YEREL
Giriş Tarihi : 07-04-2022 11:28   Güncelleme : 07-04-2022 11:28

İMF Temsilcisi HOPA’da

İMF Temsilcisi HOPA’da

Uluslararası Para Fonu İMF Gürcistan Direktörü Hopalı Selim Çakır Hopa Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti.

Uluslararası Para Fonu IMF Gürcistan Temsilcisi Selim Çakır Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek’i ziyaret etti.

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı makamında gerçekleşen ziyarette, bölge ekonomisi ve ticaretinin nasıl canlandırılabileceği konusunda fikir aşış erişimde bulunuldu. 

Odanın çalışmaları hakkında bilgi veren Akyürek, Hopa Ticaret ve Sanayi Odası’nın kuruluşunun Osmanlı Devleti Padişahı Abdülhamid’in 136 yıl önce gerçekleştiğini söyledi.

Hopa’nın bölgenin en önemli ticaret merkezlerinden olduğunu kaydeden Akyürek, “Bölgedeki ticaretin daha ileriye taşınması için oda yönetimi olarak yoğun bir çaba sarf ediyoruz. Buranın en önemli özelliği bir doğu kavşağı olması, sınır kenti, liman kenti olması. Bizde bunu en iyi şekilde kullanmaya çalışıyoruz” dedi.

IMF Temsilcisi Çakır’da aslen Hopalı olduğunun ifade ederek, sık sıkbölgeye gelip gezdiğini ve bazı temaslarda bulunduğunu söyledi.

Çakır burada yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bugün Sayın Başkanımızın daveti üzerine Hopa Ticaret ve Sanayi Odası’na geldim. Öncelikle bu güzel ilçemizin ekonomisini değerlendirdik. Gürcistan ile Türkiye ticaret ilişkilerini değerlendirdik. Ben Sayın Başkan’a bölge ekonomisini gördüğümüz kadarıyla anlattım, kendisinden de özellikle Hopa ekonomisi hakkında bilgi aldım. Birçok kıymetli ve değerli görüş alışverişinde bulunduk. Yönetim kurulu üyeleriyle de tanıştık, onlarla da bölge ekonomisini karşılıklı değerlendirme imkanı bulduk.

Türkiye Gürcistan ekonomik ilişkilerine biz tabii Gürcistan ekonomisi üzerinden yakinen bakıyoruz. Türkiye Gürcistan için son derece önemli bir ülke. Türkiye, Gürcistan’ın ithalatında yüzde 20’ye yakın bir pay sahibi. Benzer bir şekilde Türkiye’de çalışan Gürcü işçilerin gönderdiği dövizler önemli bir gelir kaynağı teşkil ediyor. Türkiye’den gelen turistler de ülke ekonomisi için önemli. O anlamda yakından izlediğimiz bir konu. Türkiye İMF ilişkileri; Türkiye’nin İMF masasının sorumluluğu altında. Benim sorumluluğum altında değil. O yüzden herhangi bir yorum yapmam şu aşamada doğru olmaz.

Benim son takip ettiğim kadarıyla 20 kişi kadar İMF’de Türk çalışanımız var. Kurumda çalışan kişi sayısı 2 bin beş yüz. Türk çalışan sayısının biraz daha fazla olması gerekiyor. Zamanla genç arkadaşların da sayısı artıyor.

Savaş tabii çeşitli açılardan Gürcistan ekonomisini etkiliyor. Bunlardan birincisi dış ticaret. Özellikle Rusya önemli bir ticaret partneri Gürcistan’ın. İhracatta yapılacak ödemeler düşündüğümüz konulardan birisi.

Bir diğeri Rusya’da çalışan önemli ölçüde Gürcü işçi var. İşçi dövizlerinin aksaması Gürcistan üzerinde bir parça olumsuz etki oluşturabilir. Tabii bölgede savaş olması Gürcistan’a yapılan doğrudan yatırımları da olumsuz etkileyecek. Bunlar olumsuz yönleri. Olumlu ne olur diye düşünürsek; biz dünya ticaretinin yine bir parça Azerbaycan, Gürcistan özellikle bu Orta Asya’da Kazakistan ve Çin üretiminin bir kısmının Avrupa’ya akışında ticaret hattının Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye üzerinden akacağını, bu anlamda bir canlanma olacağını düşünüyoruz ama etkisi bölge için tüm dünya ekonomisi için de olumsuz etkileyecektir.”

Dilan Şahinbaş