YEREL
Giriş Tarihi : 14-10-2021 12:11   Güncelleme : 14-10-2021 12:11

İl Koordinasyonu Toplandı

İl Koordinasyonu Toplandı

Artvin İl Koordinasyon Kurulu 4. Dönem Değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Vali Doruk başkanlığında Artvin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Gençlik Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen toplantıda 2021 yılı 4. Dönem değerlendirme raporu görüşüldü. Toplantıya Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Borçka belediye başkanı Ercan Orhan, Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, AÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdurrahman Anlaş, Karayolları 10 Bölge Müdür yardımcısı Selim Karaismailoğlu, DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürü Celal Tokalak,  İller Bankası A.Ş Trabzon Bölge Müdürü Cafer Bilgin, Tapu Ve Kadastro 9. Bölge Müdürü Mehmet Limanfal, Orman Bölge Müdür Yardımcısı Nacettin Doğan, Maden Tetkik Ve Arama Doğu Karadeniz Bölge Müdürü Bülent Tosun, İl Tarım ve Orman Müdürü Dursun Okur, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Katip Çiçek, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Fahri Acar, İl Sağlık Müdürü Gürol Köroğlu, Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Demirkıran, İl Afet ve Acil Durum Şube Müdürü Kemal Sahioğlu,  Tarım ve Orman Bakanlığı 12. Bölge Müdürlüğü Artvin Şube Müdürü Yunus Aydemir, Karayolları 102.Şube Müdürü Hamza Eken, TEİAŞ 14. İletim Tesis Ve İşletme Grup Müdürü İbrahim Yıldız, ÇEDAŞ (AKSA) İl Müdürü Anıl Şahiner ve ilçe kaymakamları gösterdi.

 

Ülke genelinde tüm illerimizde uygulanan yatırım projelerinin anlık ve il bazında izlenebildiği İçişleri Bakanlığı projesi “İl Yatırım Takip Sistemi (İLYAS)” üzerinden yapılan değerlendirmelerin ele alındığı toplantıda kamu kurum ve kuruluşlarının ilimizde devam eden proje ve yatırımları hakkında bilgiler verildi.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Vali Yılmaz Doruk şu ifadeleri kullandı:

Ülkemiz genelinde, tüm illerimizde uygulanan yatırım projelerinin anlık ve il bazında izlenebildiği İçişleri Bakanlığı projesi “İl Yatırım Takip Sistemi (İLYAS)” üzerinden yapılan değerlendirmeler sonucunda; toplantı dönemi itibariyle, İlimizde, toplam 306 projenin uygulandığını görüyoruz.

 

Bu projelerin kurumlara göre dağılımına baktığımızda;  205’inin yatırımcı bölge ve il

müdürlükleri, 18’inin belediyeler ve 83’ünün de Köylere Hizmet Götürme Birliklerince

uygulanan projeler olduğu görülmektedir.

 

Parasal gerçekleşme durumlarına baktığımızda ise; yıllara sari toplam proje tutarının 24 Milyar 807 milyon TL, 2021 yılı ödeneğinin 4 milyar 592 milyon TL, dönem itibariyle gerçekleşen toplam harcamanın 3 milyar 197 milyon TL, Şu ana kadar genel duruma göre gerçekleşen toplam harcamanın ise 14 milyar 347 milyon TL (toplam proje bedelinin % 57’si) olduğunu görüyoruz.

Şu ana kadar yıllara sari olarak gerçekleşen 14 milyar 347 milyon TL’lik harcamanın; % 50 ’sinin ulaştırma ve haberleşme, % 34’ünün enerji, % 12’sinin iktisadi nitelikteki diğer kamu hizmetleri, % 4’ünün de geri kalan diğer alanlarda olduğu görülmektedir.

2021 yılı için tahsis edilen ödeneğin; % 44’ünün enerji sektörü, % 17’sinin ulaştırma - haberleşme, % 27’sinin iktisadi nitelikteki diğer kamu hizmetleri, % 3’ünün eğitim, % 1’inin tarım, % 2’sinin sosyal nitelikteki diğer kamu hizmetleri, % 0,6’sının sağlık ve % 5,4 ünün de geri kalan diğer alanlardaki projeler için tahsis edilmiş olduğunu görüyoruz.

 

Uygulanan 306 projenin dönem sonu itibariyle durumuna baktığımızda;  55’inin tamamlandığı, 195’inin çalışmalarına devam edildiği,  26 projenin ihale aşamasında olduğu,  30 projeye de başlanmadığı, görülmektedir.

 

Dönem sonu itibariyle uygulamada olan 306 projenin sektörel dağılımın ise; Ulaştırma-Haberleşme 110, Eğitim 31, Sağlık 21, Tarım 63, İmalat 23, Konut 8, Turizm 14, Madencilik 1, Diğer Kamu Hizmetleri-İktisadi 11, Diğer kamu Hizmetleri-Sosyal 20 şeklinde gerçekleştiği görülmektedir.

Uygulanan 306 projenin İlçelerimize göre dağılımına baktığımızda ise; il merkezinde 64, Ardanuç’ta 27, Arhavi’de 19, Borçka’da 33, Hopa’da 16, Kemalpaşa’da 11, Murgul’da 14, Şavşat’ta 28, Yusufeli’de 49. 45 projenin ise birden çok ilçe sınırları içerisinde uygulanan projeler şeklinde dağıldığını görüyoruz.

Değerli Kurul Üyeleri

Bu toplantımızda;  kurum ve kuruluşlarımızca, devam eden projelerin uygulanmasında karşılaşılan sorunlar, koordinasyonu gerektiren işler, hangi kurumlarla koordinasyona ihtiyaç olduğu ile varsa talep ve önerilerin söz alarak özet olarak sunulmasını rica ediyorum.

Toplantı, ilde yapılan yatırımların değerlendirilmesi, kurul üyelerinin görüş ve önerilerinin sunulmasıyla sona erdi.