik yapılacak hiçbir yasal değişikliği kabul etmeyeceğimizin ve İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmediğimizin altını çiziyor; kadın-erkek eşitliğini demokrasinin ve laik hukuk devletinin gereği gördüğümüzü ve kadın hakları kazanımlarından ödün vermeden mücadelemizi sürdüreceğimizi ifade ediyoruz.

Deprem felaketinde kaybettiğimiz meslektaşlarımızın ve yurttaşlarımızın acısını yüreğimizde taşırken, TÜBAKKOM olarak, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla anıyor, Cumhuriyetimizin devrim ve değerlerini savunmaya devam edeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.”

Dilan Şahinbaş

Artvin'de HaberArtvin'de Haber