YEREL
Giriş Tarihi : 18-12-2021 15:58   Güncelleme : 18-12-2021 15:58

İktidar da Muhalefet de Sınıfta Kaldı

İktidar da Muhalefet de Sınıfta Kaldı

Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Talip Sücü, partisinin Z kuşağına yönelik çalışmalarına dair açıklamalarda bulundu.

Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Talip Sücü, partisinin Z kuşağına, üniversitelerde nitelikli eğitim çalışmalarına yönelik açıklamalarda bulunarak, “Köklü değişiklikler ilk başta yerli olmalı. Eğitimin başına yerli insanlar geçmeli ki bu ülke düzelsin” dedi.

Türkiye’de eğitim sisteminin başında 5 tane Amerika’nın bulunduğunu ifade eden Sücü, “Türkiye’de eğitim sistemini düzenleyen insanların içinde 5 tane Amerikalı ve beş tane de Amerikalılara hizmet eden Türkler var. Bizim bildiğimiz bunlar eğitimin nasıl olması gerektiği noktasında hareket ediyorlar. Gençlerimize şunu söylemek istiyorum: Bazen insan kendini aptal gibi hissediyor. Ben 4 tane üniversite bitirdim. Bir sürü sınavlara girdim ve o sınavlarda sorulan sorular karşısında insanın kendini aptal gibi hissettiği oluyor. İşte bunlar maalesef sistemin bozukluğundan kaynaklanıyor. Gençlerimiz, öğrencilerimiz kendini aptal gibi görüyor. Benden bir şey olmaz diye eğitimden vazgeçir hale geliyor. Bu yüzden bu noktada köklü değişimlerin ilk başta yerli olması gerekiyor ve eğitim sisteminin başına yerli insanların geçmesi gerekiyor ki bu ülke düzelsin” dedi.

Açıklamalarının devamında Türkiye’de yaşayan gençler ile ilgili değerlendirmelerine devam eden Sücü, “Yine gençlerle ilgili şunu söyleyeyim; Genel Başkanımız da daha 42 yaşında en genç lider. Dolayısıyla da teşkilatımız içinde gençlerin yeri fazla. Artvin genelinde ilçe başkanlarımızın yaş ortalamalarına baktığımızda da ortalama 33 yaş. Biz aslında diyoruz ki ‘Biz gençler gibiyiz. Biz de kendimizi genç görüyoruz daha kırklı yaşlardayız. Bizi düşünen büyüklerimizin, 600 tane milletvekilimizin altı yüzü de mecliste bulunan partilerin tamamı da çekinsinler gitsinler, evlerinde yatsınlar, emekliliklerinin tadını çıkarsınlar. Bıraksınlar, gençler gelsin, kendi borçlarını da ödesin. Gelecek kuşakların borçlarını da ödesin. Yapılması gereken tek çare de budur” ifadelerini kullandık.

Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Talip Sücü, konuşmasının devamında çağrıda bulunarak “Buradan da seslenmek isterim, ülkemiz madem ekonomik savaş içerisinde, siyasi liderler devamlı bunu söylüyor. Ne mevcut iktidar ne muhalefet partileri bu işi çözmeyi beceremediler. Siyasi liderler bıraksın bu işi, desinler ki ‘Fatih Erbakan bizim Cumhurbaşkanı adayımızdır, çatı adayımız. Hepimiz buna destek veriyoruz’ desinler. Bu ülkenin kurtuluşu budur. Onun haricinde bir kurtuluş göremiyoruz biz” diyerek aynı insanlar yeniden seçilerek vatandaş yeniden kandırırlarsa aynı şeylerin yaşanmasına beş yıl daha devam edileceğini vurguladı.

Açıklamalarının devamında Türk Lirası’nın günden güne değer kaybetmesini değerlendiren Sücü, “Türk lirası da demeyin. Türk lirası diye bildiğimiz liramız kaybolup, eriyip gidecek. Şimdi bankamatik kartlarımızda Ziraat Bankası'nı, Halk Bankası'nın kartlarında VİSA yazar, Master yazar, yani bizim değiller. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yazmaz bizim paramızın üzerinde.

Ben buradan mevcut iktidara gönül vermiş kardeşlerime sesleniyorum; 19 yıldır sizin gönül verdiğiniz parti iktidarda, muhalefet partililere de sesleniyorum; 19 yıldır da sizin muhalefet olarak gördüğünüz insanlar mecliste. Hangi biri Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasını, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası olsun, şu paramızın üzerine Türkiye Cumhuriyeti yazsın diyen oldu mu? Olmadı. Demek ki kandırıyorlar sizi. Sizlerden ricam var atık inanmayın. Paranızın değer kaybetmesini istemiyorsanız para sizin olacak. Sizin olmayan paranın değerini siz belirleyemezsiniz. Cebimizdeki paranın üstünde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yazarsa o zaman bu paranın değerini biz koruyabiliriz.

Maalesef ne iktidardan ne de muhalefetten ‘Bu durum niye. Bu artık bizim paramız olsun’ çalışması yok” dedi.

Bugün ülke ve dünya geneline bakıldığı zaman birçok ülkenin merkez bankasının kendine ait olduğunu söyleyen Sücü, “Nitekim Türkiye Cumhuriyeti’nde bağırıyoruz çağırıyoruz, rest çekiyoruz ama paramız bile bizim değil. Dolayısıyla Türk Lirasının değerinin düşmesini de biz bu şekilde koruyamayız. Buradan çağrıda bulunuyorum umuyorum ki çağrımıza kulak verilir de Türk Lirası, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası parası olursa insanların daha çok sahip çıkacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Artvin Çoruh Üniversitesi öğrencilerinin yaşadığı barınma sorunu ile ilgili açıklamalar yapan Sücü, Seyitler Köyünde bulunan Çoruh Kız Yurdundaki odaların kapasitelerinin 3 kişilikten 6 kişiliğe çıkartılması ile ilgili “Bütün hamleler bugünü kurtarma adına yapılıyor. Uzaktan eğitim olmasına karşıyım. Öğrenciler 2 sene uzaktan eğitim gördüler. Bu öğrencilerin bu sene de uzaktan eğitim görmeleri çok doğru olmazdı.

Üniversite öğrencilerinin bir para kaynağı, gelir kaynağı halinde görmek kimseye yakışmaz, Artvinliler de hiç böyle düşünmüyorlardır. Dolayısıyla buradaki asıl amaç üniversite öğrencilerinin nasıl kaliteli eğitim alabilir noktası olmalı. 6 kişilik odaların olduğu yurtlar çok hoş değil. Bu iktidarın da muhalefetin de beceriksizliğidir Artvin ile ilgili söylüyorum bunu. Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir. Dolayısıyla biz o hamleleri başta yapmalıydık. Burada da sınıfta kaldık. Eğitimde sınıfta kaldık bir de eğitim gören insanların barınma sorununu çözmede de sınıfta kaldık” dedi.

Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Talip Sücü, açıklamasını şu ifadelerle sonlandırdı:

“Gençler okusunlar, araştırsınlar. Genel Başkanımızın konuşmalarında görecekler. Esnafların, çiftçilerin bankalara olan borçlarını, öğrencilerin burs borçlarını yapacağımız projelerle ödeyeceğimizi ve insanları rahata kavuşturacağımızı söyledi Genel Başkanımız. Rahmetli Erbakan Hocamız göreve gelir gelmez öğrenci burslarına yüzde 400 zam veren ilk liderdir. Bizim eğitime bakış açımız diğerleriyle karşılaştırılamaz bile. Onlar sözde biz icraata dökeriz.”

Dilan Şahinbaş