YEREL
Giriş Tarihi : 21-06-2021 10:44   Güncelleme : 21-06-2021 10:44

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ BİZİM

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Yönetimi Türkiye genelinde eş zamanlı olarak “İstanbul Sözleşmesi Bizim” başlıklı basın açıklaması gerçekleştirdi.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ BİZİM

CHP Kadın Kolları İl Yönetimi 19 Haziran Cumartesi günü parti binasında saat 13.00’te “İstanbul Sözleşmesi Bizim” başlıklı basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklaması CHP Kadın Kolları Yönetimi olarak tüm ülkede eş zamanlı yapıldı. İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Yavuz Dinç’in okuduğu basın açıklamasında kadınlar her gün katledilirken, şiddete uğrarken, böylesine önemli bir davanın rutin bir dava gibi ele alınamayacağı ve insan haklarıyla ilgili bir davada, her dakikanın çok değerli olduğu vurgulandı.

Basın açıklamasının gerçekleştiği saatlerde İstanbul Maltepe Sahil Miting Alanı’nda “İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz” mitinginin yapıldığını,  günlerdir İstanbul Valiliği’nden beklenen izin yazısının, nihayet 17 Haziran akşamı çıkabildiğini, ancak mitingin 1000 kişinin katılımı ile sınırlandırıldığını belirten Dinç, “Maltepe’de en az 2 milyon kişilik alanın sadece 1000 kişi ile sınırlandırılması, kadınlardan korktuklarını gösteriyor. “Kotalar Bize Dar” diyerek yola çıkan Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak, “Sayılar Bize Dar” diyoruz ve Türkiye’nin her noktasından sesimizi yükseltiyoruz: İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz! İstanbul’da toplanan kız kardeşlerimizle dayanışma içerisindeyiz. Bu amaçla, Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yapıyoruz” dedi.

Hukukun üstünlüğünü gösteren karar alınmalı

Kadınların, kazanılmış haklarının gasp edilmesine izin vermeyeceklerini,  tek adam rejiminin 20 Mart 2021 tarihinde, gece yarısı açıkladığı İstanbul Sözleşmesi’nin fesih kararını tanımadıklarını ve tanımayacaklarını söyleyen Dinç, “Bizler, bu hukuksuz kararının iptali için Danıştay’a başvuruda bulunduk. Yürütmenin durdurulması kararını beklerken, 30 Nisan 2021’de Resmi Gazete’de, ikinci bir Cumhurbaşkanı kararı yayımlandı. Kararda, İstanbul Sözleşmesi’nin fesih tarihinin 1 Temmuz olduğu belirtildi. Bu karar, açıkça yargıya talimat niteliğindedir. Nitekim Danıştay, 1 Haziran 2021 tarihinde açtığımız davaya yönelik, "idarenin savunması alındıktan sonra inceleme gerektiğine" hükmetti. Kadınlar için hayati öneme sahip İstanbul Sözleşmesi konusunda Danıştay’ın savunma almak için bile iki ay beklediği böylece ortaya çıkmış oldu” diyerek İstanbul seçimlerinin tekrar edilmesine ve referandumda mühürsüz oy pusulalarının kabul edilmesine “evet” diyen dönemin Yüksek Seçim Kurulu üyesi, bugünün Danıştay Başkanı Zeki Yiğit’e seslenerek;  İstanbul Sözleşmesi’nin feshine ilişkin tek cümlelik kararda ne bir gerekçe, ne de bir açıklamanın bulunmadığını, 1 Temmuz’a sayılı günler kaldığını ve acilen hukukun üstünlüğünü gösteren bir karar alınması gerektiğini söyledi.

Tek Adam rejimiyle işleyen hukuk ağır ve hantal

Meclis’teki tüm partilerin oybirliğiyle kanunlaşan İstanbul Sözleşmesi’nin, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin iradesi yok sayılarak feshedilemeyeceğini,  Anayasa'ya açıkça aykırı olan bu kararın derhal iptal edilmesi gerektiğini açıklayan Dinç, “Danıştay bu hukuksuzluğa ‘Dur!’ demek için daha neyi bekliyor? Kadınlar her gün katledilirken, şiddete uğrarken, böylesine önemli bir davayı rutin bir dava gibi ele alamazsınız. İnsan haklarıyla ilgili bir davada, her dakika çok değerlidir. Siz ise, 63 gün sonra ancak savunma istemeye karar verebildiniz. 1 Temmuz geçtikten sonra, karar verseniz ne olacak? Üstelik bu karar hukuka aykırılık yönünde olursa, uluslararası bir skandala imza atmış olacaksınız. Davayı yürütüş şeklinizden, talimata boyun eğdiğiniz anlaşılıyor. Bir çağrı da Venedik Komisyonu’na yapıyoruz: Fesih kararının yürürlüğe girmesi için açıklanan 1 Temmuz tarihi ertelenmelidir. Çünkü Türkiye’de tek adam rejiminin talimatı ile işleyen hukuk sistemi ağır ve hantal! Danıştay’a yaptığımız başvuru henüz sonuçlanmadı. Savunma için iki ay bekleyen Danıştay’ın, fesih kararı yürürlüğe girene kadar karar mekanizmasını çalıştırmayacağı görülüyor. Bu nedenle, fesih kararının yürürlüğe giriş tarihi iç hukuk yolları tükenene kadar ertelenmelidir” dedi.

YaşamHak projesi

İmza tarihinde İstanbul Sözleşmesi’ni yere göğe sığdıramayan dönemin Başbakanı’nın, bugün sözleşmeyle ilgili karalama kampanyaları yürüttüğünü, oysaki erkek şiddetini ve çocuk istismarını önlemenin, herkesi şiddete karşı korumanın, şiddet faillerini yargılamanın, devletin anayasal yükümlülüğü olduğunu ifade eden Dinç, “Bu yükümlülükten kaçamazsınız! Biz, icracı bir konumda olmamamıza rağmen, sözleşmenin gereklerinden birini hayata geçirdik ve YaşamHak projemizi başlattık. Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak, kadına yönelik şiddeti durdurmak ve İstanbul Sözleşmesi’ni uygulatmak amacıyla, Genel Merkezi’mizde 7/24 faaliyet gösteren bir çağrı merkezi kurduk. 444 82 85 numaralı hattımız kanalıyla şiddet mağduru kadınlara, istismara uğrayan çocuklara ve ailelerine, 81 ilde hizmet veriyoruz. Barolarla imzaladığımız protokoller çerçevesinde ücretsiz hukuki destek sunuyoruz” sözlerini kullanarak PDR ile imzaladıkları protokol çerçevesinde, ücretsiz psikolojik rehberlik hizmeti verdiklerini ayrıca bazı illerde iş ve eğitim desteği sunduklarını dile getirdi.

Erkek şiddeti tolore edilemez

Sosyal Güvenlik Mevzuatı, İş Kanunu ve Vergi Mevzuatı hakkında da bilgilendirme hizmeti verdikleri iller bulunduğunu, Cumhuriyet Halk Partili belediyelerin olduğu yerlerde, şiddet gören kadınların barınma ihtiyacını karşıladıklarını belirten Dinç, “Sözleşmenin fesih kararının ardından, YaşamHak otobüsümüzle yollara çıktık. Türkiye’yi adım adım gezerek kadınlara haklarını ve İstanbul Sözleşmesi’nden neden vazgeçmediğimizi anlatıyoruz. Gittiğimiz her yerde, şiddet mağduru kadınlarla buluşuyor ve ülkemizdeki kadınların yaşadığı şiddetin tolere edilemez olduğunu görüyoruz. Şu da bilinmelidir ki; İstanbul Sözleşmesi hukuksuz bir şekilde fesih edilecek olursa, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun bize verdiği bir söz var: İktidara geldiğimizde, ilk bir hafta içinde Sözleşmeyi tekrar yürürlüğe koyacak adımları atacağız” dedi.

İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz

Kimseni kadınların örgütlü gücünü hafife almaması gerektiğini, mücadelelerinin 1 Temmuz’a kadarki sıkışık zaman dilimi ile sınırlı olmadığını belirten Dinç, basın açıklamasını “1 Temmuz’dan sonra da mücadelemiz devam edecek. Sözümüz açık, kararımız net: İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz! Türkiye’nin her ilinde tek ses olarak haykırıyoruz: İstanbul Sözleşmesi’nden değil, önümüzden çekilin! Yaşasın örgütlü mücadelemiz! Yaşasın Kadın Dayanışması” ifadeleriyle sonlandırdı.

DİLAN ŞAHİNBAŞ