YEREL
Giriş Tarihi : 15-11-2021 11:45   Güncelleme : 15-11-2021 11:45

İŞ BAŞI EĞİTİM PROGRAMINDA DEĞİŞİKLİK

İŞ BAŞI EĞİTİM PROGRAMINDA DEĞİŞİKLİK

İş ve İşçi Bulma Kurum İl Müdürü Cevdet Ertürk, 2021 yılının ilk 10 ayında yaptıkları çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulundu.

İşsizliği azaltmak ve istihdamı artırmak gibi hedefleri olduğunu belirten Ertük, “Bunun için iş ve meslek danışmanı arkadaşlarımızla beraber sahaya iniyoruz ve işverenlerimizi ziyaret ediyoruz. 2021 yılı Kasım 1'e kadar bin iki yüz elli işletmeyi ziyaret ettik ve onlardan talep aldık. Onların ne gibi personele ihtiyacı olduklarını sorduk, öğrendik ve talep açtık. Tabii bize müracaat eden vatandaşlarla bu talepleri eşleştirdik ve bu şekilde istihdam çalışmalarına başlamış olduk. Demin de ifade ettiğim gibi 1 Kasım 2021 itibariyle 2 bin civarında talep aldık. Bu taleplerin bin dokuz yüz ellisini doldurmuş olduk. Burada sevindirici bir durum. Bunun 4 yüzü kadın. Özellikle pandemi döneminde hizmet sektörü ciddi yara aldı. Buna rağmen biz 400 kadının işe yerleştirilmesi noktasında aracı olduk. Bundan son derece memnunuz” dedi.

 

İstihdamı arttırmak ve işsizliği azaltmak yolunda uyguladıkları programlar hakkında açıklamalarda bulunan Ertürk, “Buna aktif iş gücü programları diyoruz. Bu programlardan özel sektör iş yerlerine yönelik en önemli ve en mutlu olduğumuz, işverenin de mutlu olduğu, memnun olduğu program işbaşı eğitim programı. Bu işbaşı eğitim programında biz bu sene 10 aylık süre içerisinde bin yüz kişi faydalandırdık. Bu bin yüz kişiden 700'ü kadın. Bu da bizi ziyadesiyle mutlu ediyor. En az 2 sigortalı işçi çalıştıran özel sektöre, iş yerlerine 1 tane eleman vermek suretiyle ki bunun süreleri 3 ay, 6 ay ve 9 ay olarak değişiyor. Bu sürelerinin farklı olmasının sebebi işverenin notu imalat sektöründe kayıtlı ise 6 aylığına işçi veriyoruz. Eğer bilişim ve habercilik sektöründeyse onun İŞKUR tarafından çalışma süresi 9 aydır. Bu şekilde bin yüz kişiyi işverenlerle ilişkilendirdik. Bizi bunlardan mutlu eden konu şu: İşbaşı eğitimi sonrasında işçilerin yüzde yetmişi kalıcı istihdamda yerini alıyor. Bin yüz kişiyi gönderdik, işverenlerle ilişkilendirdik” diyerek bu bin yüz elli işçiden aşağı yukarı yedi yüz, yedi yüz elli işçisinin burada kalıcı olarak işine devam ettiğini söyledi.

 

İşbaşı eğitim programında yapılan değişiklik hakkında bilgilendirmede bulunan Ertürk şu ifadeleri kullandı:

“Eğitim programı uygulamadık. Çünkü bir mevzuat değişikliği vardı. O değişiklik de şöyle gerçekleşti. Biz şimdi bir işletmeye az önce bahsettiğimiz sürelerle işçi verdiğimiz zaman ne istiyorduk, bizim verdiğimiz süre kadar onun sigortalı olarak çalıştırılmasını istiyorduk. Bu onun taahhüdüydü, mecburi çalıştırması gereken süreydi ama daha sonra iki taraf da memnun kalır, kalıcı istihdama giderdi bu. Şimdiki değişiklik şu; bu istihdam süresini 2 misline çıkarttık.

 

Önceden Biz işverene 3 aylığına işçi veriyorduk, işveren bu işçiyi 3 ay da kendisi çalıştırıyordu. Şimdi iş verenin 3 aylık İŞKUR süresi solduktan sonra o işçiyi istihdam etme süresi 6 ay oldu. İmalat sektörüne 6 aylık verdiğimiz elemanın işveren tarafından istihdam etme süresi bu sefer 12 ay oldu yani işveren İŞKUR aracılığı ile çalışan işçiyi 1 yıl da kendisi istihdam ettirmek zorunda. Habercilik ve bilişim sektörüne İŞKUR aracılığı ile giren işçinin masrafları tarafımızdan 9 ay karşılanıyordu. 9 ay çalışan işçiyi işveren 18 ay daha istihdam etmek zorunda. Yani istihdamda kalma taahhütlerini iki misline çıkardık. Bu tabii ki çalışan için son derece güzel oldu. Ama bizim de istediğimiz şey şu işçi ne kadar çok istihdam ederse bizim için mutluluk verici olur.”

 

Dilan ŞAHİNBAŞ