YEREL
Giriş Tarihi : 06-09-2021 11:00   Güncelleme : 06-09-2021 11:00

KADIN FUTBOL TAKIMI KURULDU

Ardanuç Spor Kulübü, ilçede bir ilke imza atarak kendi bünyesinde kadın futbol takımı kurdu.

KADIN FUTBOL TAKIMI KURULDU

Minikler ve yıldızlar kategorisinde çalışmalara başlayan Ardanuç Spor Kulübü kadın futbol takımı Artvin’in gözdesi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Futbolun sadece erkek oyunu olmadığını ve cinsiyet ayrımını futbol sahalarından da kaldırmayı hedefleyerek kurdukları takıma ilginin oldukça fazla olduğunu aktaran antrenör Serkan Gürsoy, “Hedefimiz, güçlü kadın profili çizmek, dinamik, sporcu, derslerinde başarılı disiplinli bir nesil yetiştirmek” dedi.

Ardanuç sporda yıllarca top oynayan ve kadın futbol takımı kurulması fikrine öncülük eden Gürsoy, 18 kız öğrencisi ile yola çıktığını velilerin bu fikre çok sıcak baktığını okulların açılmasıyla bu sayının daha da artacağını vurgulayarak ilke imza atmış olmanın verdiği heyecanı şu cümlelerle ifade etti: “Halk eğitim merkezi müdürlüğünün açmış olduğu kurslar neticesinde erkekler futbol branşı vardı. Bizde kızlar neden futbol oynayamaz diye düşündük onlar neden başaramasın ki diye düşündük kamuoyu yoklaması yaptık velilerden müthiş bir destek gördük. Bizde bu fikri halk eğitim merkezine sunduk. Ardanuç Halk eğitim merkezi müdürlüğü de bunu kabul etti. 8-9-10 yaş minik kızlar futbol kursunu açmış olduk. Sanırım Artvin’de bu kurs ilk ve tek şu anda. Hedefimiz öncelikle cinsiyet ayrımcılığını ortadan kaldırabilmek, sporcu bir nesil yetiştirmek güçlü kadın profili çizilmesi için dinamik, sporcu, derslerinde başarılı disiplinli bir nesil yetiştirmek. Şu anda 18 tane kız öğrencim var fakat sayı artacak çünkü okullar açılınca çok büyük talep olacak veliler bizi arıyor. Okullar açılınca muhtemelen sayımız 30’un üzerinde olacak. Küçük yerlerin bazı dezavantajları var kınanma durumu olabilirdi fakat biz bunları düşünmedik hedefimizden şaşmadık duruşumuzu bozmadık. Tabi burada en büyük pay sahibi velilerimiz. Onlardan çok büyük destek aldık. Çocuklarımızda o azmi ışığı gördük bunu başarabileceğimize inandık. Birileri ne der sözüne fazla kulak asmadık ve şu anda da Ardanuç Halk Eğitim Merkezinin en popüler kursu da kızlar futbol kursu. Talepler artacak o tabuları yıkmaya başladık. Kız öğrencilerim çok yetenekliler. Açık söylemek gerekirse erken kavrıyorlar. Saha içerisinde çok disiplinliler futbolu sevmeleri buna en büyük etken. Ben kızlarımdan çok memnunum çok hırslı ve azimliler. Kursumuz, Halk Eğitim Merkezi kursu olarak açılmıştı Kız Futbol Takımı Kursu adı altında. Kurs devam ediyor fakat biz bütün kız ve erkek öğrencilerimizi Ardanuç Spor Kulübü bünyesinde toplayıp lisanslı sporcu yaptık. Ailemiz genişledi. Ardanuç futbol kulübü ilçemizin ortak değeridir bir kültürdür bize verilmiş emanettir. Yıllarca Ardanuç sporda top oynadım şimdi antrenörlüğünü yapıyorum. Emrah Yılmaz hocamız desteğini esirgemedi. Başkanımız Aykut Sadıkoğlu ve Müfit Birinci hocamla beraber çocuklarımızı Ardanuç spor çatısı altında birleştirdik inşallah hedefimiz çok büyük. Bir anda başarı beklemiyoruz 5 yıllık plan çizdik. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde Ardanuç Sporun Artvin bölgesinde Karadeniz bölgesinde ses getireceğine inancımız tam. Buradan herkese mesajım da şu olsun Artvin bölgeyi rakip olarak görmüyorum ileriki zamanlarda Türkiye şampiyonlukları hedefliyoruz bu planda da azim ve gayretle çalışıyoruz. Kızlarımızın başaracağına inanıyorum velilerin samimi desteklerine güveniyorum.”

Ardanuç Gençlik Spor İlçe Müdürü Emrah Yılmaz Artvin’de Kadın Futbol Takımının kurulmasında Ardanuç’un öncülük etmiş olmasının gururunu yaşadıklarını aktararak, “Futbolun sadece erkek oyunu olmadığı aşikâr. İlçemizden kadın futbol takımının çıkması ilimizde ilk olacak bu ilki de yaşamanın verdiği bir heyecan var içimizde. İnşallah hem Ardanuç Spor erkek takımı hem de kadın takımı ülkemizi en güzel şekilde temsil edecekler” dedi.

HATİCE DİLER