YEREL
Giriş Tarihi : 24-11-2021 13:15   Güncelleme : 24-11-2021 13:15

Kadın Kooperatifinden Önemli Girişim

Kadın Kooperatifinden Önemli Girişim

S.S Kılıçkaya Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi 11 Kasım 2021 tarihinde önemli bir faaliyet gerçekleştirerek Artvin Valiliği'nin Mardin Artuklu Üniversitesi Gastronomi Bölümü ile birlikte yürütmekte olduğu, Artvin Mutfağına ilişkin lezzetlerin kitap haline getirilmesi projesi kapsamında Kooperatife gelen heyete Kılıçkaya’ya özgü geleneksel yemekleri, tatlıları sundu.

Yusufeli’ne bağlı Kılıçkaya köyünde faaliyet yürüten S.S Kılıçkaya Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi önemli bir faaliyet gerçekleştirdi.

Kooperatifin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“11 Kasım 2021 günü Kooperatifimizde önemli faaliyeti daha gerçekleştirdik.

Artvin Valiliği'nin Mardin Artuklu Üniversitesi Gastronomi Bölümü ile birlikte yürütmekte olduğu, Artvin Mutfağına ilişkin lezzetlerin kitap haline getirilmesi projesi kapsamında Kooperatifimize gelen heyetle birlikte Kılıçkaya’mıza özgü geleneksel yemeklerimizi, tatlılarımızı yaptık, sunduk.

Çekimler yapıldı, yemek tariflerimiz kitapta yayınlanmak üzere kaydedildi. Sabahtan akşama kadar süren uzun ve zevkli bir çalışma oldu. Elimizden geldiği kadar Kılıçkaya’mızın yöresel lezzetlerini ve mutfak kültürünü en iyi şekilde aktarmaya çalıştık. Yemekleri, en iyi yapan kadınlarımıza yaptırdık. Çok lezzetli oldular ve çekime gelenler tarafından beğenildiler.

Çalışmaya katılan Mardin ArtukluÜn.Gastronomi Böl.den Sn Mehmet Ali Yiğit Şef, Artvin Valiliği'nden Sn Serkan Akalın ve çekim yapan Sn Saim Bey, birçoğunu ilk kez tattıklarını söylediler ve Kooperatifimizin çalışmalarını ve ürünlerimizi takdirle karşıladılar. Biz de kendilerini başarı dileklerimizle ve kooperatifimizin tanıtımına da destek vermelerini rice ederek uğurladık.

Yaptığımız yemek ve tatlılar;

Etli şalgam dolması, lahana dolması, kabak pilavı, kabuklu lobiya pancarı, teyek pancarı, sütlü şalgam pancarı, sütlü kabak yemeği, iç, yoğurtlu çorba, kavut çorbası, kavut aşı, makkalama, tatar böreği, siron, erişte, burma baklava, kuymak, pestil kayganası, kavut helvası, cadi, tandır ketesi, tandır ekmeği.

Emeği geçen kadınlarımıza ve Kooperatifimizin emekçi kadınlarına çok teşekkürler.”

 

Dilan Şahinbaş