Yerel
Giriş Tarihi : 25-02-2023 12:21

İş insanlarından deprem bölgesine konut desteği

İş insanlarından deprem bölgesine konut desteği

Borçka Ticaret Odası Başkanı Eşref Merttürk, 10 ilde gerçekleşen deprem ile ilgili duygularını aktarırken Sivil Toplum Kuruluşları ile beraber yürüttükleri çalışmalardan bahsetti.

Eşref Merttürk, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin deprem bölgelerine konut yapılma kararı hakkında bilgi verdi.

6 Şubat’ta gerçekleşen deprem ile ilgili duygularını aktaran Borçka Ticaret Odası Başkanı Eşref Merttürk, ilk günden itibaren ellerinden gelen yardımları yaptıklarını açıklayarak STK’lar ile birlikte yapılan çalışmaları şu sözlerle dile getirdi: “6 Şubat sabahı uyandığımızda kötü bir tablo ile karşılaştık. Ne yapabiliriz diye düşünerek Kaymakam ile görüştük Sivil Toplum Kuruluşları olarak yardıma muhtaç olanlara nasıl yardım edebiliriz diye düşündük. Biz elimizdeki makine, ekipmanları bireysel yardım için teknik elemanlar ve kendi bünyemde çalışan elemanlar ile birlikte Kaymakamın yönlendirmesi ile beraber çalışmalar başlattık.

Kaymakamın talepleri üzerinde ne ihtiyaç varsa o anda onları temin etmeye çalıştık. İkinci gün Sivil Toplum Kuruluşları ile beraber Ziraat Odası, Esnaf Sanatkarlar, Şoförler Cemiyeti, Esnaf Kefalet ile beraber Borçka Ticaret ve Sanayi Odasın da bir toplantı düzenleyerek birlikte neler yapabiliriz diye onu konuştuk. İlk etap da iki tır yardım oluşturduk. Su, yağmurluk, kışlık giysi, gıda ürünlerini toplayarak anında iki tır malzeme hazırlayarak Kaymakamlığın aracılığı ile araçlarımızı çıkarttık. Bir gün sonra yine odun ihtiyacı oldu kendi atölyemin de içinde olmak kaydı ile odun kampanyası başlatarak odun ile destek verdik. Bende şantiye şefi olarak çalışan İnşaat Mühendisi elemanlarımı, arkadaşlarımızı birinci günden gönderdik afet bölgelerine. Hem makine ekipmanları hem gıda olarak ilçe olarak SSK’lar ve Kaymakamlığın öncülüğünde elimizden geleni yapmaya çalıştık. Bu saatten sonra en azından geri kalanlara elimizden geldiği kadar yapmaya çalıştık.”

“Deprem Bölgelerine Konut Yapacak”

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Eşref Merttürk, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı ile zoom üzerinden acil toplantı yaptıklarını belirterek deprem bölgelerine afet konutları yapacaklarını aktardı.

Eşref Merttürk” Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanının acil toplantı talebi oldu. O talepte Ticaret Bakanımız Mehmet Muşta katılmak üzere bilgisayar üzerinden toplantı yaptık. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği aracılığı ile deprem olan bölgelere konut yapma kararı alındı. Odalar Birliğinin talebi üzerin de biz yine bize düşen yardım ne ise onu yaparak Allah nasip ederse afet konutları yapacağız. Miktarını şuanda söyleyemiyorum ne kadar ne şekilde olacağını iler ki zamanlarda Genel Başkan açıklamasını yapar. Bu şekilde depremzedelerin yaralarını sarmaya çalışıyoruz. İnşallah depremlerin devamı olmaz geçmiş olsun Türkiye’ye” ifadelerine yer verdi.

“Yardımlar Tahmin Ettiğimizden Fazla Oldu”

Eşref Merttürk Borçka da yaşayan vatandaşların depremzedelere evlerini açtıklarını belirterek ilçe olarak alt yüz civarında bir kapasitesi olduğunu aktararak”  İkinci evleri olan burada yaşamayan yazın gelip kışın büyük şehirlerde olan hatta yurt dışında yaşayanlar bile evlerini açıyor. Belediye Başkanlığı’na, bize ve Kaymakamlığa ulaşanlar oldu ve vatandaş kendi evlerini depremzedelere açtı. KYK yurtlarımız var şuanda yanlış hatırlamıyorsam yüzün üzerin de Borçka’ya gelmiş afet zedelerimiz var. Kaymakam bey ile görüştüğümüz zaman Borçka da 500-600 civarında da bir kapasitesi olduğunu söyledi. Depremzedelerin konaklama, yiyecek ve giyecek olarak bütün masraflarını karşılamaya ilçe olarak hazırız. Borçka vatandaşı, esnafı, siyasiler, kaymakamlık ile birinci gününden halen bugüne kadar kim ne verebiliyorsa yardımlar tahmin ettiğimizin çok çok üzerinde oldu” dedi.

Malvina BİBİLASHVİLİ

 

Artvin'de HaberArtvin'de Haber