YEREL
Giriş Tarihi : 10-08-2021 10:39   Güncelleme : 10-08-2021 10:39

İNSANLIK DIŞI OLAY

Hopa Belediyesi Belediye Başkanı Taner Ekmekçi ve Anadolu Halk ve Barış Platformu Başkanı Sanatçı haluk Levent Hopa’da ölüme terk edilen atlar için harekete geçti.

İNSANLIK DIŞI OLAY

Hopa’da bir tır dorsesinde ölüme terk edilen atlar için gönüllüler seferber olurken Hopa Belediyesi de atların sağlığına kavuşması için harekete geçti.

Kars’tan Kırgızistan’a kesime götürülmek üzere 3 gün önce tıra yüklenen ancak bazı atların ölmesi bazılarının ise hastalanması sonrası Sarp Sınır Kapısı’ndan geçemeyeceğini anlayınca Hopa’da bir tır garajında ölüme terk edilen 38 at için yaşam savunucuları, AHBAP Başkanı Sanatçı Haluk levent ve Hopa Belediyesi seferber oldu.

Toplumsal olaylara duyarlılığıyla ve yaptığı sosyal yardımlarla bilinen sanatçı Haluk Levent, 8 Ağustos’ta Rize’nin Fındıklı ilçesinde gerçekleşen Viçe Festivali etkinliklerine katılmıştı. Levent, Festival esnasında atların yaşadığı durumu öğrenir öğrenmez Hopa’ya giderek sosyal medya hesabından videolu paylaşımda bulundu.

Paylaşımında tüm Türkiye’yi meşgul eden bir durum olduğunu, Hopa’da durdurulan ve yakalanan bir tırda yaklaşık 38 atın var olduğunu belirterek, “5 tanesi ölü bulundu içinde. Büyük bir ihtimalle Kırgızistan’a kesime gönderiliyordu. Ve bir yavrumuz oldu bu yavrumuz dün akşam doğdu. Biz hepsini bir şekilde toparlamaya çalışıyoruz. Tarım il Müdürlüğü’ne dilekçemizi vereceğiz ve almaya çalışacağız” dedi.

Hopa Belediyesi başkanı Taner Ekmekçi konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“Kars üzerinden Kırgızistan’a tırla nakliyesi yapılmak istenen 38 atın nakliye şartlarının uygun olmadığını belirleyen gümrük görevlileri durumu tespit ederek aracın ülke dışına çıkmasına izin veremeyerek geri çevirmiş içerisi atlarla dolu olan aracın şoförü de geri dönüş yolunda aracı ilçemiz sınırlarında terk etmiştir.

Emniyet güçleri, İlçe Tarım Müdürlüğü ve hayvan severlerin müdahil olduğu olayda Zabıta ve İtfaiye Ekiplerimizle belediyemizin tüm imkanlarıyla çalışmalara destek verilmektedir.

38 atın 4’ü ölü olarak araçtan çıkarıldı. Daha sonra tüm müdahalelere rağmen 1 at daha yaşamını yitirmiştir. İnsanlık dışı bu davranış hayvanların ölümü ile sonuçlandı. Araçta bir de hamile at bulunmaktaydı ve olay gecesi 1 tay da dünyaya gelmiştir. Şu an karantina altında olan atların geçici barınmaları, yem, su ve tıbbı malzeme ihtiyaçları karşılanmaktadır. Biz belediye olarak üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getirmek ve atların sağlığına kavuşması için çabamız aralıksız devam edecektir. Ülke gündemine düşen bu çağdışı olay umarım bir kez daha tekrar etmez.”

DİLAN ŞAHİNBAŞ