YEREL
Giriş Tarihi : 30-07-2021 09:55   Güncelleme : 30-07-2021 09:55

İNSAN TİCARETİNE SON

Artvin Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından, “30 Temmuz Dünya İnsan Ticaretiyle Mücadele Günü” münasebetiyle, konunun önemine dikkat çekmek ve vatandaşlarımızın farkındalığını artırmak maksadıyla çeşitli bilgilendirme faaliyetleri gerçekleştirildi.

İNSAN TİCARETİNE SON

Artvin Valiliği Göç İdaresi tarafından dağıtılan broşürlerde kadınların ve kız çocuklarının fuhşa zorlanması olmak üzere çocuk işçiliği, evlerde hizmetçilik gibi konulara dikkat çekilerek toplumsal duyarlılığın artırılması ve vatandaşların bilinçlendirilmesi hedeflendi.

Göç İdaresi tarafından dağıtılan broşürlerde şu hususlara yer verildi:

“Köleliğin, dünyada resmen yasaklanmasına rağmen, insanoğlunun köleleştirme ve başka insanları istismar etme isteği hiç sona ermemiş, köleleştirme ve köle muamelesi yapma, başka görünümlerde devam etmiştir. Bugünkü “insan ticareti suçu” bu görünümlerden biridir. İnsan ticareti, temel hak ve hürriyetlerini ortadan kaldıran, insan haklarının ağır ihlali, insanlık onuruna ve bütünlüğüne karşı işlenmiş bir suç türü olup, bugün dünyada, silah ve uyuşturucu kaçakçılığından sonra getirisi en yüksek 3. illegal faaliyet alanı haline gelmiştir. Başta kadınların ve kız çocuklarının fuhşa zorlanması olmak üzere çocuk işçiliği, evlerde hizmetçilik, zorla çalıştırma, çocukların dilendirilmesi veya suç işlettirilmesi, insanların organlarının izinsiz olarak alınması belli başlı insan ticareti türleri arasında yer almaktadır. Kadınlar ve çocuklar bu suçtan en çok zarar gören mağdurlardır.”