YEREL
Giriş Tarihi : 20-09-2021 11:22   Güncelleme : 20-09-2021 11:26

İsraf ve bağımlılığın zararları

“Dinimiz ihtiyacımızdan fazlasını almamızı, tüketmemizi ve kullanmanızın yasak olduğunu söylüyor”

İsraf ve bağımlılığın zararları

Yusufeli İlçe Müftüsü Medet Şahin, israf ve bağımlılığın zararları hakkında konuştu.

“İsraf ve bağımlılık konusunda toplumun bilgilendirilmesi gerekiyor”

İsraf ve bağımlılık kavramlarının hayatımıza girmesiyle büyük bir sorun haline dönüştüğünü anlatan Yusufeli İlçe Müftüsü Medet Şahin, “Bu kavramları iyi tanımak bunlar üzerinden toplumu bilgilendirmemiz gerekiyor. İsraf, Kuranı Kerim'de Cenabıhakk'ın yasakladığı bir durumdur. İhtiyaç fazlası olan, yersiz ve zamansız kullanan her şey israf kavramı içine giriyor. Yani sınırı aşmak, haddi aşmak demektir. Rabbimiz Kuranı Kerim'de israfla ilgili günah işleme hususunda israfa düşenleri uyarıyor. Bu manada israf kavramı haddi aşmak, lüzumu olmayan şeyleri hayatımızın içine sokmak anlamlarına geliyor. Bağımlılık ise hayatımızın olmazsa olmazıdır. Buna tiryakilik, vazgeçilmezlik de deniliyor. Bağımlılık, hayatımızın bir parçası haline dönüşen şeylere bağımlı olma ve bağımlı şekilde yaşama anlamında kullanılan bir kavram. Bağımlılık kavramıyla çok farklı şeyler hayatımıza girdi. Tedaviye muhtaç ve iyileştirilmesi gereken birçok bağımlılık var. Sigara, alkol, madde bağımlılığı vs. Bunların yanında teknolojik ve sosyal medya bağımlılığı da var. Bu bağımlılıklar insanların vazgeçilmezi haline geldi” diye konuştu.

“Amacına uygun şekilde kullanılmazsa haram oluyor”

Bize verilen güzel şeyler amacının dışında kullanılırsa bunun haram olduğundan bahseden Şahin, ”İsraf deyince aklımıza elektriği, suyu, yemeği israf etmek gibi şeyler geliyor. İhtiyaç olmadan elektriği, suyu gereksiz bir şekilde kullanmak, veyahut ekmeği çöpe atmak gibi şeyler bunlar israf kavramına giren şeylerdir. İsraf sadece bunlar değildir. Mesela ömrü, sağlığı, toprağı, yiyecekleri, ormanları israf etmek gibi şeylerde vardır. Bir şey haddinden fazla kullanılıyorsa orada mutlaka helal de olsa, haram da olsa bir israf vardır. Mülkün sahibi Allah'tır. Bizim sahibimiz de Allah'tır. Onun için biz her şeyi canımızın istediği şekilde kullanamayız. Mesela dinimizde intihar yasaktır, haramdır ve sonucunda çok büyük cezalar vaat edilmiştir. İnsan kendi hayatını sonlandıramaz. Çünkü canın sahibi biz değiliz. Canın sahibi olan Allah o yetkiyi bize vermemiştir. Ya da çok param var. Bu parayı istediğim gibi savurabilirim ve istediğim gibi harcayabilirim deme lüksüne sahip değiliz. Çünkü mülkün sahibi Allah’tır. Biz emanetçileriz. Bize verilen mal, mülk, makam, mevkii veyahut da zenginlik bir nimet ise o nimeti amacına uygun bir şekilde kullanmamız lazım. Amacının dışında kullanılırsa haram oluyor. Çünkü Cenabıhak Araf Suresi'nin otuz birinci ayetinde; “Benim huzuruma gelirken elbiselerinizi güzelce giyin. Mescitlere gelirken güzel elbiselerinizi giyinin. Yiyin için ama israf etmeyin diyor” ifadelerine yer verdi.

“Allah israf edenleri sevmez”

Allah’ın israf edenleri sevmediğini anlatan Şahin, israf edilen her şeyin haram olduğunu söyleyerek, “Rabbimiz bundan memnun olmuyor. Bu kötü ve yasak bir davranış. İsraf edilen şey ister bir mal olsun, ister zaman olsun her türlü haramdır. Rabbimiz bütün israfların haram olduğunu söylüyor. Dinimiz bizlere bu hükmü koymuştur. Yemek yedikten sonra doyan bir insan ikinci tabağı yediği zaman o yemeğin vücuda hiçbir etkisi ve katkısı olmayacak. Hatta vücudumuzda zarara dönüşecek. Bedenimizde bize bir zaman sonra zarar vermeye başlayacak. Artık doyduktan sonra yemek haramdır. Ulemamız bunu da haram kategorisine koyuyor. Hem vücudumuza zarar verdiğimiz için hem de o yiyeceği başkasıyla paylaşmamız gerekirken kendi midemize doldurduğumuzdan dolayı haramdır” dedi.

“Bir milyar insan açlıkla mücadele veriyor”

Yaşadığımız çağın bize hep tüketmeyi lanse ettiğini söyleyen Şahin, “İnsan ne kadar çok tüketirse o kadar çok mutlu olacak ne kadar çok harcarsa o kadar haz duyacaktır. O hazzı hep tüketmekte arıyoruz. İnsanlar facebook, instagram sayfalarında çay keyfi, yemek keyfi diye paylaşımlar yapıyorlar. İnsanlara gösteriyorlar. Sosyal medyada çıkan reklamlar da biz hep tüketmeyi empoze ediyor. Bu durum insanları tüketmeye iten kapitalist sistemin bir parçasıdır. Bizlerde bu tuzağa maalesef düşüyoruz. Evlerimizde ki dolaplarda giysiler, ayakkabılar tıka basa dolu. Belki evde bir televizyon ihtiyacı yeterken başka birinin evinde üç tane dört tane televizyon olan kardeşlerimiz var. Gereğinden fazla pahalı telefonları almaya başladık. Bu bize tüketimi bağımlı hale getirmeye başlıyor. İşte o zaman hayatımızda olmazsa devam etmeyecekmiş gibi bir pozisyona düşüyoruz. Dinimiz bize ihtiyacımızdan fazlasını almamızı, tüketmemizi ve kullanmanızın yasak olduğunu söylüyor. Bunu yasak kategorisine koyuyor çünkü şu anda dünyada altı yüz doksan milyon insan açlıkla mücadele ediyor. Bu mücadeleyi veren insanlar, bizler gibi akşama ne yesem diye hesap yapacak durumda değiller. Gün içinde ne yiyeceğini bilmeyen ve açlıktan susuzluktan kemikleri ortaya çıkmış olan insanlar. Bir milyara yakın insan açlıkla hayatta kalma mücadelesi veriyor” diye konuştu.

“Dünya eşitsizliklerle dolu”

Dünyanın eşitsizliğinden bahseden Şahin, “Dünyanın bir kesiminde ise insanlar yiyerek obeziteyle mücadele ediyor. Biz yediklerimizi nasıl eritelim diye düşünürken diyetisyenler obeziteyle ilgili tedavi yöntemleri geliştiriyor. Dünyanın diğer kesiminde ise özellikle Afrika coğrafyasındaki insanlar da hayatta nasıl kalırım mücadelesini veriyorlar. Bir tarafta insanların açlıktan kemikleri ortaya çıkmış diğer taraftan insanların göbekleri artık buruna yaklaşmış durumda. Burada bir eşitsizlik söz konusu. Bir dilenci bizden para istediği zaman veya bir muhtaç kişi bizden bir yardım talep ettiği zaman bazen onlara ‘hadi git’ diyebiliyoruz. Dini itikadı açıdan baktığımız zaman bu çok yanlış bir cümledir. Çünkü Allah hiç kimseye gökten rızık vermiyor. İnsanlar çalışıyorlar, çabalıyorlar, gayret ediyorlar. Allah da gayretleri karşısında onlara rızık veriyor. Bazen imtihan etmek için bol bol rızık veriyor bazen de o kişiyi mal üzerine imtihan ediyor” dedi.