YEREL
Giriş Tarihi : 15-06-2021 11:29   Güncelleme : 15-06-2021 11:30

İşsizlik ikiye katlandı

Hatice Nur Ersöz’ün sunumuyla Artvinli TV’de yayınlanan “Artvin de Esnaf Olmak” programına Arhavi Esnaf Sanatkârlar Odası Başkanı Hikmet Çakar konuk oldu.

İşsizlik ikiye katlandı

Başkan Çakar, esnafların durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

İşsizlik ikiye katlandı

Kafeteryalar, berberler, kahveler, kuaförler gibi sektörlerin pandemi sürecinde çok fazla etkilendiğini söyleyen Çakar, “648 üyemiz, 172’ye yakın da kadın esnafımız var. Arhavi kışın işsizlikle mücadele ettiği bir dönem geçiriyordu. Yazın Arhavi’nin dışında olan Arhavililer çay toplamak için hem de tatillerini burada geçirmek için Arhavi’ye gelirlerdi. O zamanlar ilimizin nüfusu daha yoğun olurdu ama pandemi yüzünden bu gelmelerde olmadığı için işsizlik ikiye katlandı ve nüfus kalmadı. Esnaflarda sıkıntıdaydı hepten sıkıntıya düştü. Bazı işyerleri paket servisi yapıyordu fakat onlarda yüzde otuzluk yüzde yirmilik bir kapasiteyle çalıştığı için yeterli olmadı. Devletin bu süreçte esnaflara hibe, gelir kaybı desteği oldu. Bunlarla zorla ayakta durdular ama bu paketler maalesef yeterli olmadı.

Ertelemelerin uzatılması lazım

Devletin esnafa hibe veya gelir desteği vermek yerine belli aralıklarla faizsiz kredi vermesi gerektiğini ve bu şekilde daha iyi olacağını söyleyen Çakar, “Geri ödemesiz olsa bile faizsiz olsun, vatandaşlar malını satsın parasını yine ödesin buna bile razıyız. 6 ay borçlar ertelenmiş olabilir fakat esnaf dükkanlarını yeni açtı. Esnaf para kazanacak ki borcunu, kredisini ödeyebilsin. Bence 6 ay yeterli değil. Bir 3 ay daha uzatılması lazım” dedi.

Köylere göç oldu

Pandemi sürecinde daha çok köylere göç olduğunu söyleyen Çakar, “Hizmet sektöründe olan tesislerimize pandemi den kaynaklı kimse gelmedi. Pandemi sürecinde köye göç oldu ve inşaat sektörü bu süreçte çok iyi yürüdü. Herkes evini tadilat yaptırdı, yeni evini yaptıranlarda oldu. Emekli olup büyük şehirlerde kalanların çoğu köylere çekildi ama bunların ekonomiye ve şehir merkezlerine pek bir faydası olmadı. Köydeki vatandaşlarımız daha çok üretken olup, tarıma yöneldiler. Daha önce çay toplamak için dışarıdan Gürcü işçiler geliyordu. Oradan işçi gelmeyince vatandaşta çaylarını kendi topladı. Bu yüzden vatandaşlar ekonomik olarak biraz daha refaha kavuştular. Gürcü işçilerin çok götürüsü vardı. 300 TL’yi bugün en iyi usta bile alamıyordu fakat bir Gürcü gelip bir günde 300 TL alıyordu. Gençlerimizin bu süreçte bir dükkân açması şart değildir bir çay toplama yevmiyesi de iyidir. Ton işi toplayanlar ve gündelik olarak toplayanlar var. Belki gençlerimizin bu tarz işlere yönelmesi Arhavi’nin ekonomisini hareketlendirir” ifadelerine yer verdi.

Çay kotası ve marketler

Devletin verdiği belli bir çay kotası olduğunu söyleyen Çakar, “Üreticilerin bu kotayı aşmadan toplamaları gerek ama bahçedeki çayı fazlaysa vatandaşlar elindeki çayı mecbur olarak toplayacak çünkü çayın belli bir zamanı vardır. Bu yüzden devletin elinde bulunan çay fabrikalarının kapasiteleri geliştirilmesi ve özel sektörün devlet fiyatı altında almaması lazım. Bu işin yasalarla çözülmesi gereklidir. Eskiden bakkallarımız vardı. Marketler mantar gibi çoğaldığı için bulunan bakkal sayısı yüzde altmış oranında düştü. Marketler artık her şeyi sattığı için bütün sektörleri etkiledi ve marketler başlı başına bir dert oldu. Hatta daha önce açılmaması için Belediye ve Sivil Toplum Kuruluşlarıyla bir toplantı yaptık fakat bunu aşamadık. Arhavi’nin nüfusu köylerle beraber 20 bindir fakat Arhavi’de on altı tane market var. Bu işlerin meclisle ve yasayla halledilmesi lazım. Bu işin yasası çıkıp ya nüfus oranına göre ya metrekarelerine göre marketlerin yapılması gereklidir.