Yerel
Giriş Tarihi : 04-01-2023 11:30

İstihdam yaratılıyor!

İstihdam yaratılıyor!

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Demircioğlu örnek bir projeye dikkat çekti.

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Demircioğlu örnek bir projeye dikkat çekiyor; “Turizm, ülkelerin ekonomik sıkıntılar yaşadığı dönemlerde büyük bir döviz girdisi sağlayarak, dış ticaret açıklarının ve işsizliğin azaltılmasında kilit rol oynamaktadır. Aynı zamanda emek-yoğun özelliği, istihdamı artırıcı bir rol oynayarak, işsizliğin önlenmesinde kurtarıcı durumundadır. Bu noktada biz Sivil Toplum Kuruluşlarına büyük görevler düşüyor. Marmaris Belediyesi ve Ticaret Odası’nın bu önemli projesini destekliyoruz. Vatandaşlarımızın ilgisine sunuyoruz”

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay tarafından Hopa TSO’ya gönderilen mesajda şu ifadelere yer verildi: “Bir turizm kenti olan Marmaris ve bölgesi, yerli ve yabancı turistler tarafından en çok tercih edilen destinasyonlardan birisidir.

Rekor sayıda turist ağırladığımız 2019 yılından sonra pandeminin gölgesinde geçen 2020 ve 2021 turizm sezonlarında kapanan turistik tesislerin farklı sektörlere yönelen çalışanları nedeniyle, ilçemiz 2022 yılında nitelikli iş gücü sıkıntısı çekmiş ve nitelikli ara eleman bulmak sektörün en büyük problemi haline gelmiştir.

Marmaris Belediyesi Meclisinde alınan karar doğrultusunda kurulan Kültür, Sanat ve Turizm Komisyonu tarafından turizm sektörünün sorunlarının masaya yatırılması, çözüm yollarının aranması ve bölgemiz turizminin mevcut durumu ile geleceğine yönelik ortak akılla hareket edilmesi amacıyla Marmaris kurum ve kuruluşları ile sektör temsilcilerin katılımıyla oluşturulan Turizm Üst Kurulumuzda da, turizmde çalışacak nitelikli ara eleman yetiştirilmesi konusunda izlenecek yol haritasının belirlenmesi amacıyla çalışmalar yapılmıştır. Bu bağlamda Kültür, Sanat ve Turizm Komisyonu tarafından oluşturulan Turizm Üst Kurulu’nun görüşleri doğrultusunda, Marmaris Belediyesi olarak turizmde çalışacak nitelikli ara eleman yetiştirilmesi amacıyla 2023 yılı Ocak ayında mesleki eğitim faaliyetlerine başlama kararı alınmıştır.

Marmaris Ticaret Odası, Güney Ege Turistik İşletmeciler ve Otelciler Birliği (GETOB) ve Marmaris Halk Eğitim Merkezi ile yapılan görüşmeler neticesinde Halk Eğitim Merkezi bünyesinde sertifikalı kursların açılmasına karar verilerek, ilk etapta servis ve kat hizmetleri konusunda personel yetiştirilmesi amacıyla kursların açılmasına karar verilmiştir.

9 Ocak-31 Mart 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek kurslarda ilk aşamada 40 kursiyere servis ve kat hizmetleri konusunda eğitim verilecek olup başvuru için herhangi bir yaş ve eğitim şartı aranmamaktadır. 3 ay sürecek eğitim sürecinde kursiyerlerin konaklama ve iaşeleri anlaşmalı otel işletmeleri tarafından karşılanacaktır. Marmaris Belediyesi Kadın Danışma Merkezi Seminer Salonu’nda haftanın 5 günü verilecek kursları başarı ile tamamlayan kursiyerlere 7 aydan az olmamak üzere istihdam garantisi verilecektir.

Kurs başvuruları 4 Ocak 2023 tarihine kadar Marmaris Belediyesi Ek Hizmet Binası, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne şahsen yapılacak olup konuya ilişkin 0.252.412 10 05 (Dahili 361) numaralı telefondan bilgi alınabileceği hususunu bilgilerinize rica ederim”.

Zülfiye AKSU

Artvin'de HaberArtvin'de Haber