Yerel
Giriş Tarihi : 16-11-2022 10:55

İmkanlar Bizden, Gelecek Sizden

İmkanlar Bizden, Gelecek Sizden

Artvin Çoruh Üniversitesi 1 Milyon İstihdam Projesi ile ilgili duyuru yayınladı.

AÇÜ tarafından yayınlanan duyuruda “Kariyerini bilgi teknolojileri alanında geliştirmek isteyen herkesi ücretsiz ve koşulsuz olarak alabileceği eğitimlerle destekliyoruz.

Kariyer rehberini inceleyerek siz de gelişim programınızı hemen belirleyin. Projemize destek sağlayan işverenlerimizin sistemde yayınladığı ilanlara başvurun. İstihdam, burs, staj, mentorlük ve bir çok özel katkılardan yararlanın” ifadeleri yer aldı.

1 Milyon İstihdam Projesi Nedir?

1 Milyon İstihdam Projesi (1 Milyon Yazılımcı Projesi), Hazine ve Maliye Bakanlığı sahipliğinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın desteği ve çağrılarıyla Nisan 2020'de başlatıldı.

Proje kapsamında bilgi teknolojileri alanında kariyer sahibi olmak isteyen vatandaşların öz geçmişlerini oluşturması ve personel arayan şirketlerin iş ilanı yayınlaması amacıyla "1 Milyon İstihdam" sistemi geliştirilerek kullanıma alındı.

Son dönemde projenin yaygınlaşması amacıyla farklı kamu kurumları, üniversiteler, sivil toplum kuruluşlarıyla yaptığı iş birlikleriyle gündeme gelen projenin hedefi Cumhuriyetin 100. yılında 1 milyon genci bilgi teknolojileri alanında istihdama hazır hale getirmek şeklinde duyuruldu.

Adayların ve işverenlerin ücretsiz ve koşulsuz olarak kaydolarak yararlanabildiği proje sistemine ve web sitesine https://1milyonistihdam.hmb.gov.tr/ adresinden ulaşılabiliyor.

Hızla gelişen Bilgi Teknolojileri, ülkeleri toplumsal dönüşüme uğratarak, ekonomideki tüm endüstrileri etkilemesiyle birlikte çağın en büyük rekabet alanı oldu. Bilgi teknolojilerinin her alanda çok daha fazla kullanılmasından kaynaklı olarak şirketlerin bu alandaki yetişmiş insan gücüne ihtiyacı her geçen gün artıyor. Ülke olarak bu alandaki insan gücümüz istenilen seviyede olmadığından, birçok şirket bilgi teknolojilerindeki ihtiyaçlarını yurt dışından karşılamaya başladı.

Aynı zamanda sınırlı sayıda bilgi teknolojileri çalışanı olması sebebiyle bu alanda çalışan kişiler, bir projede birçok rolü aynı anda üstlenmek durumunda kalmıyor. Bu durum, çalışanlar açısından hem çok yorucu hem de işin kalitesini düşüren bir sorun haline geliyor. Tüm bu sebepler, 1 Milyon İstihdam Projesinin yapılma ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. 2023 yılına kadar Bilgi Teknolojileri alanında 1 milyon vatandaşın yetiştirilmesi hedefleniyor.

Bu doğrultuda kamuda ve özel sektörde, Bilgi Teknolojileri alanında kariyer sahibi olmak isteyen vatandaşların özgeçmişlerinin oluşturulması kapsamında “1 Milyon İstihdam” projesi geliştirildi. Proje, sektörün bilgi teknolojileri personeli ihtiyacına büyük oranda karşılık verecek bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Bu kapsam dâhilinde kişilerin öz geçmişlerinin dijital ortamda iş verenlerin erişimine açık olması amaçlanıyor.

Proje kapsamında, bir başka uygulama olan BTK Akademi platformu da bilgi teknolojileri alanında online eğitim hizmeti sunuyor ve bu uygulamaya kullanıcılar 1 Milyon İstihdam sistemi veya e-devlet sistemiyle ile giriş yapıp, sistemde yüklü olan derslere kaydolduktan sonra, eğitimleri takip edebiliyor.

BTK Akademi ve 1 Milyon İstihdam Sistemi arasındaki entegrasyon sayesinde kullanıcıların BTK Akademi üzerinden aldıkları eğitimlerin ve kazandıkları yetkinliklerin 1 Milyon İstihdam sistemi içerisindeki özgeçmişlerine yansıtılması sağlanıyor.

Türkiye’nin bilgi teknolojileri alanındaki ilk ve tek “eğitim-istihdam” platformu olarak hayata geçirilen 1 Milyon İstihdam Projesi, BTK Akademi online eğitim platformu entegrasyonu ile ücretsiz online eğitim imkanlarını kariyer sahibi olmak isteyen kullanıcılarına sunmaya devam ediyor.

Malvina BİBİLASHVİLİ

Artvin'de HaberArtvin'de Haber