YEREL
Giriş Tarihi : 29-10-2021 13:22   Güncelleme : 29-10-2021 13:22

İYİ Partili Babacan: Halk Aç

İYİ Partili Babacan: Halk Aç

İYİ Parti Ardanuç İlçe Başkanı Selçuk Babacan, üst üste gelen akaryakıt zamları ile ilgili olarak açıklama yaptı.

Ardanuç’ta sebzecilik yapan İYİ Parti İlçe Başkanı Babacan, akaryakıt zamlarına üst üste gelen zamlarla ilgili yaptığı açıklamada "Buradan yetkililere sesleniyoruz. Artık halkla oynamayın, halkın sabrını zorlamayın, geçim derdi aldı başını gidiyor. Esnaf aç, halk aç” dedi.

Rize’de bulunan sebze haline 1 ay önce haftada 3 kez gittiğini ancak artık haftada bir kez gidebildiğini söyleyen Babacan, “Mesleğimiz gereği sebze meyve haline geldik. Yerinde görelim dedik. Arabamız boş. Normal şartlarda haftada 3 kez gelirdik bu hale. Gördüğünüz gibi bomboş. Halkın alım gücü düştü. Ardanuç ilçesinden Rize haline gidiş geliş 4 yüz kilometre. Zamlar gelmeden önce bu yolda 420 lira yakıt gidiyordu, şimdi 5 yüz liraya doldurduk depoyu. Gittiğimizde yine bitecek” dedi.

Babacan ayrıca sebze fiyatlarındaki pahalılığa dair de değerlendirmede bulundu ve şu ifadeleri kullandı:

“Şuna değinmek istiyorum: 1 kilo domatesin hal fiyat çıkışı 6 lira. 15.800 lira alan eski vekilimiz geçinemezken, asgari ücretle 2 bin 800 liraya geçinen halkımız ne yapacak?”

İYİ Parti Ardanuç İlçe Başkanı Selçuk Babacan akaryakıt ve gıda zamlarını değerlendirdiği konuşmasını “‘Halkımızın cebi dolu’ diyor, nerede dolu? Şu arabanın halini görüyorsunuz, halkın alım gücü düştü. Buradan malı getirdiğimde tezgahımdaki tezgahtar eleman, halka; müşteriye sunarken üzülerek sunuyor, korkarak sunuyor. Müşterinin tepkisini almaktan korkuyor. Ve alım gücümüz çok düştü esnafın da düştü, halcinin de düştü, müşterinin de düştü. Soruyorum ekonomi bu kadar güzelse, bu durum ne? Bu durum böyleyse cebimizde para nerede?

Yetkililere sesleniyoruz buradan. Artık halkla oynamayın, Halkın sabrını zorlamayın, geçim derdi, aldı başını gidiyor. Esnaf aç, halk aç. Sıkıntılarımız bu şekilde dile getirmek suçsa, arabanın halini görüyorsunuz. Bu arabanın gidiş gelişi 500 lira, masrafını falan koyuyorsun, sıfıra sıfır herkes şu anda zor durumda” ifadelerini kullanarak sonlandırdı.

Şu bir aydır, nasıl bir sıkıntı oldu ekonomik sıkıntımız üst safhada zaten. Haftada bire düşürdük, geliş gidişimizi. Ve yine gördüğünüz gibi boş gidiyoruz, yani iş olarak düşmedi, fakat halkın alım gücü düştü çünkü para yok, para olmayınca da alım gücü düşüyor.”