YEREL
Giriş Tarihi : 31-05-2022 12:36   Güncelleme : 31-05-2022 12:36

İzmir Marşı okunmasının engellenmesi Meclis Gündeminde

İzmir Marşı okunmasının engellenmesi Meclis Gündeminde

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında gerçekleştirilen konserde İzmir Marşı’nın okunmasına izin verilmemesi Meclis gündemine taşındı.

Cumhuriyet Halk Partisi Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan Artvin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından organize edilen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında İzmir Marşı’nın okunmasına izin verilmemesini Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.

Bayraktutan konu ile ilgili gerçekleştirdiği açıklamada “Artvin’de Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında verilen konser esnasında İzir Marşı’nın söylenmesinin engellenmesi girişimi halkta infial yaratmıştır.

     Halkın kendiliğinden söylemeye başladığı marş sahnede yer alan müzisyenler tarafından duyulup marşın repertuarda olduğu ve program sonunda söyleneceği belirtilmiş, Müzisyenler program sonunda halkla birlikte İzmir Marşı’nı söylemeye başladığı esnada; Artvin Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Demirkıran tarafından Marşın söylenmesinin engellendiği, program sonunda Marşın bilgisayardan çalınmasına da aynı kişi tarafından mani olunduğu ifade edilmiştir” dedi.

Açıklamasının devamında; “Cumhuriyet Kenti Artvin’de 19 Mayıs kutlamalarında Izmir Marşı’na sansür uygulanmasının altında hangi gerekçeler yatmaktadır?

Bir ülkenin kurucu liderini, bağımsızlık mücadelesini, tarihini anlatan bir eserden kimler rahatsızlık duymuştur?

3-Bakanlığınıza bağlı kamu görevlileri Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ten, Cumhuriyet ve aydınlanma değerlerinden rahatsızlık mı duymaktadır?

Artvin Halkında infial yaratan bu hadsiz eylemi gerçekleştiren Artvin Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Demirkıran bu cesareti nereden almaktadır?

Bu eylem herhangi bir ‘talimat’ ile mi gerçekleştirilmiştir? Artvin Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Demirkıran hakkında herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?

Herhangi bir soruşturma yok ise Cumhuriyetin ve Atatürk’ün ilkelerini yansıtan İzmir Marşı’nın anlamına, önemine, içeriğine karşı yapılan bu eylemi onayladığınız anlamına mı gelmektedir” ifadelerini kullandı.

Dilan Şahinbaş