KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 09-11-2022 11:34

İFF Bugün Hopa’da Başlıyor

İFF Bugün Hopa’da Başlıyor

17.Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Hopa’da4’üncü kez perdelerini açıyor.

Bu yıl 17. kez düzenlenecek Uluslararası İşçi Filmleri Festivali (İFF) kapsamında 9-12 Kasım tarihlerinde 10 film Hopa’da izleyici ile buluşacak.

Pandemi nedeniyle son iki yıldır yalnızca online etkinlikler düzenleyen İFF, bu yıl İstanbul ve Ankara ve Mersin’in ardından 9-12 Artvin’de yapılacak.Bu yıl 17.'si düzenlenen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali programında 20 ülkeden 69 film var. 41 yerli 10 yabancı filmi seyirciyle buluşturan festivalin Hopa programında 10 film gösterimi yapılacak.Gösterimler tamamen ücretsiz olacak.

Festivalin Gala ve Açılış Programı bugün saat 19.00'da Hopa Ticaret Sanayi Odası Atatürk Konferans Salonunda Yönetmen Tunç Şahin’in katılımı ile Şahin’in “İnsanlar İkiye Ayrılır” filminin gösterimi yapılacak.

Bu yıl 17. kez düzenlenecek Uluslararası İşçi Filmleri Festivalinin Hopa programı ise 10 Kasım Perşembe günü saat 17.00’de Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Atatürk Konferans Salonu’nda “İki Şafak Arasında” filmi izleyici ile buluşacak. Ayrıca Oyuncu Nezaket Erden Hopa’daki programda da yer alacak.

9-10-11-12 Haziran’da çeşitli salonlardatüm gün film gösterimleri devam edecek. Reklamsız, sponsorsuz ve ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilen festival 2 yılın ardından Artvin halkı ile buluşacak. Festival Halkevleri, Eğitim-Sen Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Artvin İl Temsilciliği, HESOD, Tüm Ekemliler Sendikası ve birçok gönüllünün emeği ile düzenleniyor.

Halkevleri Artvin Temsilcisi Uğur Karakuş, düzenlenecek festival ile ilgili “Festivalimiz bu yıl 17’nci kez sizlerle buluşuyor.

17 yıl önce başladığımız gibi bütünüyle gönüllü emeğiyle üretilmiş, ticari kaygılardan uzak, sadece emek örgütleriyle dayanışma ilişkisinde olan ve yine yalnızca ücretsiz gösterimlerin olduğu, yarışmasız bir festival...

Kendisini barış, emek, özgürlük ve adalet mücadelesinin yanında tarif eden festivalimiz, bu yıl bir yanda emperyalist hegemonya uğruna ülkelerin kan ve göz- yaşına boğulduğu, emekçiler için en basit yaşamsal ihtiyaçların dahi karşılanmasında zorlanıldığı fakat buna karşın ülkenin her bir yanından yeni işçi hareketlerinin pıtrak gibi bittiği, doğayı koruma mücadelesinin hız kesmeden devam ettiği, kadınların kimliklerine ve yaşamlarına sahip çıkma mücadelesinin toplumsallaştığı bir dönemde gerçekleştiriliyor.

Filmlerimizde toplumun aydınlık geleceği için umut haline gelenlerin hikâyelerini, direnişlerini ve mücadelelerini bulacaksınız. Bu yıl festivalde 50 yerli 20 yabancı filme yer verilmesine karar verildi. Bunların 43’ü kısa, 27’si ise uzun metrajlı; belgesel, kurmaca, animasyon ve deneysel kategorilerinde seyirci karşısına çıkacak.

17 yıldır olduğu gibi bundan sonra da bir kültür-sanat etkinliği olarak hayatın her alanında ilerici ve eşitlikçi toplumsal mücadeleleri sürdürenlerle yan yana yürümeye, filmlerimizi izleyiciyle buluşturmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Dilan Şahinbaş

Artvin'de HaberArtvin'de Haber