SİYASET
Giriş Tarihi : 24-02-2023 13:58

“İlle de insanların ölmesi mi gerekiyor!”

“İlle de insanların ölmesi mi gerekiyor!”

İYİ Parti Milletvekili Aday Adayı Hamza Gezmiş, Artvin’in çeşitli bölgelerinde meydana gelen kaya kopmaları, heyelanlar üzerine açıklamalarda bulundu.

Gezmiş açıklamasında “#Artvin'in Yol Durumu. Merkez ve ilçe bağlantı yollarıbir tarafaKafkasya hatta TürkCumhuriyetleri'ni Karadeniz'e bağlayan,Ardahan-Kars,Erzurum,Rizeçevre il bağlantı yolları aynı zamanda yeni yapılmış olmasına rağmen,bugün ki inşaat teknolojisininçok gerisinde,standartlar dışında bir yoldur. Transit taşımacılığı geliştirecek durumda olması gerekirken, sanki engellemek için yapılmıştır.

Yöremizin yağış alan eğimli bir arazi yapısı da cangüvenliğini tehdit etmektedir.

Can kaybı olmadan önlem almayan anlayışa sesleniyorum! Eğer bir hemşerimin başına bir şey gelirse iki elimiz yakanızda olur!

Artvin, Artvin insanı gerçekten sahipsiz. Artvin Sınırına nereden girerseniz girin, heyelanla karşılaşıyorsunuz. Rize Artvin il sınırının başladığı Kıyıcık Tüneli’ni çıktığınızda heyelan nedeniyle yolu kesen tek şeride düşüren dubalar konulmuş, epey bir mesafe tek şeride düşmüş yola giriyorsunuz. Bu yol uzun süredir böyle.

Adeta ‘Artvin’e Hoşgeldiniz’ kamera şakası gibi.  Neden bitmiyor, ne yapılıyor kamuoyuna kimse bilgi de vermiyor!

Yakın zamanda 1 Temmuz 2022 yılında Hopa Kemalpaşa yolunda heyelan gelmiş yol kenarında park etmiş tırları ezmiş ,1 Azerbaycan vatandaşı kardeşimiz ölmüş iki kişi de yaralanmıştı! Orada ne yapıldı hiç! Ondan sonra yine geldi. Neyse ki bu sefer Can mal kaybı olmadı.

Hopa’dan Borçka yönüne gittiğimizde birçok noktada heyelanlarla karşılaşıyorsunuz. Zaten yol standardı diye bir şeyden bahsedemiyorsunuz. Borçka Murgul, Murgul Damar yolu da aynı. Artvin Borçka Karayolu hem standart açısından hem de tehlike açısından en tehlikeli yollardan biri. 

Artvin Yusufeli yolu onca tünele rağmen çok tehlikeli yol durumunda, aynı şekilde Artvin Şavşat, Artvin Ardanuç yolu sürekli heyelan gelen ve zaman zaman ölümlü yaralanmalı kazalar meydana gelebiliyor.

Buna kaza demek ne kadar doğru bilmiyorum. Çünkü sorun biliniyor ve o sorunu ortadan kaldırmak için heyelanları temizlemekten başka neredeyse hiçbir şey yapılmıyor! O heyelan o taşlar her zaman akmaya devam ediyor.

Günlerdir yerel medyada sosyal medyada bu haberleri görüyorum. 2 gün önce Artvin’den Borçka’ya doğru giderken önüme taşlar düştü. Eğer 15 saniye geride olmasam taşlar aracımın üstüne de düşebilirdi.

Artvin’in coğrafi, fiziki durumu gayet açık ve net. Ama buna rağmen bu duruma uygun plan proje uygulanmamış. Varyant yolu neden 600-650 kotuna çıkarılmış, oradan neden 240 kotuna iniyoruz? Yusufeli yolu da Deriner barajının karşı tarafında o yol niye 270-280 kotunda dümdüz yapılmış.

Ben bunu anlamıyorum. Artvin sorunu sadece sorunu gündeme taşıyan gazetecilerin, sürücülerin, bu yolu kullanan insanların sorunu değil. Yerel ve merkezi yöneticilerin, siyasilerin, STK’ların, tüm toplumun hayati bir meselesidir. Bunun siyaset yapmakla hiçbir alakası yok.Ama bu yolların kötü yapılmasında özellikle dönemin iktidarlarının yani siyasetin siyasilerin  büyük bir ilişkisi vebalı vardır.

Çünkü yolların bu şekilde yapılması onların kararı ve iradesi değil mi? Yazılan haber ve yorumlarda bir şey dikkatimi çekti. Baraj sonrası yapılan tüm yollar asıl uzmanı olan Karayolları tarafından değil, özel şirketler tarafından yada başka alakasız kurumlar tarafından yapılmış yada yaptırılmış. Artvin yollarının Karayollarına tesliminde çok büyük sıkıntılar yaşanmış, yolu kabul etmeyen müdürler görevden alınmış! Bu şimdi siyasi neden değil mi?

Siyaset devlet ve millet menfaati için yapılır. Doğanın yapısına uygun projelerle iş yapılır. Artvin coğrafyası için bu durum hiç dikkate alınmamış!

Bu durum daha ne kadar devam edecek? Ses vermesi gerekenler, bu coğrafyayı bu şekilde parçalayanlar, Artvin’in hassasiyetini, statiğini bozanların düzeltmek için bir çalışması var mı? İnsanlar bu yollarda ölüyor, yaralanıyor, tehlike atlatıyor!

Üstelik bu yollar aynı zamanda uluslararası bir yol!

Çizgileri yok, dar, eğri büğrü yollarda kamyon ve TIR’lardan ötürü özellikle daracık Şavşat yolunda çok kazalar oldu. Tırlar yola sığmayınca araçlar yoldan kaçıyor ve yoldan çıkıp kaza yapıyor. Bu şekilde birçok insanımız öldü.

Herşeyi bir tarafa bırakın insan olarak, ‘Yeter artık. Bu bir kader olamaz. Önlem almamanız nedeniyle bunlar yaşanıyor’ demeli.  Birileri kral çıplak. Artvin yollarının gerçeği budur demeli. Ben siyasete yeni girmiş bir insan olarak önce insan önce doğa önce bilim, fen diyorum. Siyaset bunun içim bu anlayışla yapılmalı” ifadelerine yer verdi.

Depremle ilgili duygu ve düşüncelerini dike getiren İYİ Parti Artvin milletvekili adayı Hamza Gezmiş,“Kahramanmaraş’ta 7.7, Elbistan’da 7.6 şiddetindeki deprem 11 ilimizi çok ağır etkiledi. Derken 15 gün sonra Hatay merkezli 6.4 ve 5.8 şiddetindeki deprem yaramıza tuz biber oldu. Çok üzgünüz ve Türkiye olarak hepimiz yastayız.

Bu kadar büyük bir felakette 1 haftalık yas yetersiz oldu. 1 aylık yas ilan edilmeliydi. Çünkü 10 binlerce canımız gitti. Yüzbinlerce insanımız yaralandı. On binlerce bina yerle bir oldu.  Gerçekten asrın felaketini yaşıyoruz. Bu yarayı ancak hep birlikte okursak öteleme, ayrıştırma yapmadan devlet millet hükümet gönüllülerle birlikte sarabiliriz. 

Ne yazık ki böylesine büyük bir felakette ülkeyi yönetenler bu birliğe yönelik konuşmalar yapmıyor. Bu durum 85 milyon insanımızı derinden üzüyor. Böyle gümlerde siyaset yapılmaz. Önce canlarımız, önce yaraların sarılması, eksikliğin giderilmesi gerekir.

Ben ölen çanlarımıza Allah’tan rahmet yaralılara baş sağlığı diliyorum. Allah böyle felaketi bundan sonra göstermez. Tabii ki yapılarımızı da deprem gerçeğini göz önüne alarak yapmamız gerektiğini bir kez daha vurgu yapmak istiyorum. Basımımıza bize bu fırsatı verdiği için teşekkür ediyorum.

Hepimiz bir sorunun bir köşesinden tutarsak inanın çözüm bulmak çok kolaylaşır. Acılar paylaşıldıkça azalır sevgiler paylaşıldıkça çoğalır diyor hepinize saygı sevgi ve selamlarımı sunuyorum” dedi.

Artvin'de HaberArtvin'de Haber