KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 07-11-2022 10:32

İFF 17. Senesinde Artvin’de

İFF 17. Senesinde Artvin’de

Bu yıl 17. kez düzenlenecek Uluslararası İşçi Filmleri Festivali (İFF),9-12 Kasım tarihlerinde Hopa ve Borçka’da izleyiciyle buluşacak.

Pandemi nedeniyle son iki yıldır yalnızca online etkinlikler düzenleyen İFF, bu yıl İstanbul ve Ankara ve Mersin’in ardından 9-12 Artvin’de yapılacak.Bu yıl 17.'si düzenlenen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali programında 20 ülkeden 69 film var. 41 yerli 10 yabancı filmi seyirciyle buluşturan festivalin Hopa ve Borçka programında 10 film gösterimi yapılacak.

Festivalin Gala ve Açılış Programı 8 Kasım Salı günü Borçka’da, 9 Kasım Çarşamba Günü Hopa’da gerçekleştirilecek. Borçka’da gerçekleştirilecek olan Gala ve Açılış programı saat 19.00’da Acarlar Meslek Yüksek Okulu’nda Oyuncu Nezaket Erden ve Yönetmen Tunç Şahin’in katılımı ile Şahin’in “İnsanlar İkiye Ayrılır” filminin gösterimi yapılacak. Bir gün sonra Hopa’da yapılacak olan Gala ve Açılış programı ise saat 19.00’da Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Atatürk Konferans Salonu’nda yapılacak ve yine Yönetmen Tunç Şahin’in katılımı ile “İnsanlar İkiye Ayrılır” filmi izleyiciyle buluşacak.

Festivalin Borçka Programı 9 Kasım Çarşamba günü saat 19.00’da Yönetmen Selman Nacar’ın “İki Şafak Arasında” filminin gösterimi ile son bulacak. Ayrıca festivalin Borçka’daki 2’nci gün etkinliğinde yine Oyuncu Nezaket Erden’in de katılımcı olarak bulunacak.

Bu yıl 17. kez düzenlenecek Uluslararası İşçi Filmleri Festivalinin Hopa programı ise 10 Kasım Perşembe günü saat 17.00’de Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Atatürk Konferans Salonu’nda “İki Şafak Arasında” filmi izleyici ile buluşacak. Ayrıca Oyuncu Nezaket Erden Hopa’daki programda da yer alacak.

9-10-11-12 Haziran’da çeşitli salonlardatüm gün film gösterimleri devam edecek. Reklamsız, sponsorsuz ve ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilen festival 2 yılın ardından Artvin halkı ile buluşacak. Festival Borçka Belediyesi, Eğitim-Sen Borçka Temsilciliği, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Artvin İl Temsilciliği, Halkevleri, Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası, HESOD, Tüm Ekemliler Sendikası ve birçok gönüllünün emeği ile düzenleniyor.

Halkevleri Artvin Temsilcisi Uğur Karakuş, düzenlenecek festival ile ilgili “Festivalimiz bu yıl 17’nci kez sizlerle buluşuyor.

17 yıl önce başladığımız gibi bütünüyle gönüllü emeğiyle üretilmiş, ticari kaygılardan uzak, sadece emek örgütleriyle dayanışma ilişkisinde olan ve yine yalnızca ücretsiz gösterimlerin olduğu, yarışmasız bir festival...

Kendisini barış, emek, özgürlük ve adalet mücadelesinin yanında tarif eden festivalimiz, bu yıl bir yanda emperyalist hegemonya uğruna ülkelerin kan ve göz- yaşına boğulduğu, emekçiler için en basit yaşamsal ihtiyaçların dahi karşılanmasında zorlanıldığı fakat buna karşın ülkenin her bir yanından yeni işçi hareketlerinin pıtrak gibi bittiği, doğayı koruma mücadelesinin hız kesmeden devam ettiği, kadınların kimliklerine ve yaşamlarına sahip çıkma mücadelesinin toplumsallaştığı bir dönemde gerçekleştiriliyor.

Filmlerimizde toplumun aydınlık geleceği için umut haline gelenlerin hikâyelerini, direnişlerini ve mücadelelerini bulacaksınız. Bu yıl festivalde 50 yerli 20 yabancı filme yer verilmesine karar verildi. Bunların 43’ü kısa, 27’si ise uzun metrajlı; belgesel, kurmaca, animasyon ve deneysel kategorilerinde seyirci karşısına çıkacak.

17 yıldır olduğu gibi bundan sonra da bir kültür-sanat etkinliği olarak hayatın her alanında ilerici ve eşitlikçi toplumsal mücadeleleri sürdürenlerle yan yana yürümeye, filmlerimizi izleyiciyle buluşturmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Dilan Şahinbaş

Artvin'de HaberArtvin'de Haber