YEREL
Giriş Tarihi : 25-04-2022 12:45   Güncelleme : 25-04-2022 12:45

İklim krizi için yelkenler fora

İklim krizi için yelkenler fora

Yelken eğitmeni Tan ve amatör denizci Diyar, iklim değişikliğine dikkat çekmek için Türkiye'nin 4 denizini yelkenli tekne ile aşacak.

Dünyada ve yurdumuzda yaşana iklim krizine dikkat çekmek için Türkiye'nin dört denizini yelkenli tekmeyle geçmeyi planlayan yelken eğitmeni Murat Tan ve amatör denizci Emre Diyar’ın yolculuğu Hopa’da 22 Nisan tarihinde başladı.

Hopa Limanı’nda yelkenli teknedeki tüm hazırlıklarını tamamlayan Tan ve Diyar "Geleceğimiz için Yelken açıyoruz" sloganıyla küresel ısınmaya bağlı olarak yaşanan iklim değişikline dikkat çekmek ve bu konuda farkındalık oluşturmak niyetiyleyelkenlere fora dedi.

İkili teknenin motorunu kullanmadan yelken gücü ve tekenin üzerinde kurulu olan güneş panellerinden elde edecekleri enerji ile Karadeniz, Marmara, Ege Denizi ve Akdeniz'i geçerek Hatay Arsuz'da Türkiye turunu tamamlamayı planlıyor.

Murat Tan yaptığı açıklamada uzun yıllardır yelken sporuyla ilgilendiğini ve şuan da İzmir’de bir yelken okulunda baş eğitmenlik yaptığını söyledi.

Sera gazı salınımı, karbon ayak izi gibi doğaya zarar veren unsurlar nedeniyle yaşanan iklim değişikliğinin doğanın yavaş yavaş yok olmasına sebebiyet verdiğini kaydeden Tan, yaşanan bu duruma dikkat çekerek toplumda bir duyarlılık oluşturmayı amaçladıklarını söyledi.

Gezinin Hopa Limanı’ndan başlayarak Hatay Arsuz’da sonlanacağını kaydeden Tan, "Güzergah boyunca bütün kıyılarımızdan numune sular alacağız. Bu suları analize gönderip problemleri sorunları belirleyerek tüm halkımıza anlatmak istiyoruz. Konumuz sadece deniz kenarında yaşayan insanlar değil. Deniz hepimizin denizi, vatan hepimizin vatanı." dedi.

Son iki yıldır ülkemizde yaşanan afetlerin birçoğunda gönüllü olarak görev aldığını anlatan Tan, “Bu afetlerin iklim değişikliği nedeniyle yaşandığını gözlerimizle gördük. Çiğli Belediye Başkanı ve Avrupa İklim Paktı Türkiye Büyük Elçisi olan Utku Gümrükçü’nün fikriyle “Geleceğe Yelken Açıyoruz” sloganıyla bu projeyi hayata geçirdik” dedi.

Toplamda 1500-1600 deniz mili yol alacaklarını kaydeden Tan, rüzgara da bağlı olarak 16-17 güne Arsuz’a ulaşmayı planladıklarını söyledi.

Tan, yolculuk esnasında teknede asla fosil yakıt kullanmayacaklarını belirterek, şunları söyledi:

"Sadece güneş enerjisi ve rüzgar enerjisiyle yol olacağız. Hiç durmadan yol alacağız. Rüzgar dindiğinde ister istemez duracağız. Yiyecek olarak da hazır ürün kullanmayacağız. El yapımı yiyecekler olacak."

Emre Diyar da amatör denizci olduğunu ifade ederek rüzgar enerjisi ve güneş enerjisi ile Hopa’dan Hataya gideceklerini söyledi.

Diyar, "Bu yolculuktaki amacımız doğayla barışık şekilde bu yolculuğun yapılıyor olmasını göstermek, iklim değişikliğine su sıcaklıklarının farklılığına, balıkçıların sorunlarına ve vatandaşlarımızın iklimle ilgili yaşadığı sorunlara dikkat çekmek" dedi.

Yolculuk boyunca her il sınırından su numuneleri alacaklarını ve bu numuneleri analiz için ilgililere ileteceklerini kaydeden Diyar, "Seneye yine bunu tekrarlamak istiyoruz. Böylelikle bu yılla gelecek yıl arasındaki farkı karşılaştıracağız. Denizlerde görünen plastiklerden daha çok görünmeyen plastik partiküller var ve deniz doğasının değişmesine neden oluyorlar. Deniz siteminin korunması çok önemli, bu projeyi bunun için yaptık. Nerelerde sıkıntılar var bunları tespit etmek istiyoruz ki sorunları çözelim" diye konuştu.

Diyar, bu projede kendilerine destek olan “Çiğli Belediye Başkanı ve Avrupa İklim Paktı Türkiye Büyük Elçisi olan Utku Gümrükçü ’ye de teşekkür etti.

Hopa Liman Başkanı Fuat Solak’ta böylesine önemli anlamlı bir projelenin başlangıcının Hopa Limanı’ndan başlıyor olmasından son derece memnun olduklarını söyledi.

Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi de ikiliye Hatay'dan meydana gelen orman yangınlarında yok olan ormanlık alanlara ekilmesi için sembolik olarak çam kozalağı verdi. Ekmekçi burada gerçekleştirdiği konuşmada iklim krizinin dünyanın geleceğini tehdit eden en önemli konuların başında geldiğini söyleyerek bu anlamlı projeden dolayı Tan ve Diyar ikilisine ve projenin fikir sahibi Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü’ye teşekkür etti.

Dilan Şahinbaş