YEREL
Giriş Tarihi : 02-10-2021 12:22   Güncelleme : 02-10-2021 12:22

“KADIN HER ŞEYİ BAŞARABİLİR”

“KADIN HER ŞEYİ BAŞARABİLİR”

Kadın Futbol Bölgesel Yardımcı Hakemi Selenay Çakmak ile sahalarda kadın hakem olmayı konuştuk.

Futbol ve Atletizm branşıyla 8 yıldır uğraşan 21 yaşındaki Futbol il hakemi ve bölgesel yardımcı hakem Selenay Çakmak beden eğitimi öğretmeni sayesinde hakemlikle tanıştığını aktararak meslek hayatına nasıl başladığını şu ifadelerle aktardı: “Tabii ki her işin zorluğu vardır. Bunun İçin bayağı bir emek sarf ederek belirli bir yere geldik, Bu süreci anlatacak olursak, ilk olarak aday hakemlikler başlayıp hakemliği aldıktan sonra bölgeselliğe yükselme sürecimiz oluyor. Adaylık hakemliğini almamız belli bir süreçte sınavdan ve atletik testten geçmeyle olan bir durum. Bunları çok iyi şekilde atlattığımı düşünüyorum il hakemliğimi alana kadar. İl hakemliği aldıktan, o sahaya çıktıktan, artık ben lisanslı bir hakemim dedikten sonra çevredeki insanların sahaya bakışı, kadın hakemlere bakışının değiştiğini fazlasıyla gördüm. Daha sonrasında olumlu ve olumsuz yorumlar kesinlikle oluyor. Daha çok olumlu yorumlar beni destekleyen insanlar sayesinde evet ben bu işi yapabilirim, ben bu işi yürütebilirim dedim. Başta ailem olmak üzere il hakem kurulu başkanımız hepsi destek çıktılar, sağ olsunlar. Ben aldığım bu öz güvenle ve kendime olan güvenimle, sağ olsun Halit hocam bölgesel kurula yükselince fazlasıyla destekçim oldu. Atletik setlere gidiyoruz, seminerlere katılıp sınavlara giriyoruz, kısım kısım yükseliyoruz. Daha çok yükselmek istiyoruz, bunun için çaba sarf ediyoruz. Özellikle kadın yapamaz kelimesini ortadan kaldırmak istiyoruz, bunun için buradayız, bunun için sahalardayız, artık bu durumun kalkmasını istiyoruz, kadın aklına koyduğu her şeyi yapabilir, bu yüzden devamını da getireceğiz”

“Futbol Sadece Erkek Oyunu Değil”

Futbolun sadece erkek sporu olarak düşünülmemesi gerektiğini belirten Çakmak, “Kadınlar bu sektörde zaten varlar ama kadınların ön plana çıkarılmayıp, arka planda tutulan bir branştı. Sadece erkek yapar olgusu değil de kadınlarda yapabilir, biz de bu güce sahibiz, biz de bu işi yapabiliriz düşüncesiyle başladık. Çünkü cinsiyetçiliğe gerek yok bir kadın da bunu başarabilir” dedi.

Hakemlik eğitimlerinden de bahseden Selenay Çakmak, kurs sürecinden bahsederek, “Kurs süresi oluyor 3 gün boyunca, kursun sonunda klasik test ve atletik teste giriyoruz. Bu kurs sürecini tamamlayan aday hakemliğini alıyor. Aday hakemliğini aldıktan sonra belirli bir maç sayımız var, maç sayısı dolduktan sonra İl hakemliğini alıyor. İl hakemliğini aldıktan sonra da kademe kademe bölgeselde, klasman hakemliğinde yükseliyoruz. Klasik test olduktan sonra atletik teste giriyoruz, sonrasında il hakemi olduktan sonra destekli kurslarımız oluyor, kurslarımızda her aybaşı eğitimlerini, oyun kurallarını, hatalarını her türlü bilgiyi alıyoruz, eksiklerimizi gideriyoruz” ifadelerini kullandı.

Kendisine idol olarak kabul ettiği Lale Orta’yı başarılı bulduğunu belirten Çakmak, “daha çok kendime yakın bir yönetim duygusuna sahip olduğunu düşünüyorum, kendimi Lale Orta gibi yönetim duygusuna yakın hissediyorum. Onun gibi başarılı ve belirli bir yerlere gelmek kesinlikle isterim. Hakemleri, maçları izliyoruz, takip ediyoruz. Ne kadar çok maç izlersek o kadar çok bilgi edinmiş oluruz. Çünkü her Maçta çok farklı olaylar yaşanıyor, her maç gerçekten bize tecrübe. Şu an üst liglerde hakemlik yapan hakemler bile eminim çok farklı tecrübeler ediniyordur” şeklinde konuştu.

“Barışçıl Bir Ortamın Sağlanması İçin Kadın Hakemlerin Bu Sektörde Olması Lazım”

Futbol sahalarında kadının olması alışılan argo tavırların sergilenmemesine neden oluyor diyen çakmak sahalarda kadına daha çok yer verilmesi gerektiğinin altını çizerek “kadının olduğu yerde saygı biraz daha fazla oluyor, küfür ve argo daha geri planda kalıyor. Ortama saygınlık kazandırmak adına kadınların sahada olması beni mutlu ediyor. Barışçıl bir ortamın sağlanması için kadın hakemlerin bu sektörde olması lazım. Mesela çoğu erkek hakemin üzerine yürüyen sporcularımız da oluyor, biz kadınlar olduğumuz zaman bu tür şeyler hiçbir şekilde yaşanmıyor, gerçekten bu platformda daha fazla yer almamız gerekiyor” diye konuştu.

Pandemi sürecinde “eksiklerimizi de televizyon ve sosyal medyadan izlediğimiz maçlardan, kurallardan pekiştirmeye çalıştık” diyen Hakem Selenay Çakmak, şöyle konuştu: “ bu süreçte kondisyon eksikliğimiz oldu ama bunu telafi etmek için antrenmanlarımıza devam ettik. Maç alamadık tabii, bu konudaki eksiklerimizi de televizyon ve sosyal medyadan izlediğimiz maçlardan, kurallardan pekiştirmeye çalıştık. Antrenmanlarımızı bireysel yaptık. İnşallah önümüzdeki süreç daha iyi geçer. Artık sabırsızlanıyoruz, sahalarda görmek istiyoruz kendimizi.”

“Ön Yargıları Yıkmak Bizim Elimizde”

Hakemlik eğitimine başlamak isteyenlere tavsiyelerde bulunan Selenay Çakmak şu önerilerde bulundu. “Öncelikle, yapamam diye bir şey yok, bütün kadın hakemlerini kursa davet ediyoruz ön yargıları yıkmak için tekrar diyorum, kadın her şeyi başarabilir. Kadın yapamaz diye bir şey yoktur. Kadınlar aklına koyduğu her şeyi yapabilirler, buna gerçekten inanmak lazım. Ben inanıyorum ve katılımlarınızı bekliyorum. İlla ki olumsuz yorumlar oluyor ama bu ön yargıları yıkmak bizim elimizde. Artık herkese göre yaşamak değil de ben yaparım diyebilmek lazım. Bütün kadınlar başarabilir.”

HATİCE DİLER