YEREL
Giriş Tarihi : 03-06-2022 14:14

Kaçak arıcılık üzerinde çalışılmalı

Kaçak arıcılık üzerinde çalışılmalı

Yaz aylarının gelmesiyle arıcılık sezonu da açıldı. Bu yıl bin tonun üzerinde bal hedefleyen arıcıların ise en büyük sorunu kaçak arıcılık ve kaçak bal oluşturuyor.

Kaçak arıcılıkla mücadele konusunda herkese önemli görevler düştüğünü belirten Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İbrahim Durmuş, “Elimizde ki Kafkas arısı altın gibi bir şey. Kaçak arı girişlerinin kanunlarla yasaklandığı biliniyor bu Kaçak arının önüne nasıl geçilecek, Arıcılarımız veya muhtarlarımız takip edecek denetimlerin daha çok artması gerekiyor il ve ilçe tarımdaki arkadaşlarımıza daha çok iş düşüyor. Biz arı yetiştiriciler Birliği olarak gidip arıcıları denetleyerek bu Kafkas arısı bu değil deme lüksümüz yok” dedi.

Son 2 yılda elde edilen bal miktarında düşüş olduğunu da hatırlatan İbrahim Durmuş, hedeflerinin ise bu yıl bin ton üzerine çıkmak olduğunu söyledi.

Kafkas Arı ırkının Artvin coğrafyasına iyi uyum sağladığını ve elde edilen bal kalitesinin Türkiye genelinde ilgi gördüğünü ifade eden Başkan Durmuş, “Arıcılık sezonu yeni yeni başlıyor. Bu yıl küresel ısınma ile ilgili bayağı sıkıntılar çektik. Bir haftadır havalar düzeldi, arıcılarımızın gözü aydın diyelim.Çünkü 1 hafta önce yaylalarımıza kar yağdı, Soğuk havalar arıcıları etkiledi. Bir haftadır arıcılığın mevsimi oldu. Artvin'e yaz geldiğini düşünüyoruz,arıcılarımıza bol ballı bir yıl diliyoruz” ifadelerini kullandı.

2022 arıcılık sezonuna dair açıklama yapmadan önce son 3 yılın değerlendirmesini yapan Başkan Durmuş, “2019 yılında Artvin genelindebin ton bal elde etmiştik, 2020 yılında beş yüz tona kadar düştü, 2021 yılı ancak üç yüz ton civarında bal elde edebildik. Bu arıcımızı zor duruma soktu. Arıcılarımız arılarını beslemekte zorlandılar, inşallah bu yıl bin tonun üzerinde bal üretimi yapacağımızı tahmin ediyoruz” dedi.

Bölgede arıcılık yapanların en büyük sorunlarından birinin kaçak arıcılık olduğuna dikkat çeken Durmuş, “Kaçak arıcılık ve kaçak bal ile ilgili sıkıntılarımız var. Bu konu ile ilgili Valilik veTarım İl Müdürlüğü ile görüşmelerimiz devam etmekte. Vali Bey bu konuda duyarlı ama kaçakçılık önlenemedi.Arıcılarımızın şunu iyi bilmesi gerekir; Artvin'e bir kaçak arı girdiği zaman veya bir komşusunda duyduğu zaman lütfen İl veya İlçe Tarım Müdürlüğüne bilgi versinler, veremiyorlarsa birlikleri arasınlar.Bu konunun üzerine gitmemiz gerekiyor. Biz arıyı ıslah edecek değiliz, arıcıları ıslah etmemiz lazım. Kaçak arılar gökten gelmiyor,bunları yine Artvin'in arıcıları getiriyor. Bizde bir kovan arı iki bin beş yüz lira, dışarıdaki melez arılar,Kafkas arısı olmayan arılar bin beş yüz liraya satılıyor.Cazip bir fiyatla il dışından getiriyorlar. Bu konuda İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerine teşekkür ediyoruz.Şu ana kadar 6-7 tane tespit ettik; bir iki tanesi il dışına çıkarıldı,diğerleri de çıkarılacak.

Kaçak arıcılığın Artvin'deki arıcılara çok büyük etkisi var. Kışın bizim arı kayıplarımız oluyor,arıcıysak kayıp vermememiz gerekiyor. Bir arıcının 100 tane arısı varken 80 tanesi kayıp oluyorsa ya arıcı da bir hata vardır ya da arıda hata vardır. Yıllardır Kafkas arısı Artvin'de yaşar, buraya adapte olmuştur ve bu kış şartlarına alışmış bir arıdır ama Akdeniz ikliminden getirdiğiniz bir arının buranın şartlarına ayak uydurması mümkün değil.Gen arısı değildir, kışın yaşama şansı yoktur.

İl encümenlerimiz kaçak arıcılık konusunda duyarlı ve önüne geçmek istiyorlar. Ben de kendilerine teşekkür ediyorum. Çünkü elimizde bulunan Kafkas arası altın gibi bir şey. Kaçak arı girişlerinin kanunlarla yasaklandığı biliniyor. Kaçak arının önüne nasıl geçilecek;arıcılarımız veya muhtarlarımız takip edecek, denetimlerin daha çok artması gerekiyor.İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerindeki arkadaşlarımıza daha çok iş düşüyor. Biz Arı Yetiştiriciler Birliği olarak gidip arıcıları denetleyerek Kafkas arısı bu değil deme lüksümüz yok, biz Üreticiler Birliğiyiz. Ceza yazma, il dışına çıkarma, Tarım İl Müdürlüklerine aittir.Buradan encümenlerimize de teşekkür ediyoruz; bu konuya değindikleri için” ifadelerine yer verdi.

Covid-19 salgını ile birlikte yaklaşık iki buçuk yıl süren pandemi sürecinde büyük şehirleri terk ederek köylere yerleşen ve arıcılığa başlayanlar için önerilerde bulunan Başkan Durmuş, “Bize geliparı almak istediklerini söyleyenlere yardımcı olmaya çalışıyoruz. 10-15 yıl öncehobi olarak devam eden bir işti arıcılık ama son yıllarda araştırmalar ve raporlarla; Artvin balının kaliteli olduğu, coğrafyanın bozulmadığını,tarım alanları dolayısıyla ballarımızın kaliteli olduğu, hava kirliliğinin sıfır olduğu fabrika olmaması nedeniyle bal ve arının kaliteli olduğu için Türkiye genelinde Artvin balları piyasaya girdi ve iyi de para ediyor. Onun için üreticilerimizin bu işe iyi sarılması, bu konu ile ilgili biraz daha bilgi birikim almasını isteriz.

Birliklerle her zaman irtibata geçerek bazı hastalıkları ve sorunları Birlik üzerinden çözebilirler. Çünkü bizim birliğimizde bir arı mühendisimiz, iki arı teknikerimiz çalışmaktadır. 7/24 saat telefonlarımız açıktır. Arıcılarımız birliğimizden gerekli bilgileri alabilir veya biz gidebiliriz.

Birkaç yıldır pandemi vardı, pandemi dolayısıyla biz Artvin’e profesörlerimizi getiremedik. 8 Haziran’daArtvin Çoruh Üniversitesi'nin toplantı salonunda Hacettepe'den iki profesör doktorumuz arıcılarımızla buluşacak. Arıcılarımızın hepsini davet ediyoruz, mutlaka gelin.Arı hastalıkları ile ilgili hocalarımızın bahsettiklerini dinleyin, soru-cevap kısmı olacaktır, arı üretimi, polen,propolis üretimlerinden bahsedilecektir.Bu konudan faydalanmanızı tavsiye ederiz. Arıcılarımızı toplantı salonuna bekliyoruz” ifadeleri ile açıklamalarını sonlandırdı.

Dilan Şahinbaş

Haberin Galerisi : Kaçak arıcılık üzerinde çalışılmalı
AdminAdmin