YEREL
Giriş Tarihi : 06-07-2021 11:58   Güncelleme : 06-07-2021 11:58

İYİ Parti’den Elmalı Davasına ilişkin açıklama

Türkiye gündemini meşgul eden Elmalı Davası’na ilişkin Artvin İYİ Parti Halitpaşa meydanında saat 13:00 basın açıklaması gerçekleştirdi.

İYİ Parti’den Elmalı Davasına ilişkin açıklama

İYİ Parti’nin yaptığı basın açıklamasını okuyan Gülbin Atabey; “Çocuğun cinsel istismarı dava yargılamalarının dahi sağlıklı işletilememesi, vicdanları yaralayan ara karar ve kararların verilmesi, toplum nezdinde hukuka ve adalete olan güveni sarsmaktadır” dedi.

Basın açıklamasını okuyan Atabey; “Son günlerde başına yansıyan ismi ile “Elmalı davası” ve buna benzer çocuğun istismarı olayları maalesef ülkemizin kanayan yarası haline gelmiştir. Çocuğun cinsel istismarı dava yargılamalarının dahi sağlıklı işletilememesi, vicdanları yaralayan ara karar ve kararların verilmesi, toplum nezdinde hukuka ve adalete olan güveni sarsmaktadır.

Somut olarak Elmalı davası olarak bilinen davada, iki küçük çocuğun cinsel istismara maruz kaldıkları adli tıp raporları ile sabit iken ve mağdur çocuklar yaşadıkları istismarlar uzman pedagog ve psikologlar eşliğinde resimde tasvir edilmiş iken, tutuklu olarak yargılanan sanık anne ve üvey babanın üçüncü celsede tahliye edilmeleri kabul edilebilir olmadığı gibi, tüm halkın vicdanları yaralamıştır.

Adalet Bakanlığının 2019 yılı verilerine göre aynı yıl itibarıyla cinsel dokunulmazlığa yönelik açılan dal toplam dava sayısı 49.000 0:57 iken bu davaların 22.689’u çocuğun cinsel istismarı davasıdır. Adalet Bakanlığının verilerine göre 2012 -2019 yılları arasında çocuğun cinsel istismarı davalarında %29 oranında bir artış bulunmaktadır.

Yine adalet Bakanlığının verileri incelendiğinde 2010-2019 yılları arasında açılan çocuğun cinsel istismarı davaların toplam sayılarına bakıldığında neredeyse her yarım saatte 1:00 dava açılmıştır. Çocuğun cinsel vakaları artış göstermesine rağmen her nedense adalet bakanlığı 2019 yılından itibaren bu konuya ilişkin veri açıklamayı kesmiştir.

Geleceğimizin teminatı, yaşama sebebimiz olan çocuklarımızın korunmasına dair her türlü yasal düzenlemenin derhal yapılması ve uygulanması için gereğinin yapılmasını ilgililerden acilen talep ediyoruz.

Çocuk istismarının vehameti bu kadar aleni iken hükümet tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisisi’te getirilen dördüncü yargı paketinde çocuğun cinsel istismarı suçundan tutuklanmak için “somut delil” şartı getirilmiştir oysa dünyanın bütün hukuk sistemlerinde söz konusu çocuk ve çocuğun istismarı suçu ise burada “somut delil” aranmaz, bilakis çocuğun yani mağdurun beyanının esas alınması temel bir hukuk kuralıdır.

Çocuğun cinsel istismarı suçu, öyle hemen mağduru tarafından şikayete konu edilebilen bir suç değildir. Bu tip suçlar da çocuk başına geleni anlatmaktan korkar ve çekinir. Hele hele ki ülkemizde gelenek ve görenekler, ağır ailevi ve toplumsal baskılara rağmen bir çocuk yaşadığı cinsel istismar olayını açıkça ifade edebiliyor ise bu beyanın esas alınmaması mağdur çocuğu korumak yerine suçluyu korumak anlamına gelir.

Hal böyle olmasına rağmen, dördüncü yargı paketinde çocuğun cinsel istismar suçlarında somut delil aranması, bu tasarıyı hazırlayan zihniyetin cinsel istismar mağduru çocuğu korumak yerine suçluyu korumak anlamına gelir iyi Parti olarak bu zihniyeti kabul etmiyoruz ve herkesi suçlunun yanında değil mağdur çocuğun yanında olmaya çağırıyoruz.Açık ve somut delillere rağmen, sanıkların tahliyesine karar veren mahkemeyeti hakkında hakimler ve Savcılar Kurulu’nun da gerekli tavrı almasını bekliyoruz. Çocuklarımızın huzuru mutluluğu refahı ve sağlığı ve bunların sağlanması siyasi bir baskı olmayıp bir vatandaşlık vazifesidir. Bu sebeple milletimizin teveccühüyle iktidara geldiğimizde bilhassa çocuk istismari suçları konusunda hükümet olmanın gereğini yapacağız, bu tür suçların önlenmesi ne dair gerekli tedbirleri alacağız. Cezaların infazına ilişkin eksiklikler yönünden ise gerekli hukuki değişiklikler yaparak, suçların en ağır şekilde cezalandırılmasını sağlayacağız. Bunun yanı sıra özellikle çocuklara karşı işlenen her türlü istismar suçlarında mağdur Çocuğu değilde suçluyu koruyan kararların arkasında yatan zihniyeti değiştirmek için var gücümüzle çalışacağımıza söz veriyoruz” dedi.