YEREL
Giriş Tarihi : 22-09-2021 12:32   Güncelleme : 22-09-2021 12:32

İÇME SUYU ÇİLESİ BİTMİYOR

Artvin’in Ardanuç ilçesine bağlı Yolağzı köyü sakinleri yıllardır köylerinde su sıkıntısı yaşadıklarını ve bir türlü çözüme ulaştıramadıklarını söylüyorlar.

İÇME SUYU ÇİLESİ BİTMİYOR

Köye günde birkaç saat kısıtlı miktarda verilebilen suyun da yüzde 80 içilmez raporu olduğunu aktaran muhtar Bekir Dinçer, “Gurup suyundan su aldığım için diğer köylerle tartışıyoruz. Bu köyün suya ihtiyacı var bu ihtiyaç giderilmesini yetkililerden talep ediyorum” dedi.

Yolağzı köyü muhtarı Bekir Dinçer, köyün 2 tarafından geçen su şebekesi ağı olmasına rağmen kendi köylerine su verilmemesine tepki gösteriyor. Özellikle Cevizli köyüne giden su hattının kendi arazilerinden geçtiğini vurgulayan Muhtar Dinçer, “Cevizli köyüne giden şebeke suyunun yüzde 50’si yolda heba olup gidiyor. Bu kaybolan suyun yüzde 25’i bize gelse sorun kalmayacak” diyor.

Köy halkı tek kaynaktan az miktarda su ile hem kendi ihtiyaçlarını hem de hayvanlarının ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyor.

“Suyun Yüzde 80 İçilmez Raporu Var”

Yıllardır yetkililerden su istediklerini fakat seslerini duyuramadıklarını söyleyerek çözüm için başvurmadıkları kurum, kapısını çalmadıkları yetkilinin kalmadığını belirten Muhtar Dinçer, “Köy halkı olarak içinde bulunduğumuz durum gerçekten zor bir durum. Yolağzı köyü olarak mağdur durumdayız. Mağduriyetimizin giderilmesi için Valilik başta olmak üzere Kaymakamlığa, İl Özel İdaresine birçok kez dilekçe verdik. Görüşüp derdimizi anlatmadığımız kimse kalmadı. Ama kimseden bir dönüş alamadık. Ardanuç çevre sağlığının verdiği su içilmez raporu var yüzde 80 oranında. Ardanuç kaymakamlığına, gurup suyuna, cevizli ve Yaylacık içme suyu için dilekçe verdim. O dönemin Kaymakamı gurup suyu muhtarlarını topladı fakat onlar bunu kabul etmedi. Cevizli köyünün suyunun bir kısmı Yaylacık köyünde bir kısmı da bizim köyün arazisinde boşa akıp gidiyor hiçbir canlıya faydası olmuyor. Artvin il özel idaresinden tespit için memurlar geldi. Rapor tutulacaktı fakat 2 senedir tutulamadı. Dediler ki Eylülün 15 sular azalıyor sular azaldığı zaman suyun debisi ölçülüp ondan sonra rapor tutulacak. Fakat henüz kimse gelip suyun debisini ölçmedi. Yolağzı muhtarı olarak 3 dilekçem kaymakamlıkta 3 dilekçem valilikte var. Geçen yıl da 2 dilekçe CİMER’e yazdım fakat yolağzı muhtarlığına cevap cevabı verilmedi. Gurup suyundan su aldığım için diğer köylerle tartışıyoruz. Bu köyün suya ihtiyacı var bu ihtiyaç giderilmesini yetkililerden talep ediyorum” diye konuştu.

Bu Nasıl Çağ Atlamak?

Köy sakinlerinden olan Cemil Pehlivan, “Köyün 5-10 kilometre yukarısında sular derelere akıp gidiyor fakat bizim köye verilmiyor bu da büyük bir haksızlık. Yetkililerimiz uçuyoruz çağ atlıyoruz diyorlar 2021 yılında köyümüzde su yok. Bu nasıl bir çağ atlamak diye soruyorum kendilerine. Su kalitesini ölçtürdük yüzde seksen içilemez raporu geldi bize yeni bir kaynaktan su verilmesi lazım. Çaresizlikten bu suyu kullanıyoruz” şeklinde konuştu.

Yaz mevsiminde köye geldiklerini aktaran Behinaz Pehlivan, günlerce çamaşır ve bulaşık yıkayamadıklarını belirterek “Sular geldiği zaman çamaşır makinesini açıyoruz makine bitirmeden sular gidiyor. Bayramda günlerce susuz kaldık” diye konuştu.

“Çamaşırları Sırayla Yıkıyoruz”

Köyde hayvancılık yapan Sermin Acar, sadece insanların değil hayvanların da buna ihtiyacı olduğunu aktararak hayvancılığın bitmemesi için yetkililerin su problemine acilen çözüm bulmaları gerektiğini söyleyerek, “Yazın suyu açacağımız zaman üstteki komşuyu düşünmek zorundayız. Çamaşır makinesini sırayla açıyoruz çünkü ben açtığım zaman üst taraftakilere su gitmiyor. Mağduriyet çok fazla su yetmiyor. Bu sene kuraklığı bahane ediyorlar su yok diye bu sene kuraktı geçen sene neydi önceki sene nasıldı? Seneye de aynı sıkıntıları yaşamak istemiyoruz. Hayvancılıkla uğraşan birkaç insan var onlar da bırakıp gidecekler sonra devlete yük olacaklar. Açılan bu yaralar tekrar bize dönecek. Sadece kendi hayvanlarımız için değil yabani hayvanları da düşünmeliyiz onlar da susuz kalıyorlar” ifadelerini kullandı.

Köyüler biz bu ülkenin vatandaşı değil miyiz, yetkililer halimizi görsün, sesimizi duysun diye isyan ediyor.

“Bahçe Ürünlerimizden Verim Alamadık”

Muhtarın annesi Mukaddes Dinçer, Muhtar annesi olduğu için suyu herkesten az kullanmaya özen gösterdiğini dile getirerek şu şekilde konuştu: “Oğlum 2 senedir haftanın 3 günü Ardanuç’a gidip geliyor bir türlü sonuç alamıyor. İnsanlarımız mağdur hayvanlarımız mağdur. Suya çok ihtiyacımız var susuz hiçbir şey olmuyor. Makinelerimiz çalışmıyor biran önce bu sorunun çözülmesini istiyoruz. Muhtarın annesi olduğum için bahçeme su veremedim fasulyelerim, biberlerim kurudu insanlar demesin ki su yokken muhtarın annesi neden bahçeyi suluyor. Bu sene bahçelerimizden hiç verim alamadık çünkü sulayamadık. Köyümüzün yanından çok güzel sular akıp gidiyor ama bize verilmiyor. Biz Türkiye’nin insanı değil miyiz, niye bize bu kadar haksızlık ediyorlar? Muhacirsek bizi sulu bir yere yerleştirsinler de bu sıkıntıdan kurtulalım”

Ardanuç’un en yüksek köylerinden biri olan Yolağzı köyünün zor coğrafyasında yaşam mücadelesi veren köylüler hem kendileri hem de en değerli varlıkları olan hayvanları için su savaşı veriyor.

“Bin 600 Rakımlı Köyde Susuz Kalıyoruz”

2 yıl önce Bursa’dan gelip köye yerleşen Ensar Yenigün, hayvanların susuzluktan bağırdığını vurguladı. Köyün çevresinde suların boşa akıp gittiğine vurgu yapan Yenigün, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Buraya gelince su sıkıntısı ile karşılaştım. İnsanlar gerekirse gidip Ardanuç’tan suyunu getirebilir ama hayvanlara bunu anlatamazsın. Kışın hayvanlar susuzluktan bağırıyor. Sesimizin artık duyulması gerekiyor. Depomuz boş depoya bir parmak su gidiyor o da bu kadar insana yetmiyor. Sabah uyanınca elimizi yüzümüzü yıkayacak suyumuz yok. Bizim köyde su kaynağı yok başka köylerden verilmesi gerekiyor. Örneğin Cevizli köyüne verilen suyun bir kısmı tahliyede zayi oluyor ama onu bize vermiyorlar. Tahliyeden boşa giden suyu bize verseler bize yeterli olacak. Muhtarın elinde suların yüzde 80 içilmez raporu var ama biz mecburen içiyoruz. Ardanuç’a gidenler suyunu alıp getiriyor ama herkes Ardanuç’a gidemiyor oradan buraya su mu taşıyacağız. Bin 600 rakımlı köyümüzde susuz kalıyoruz inşallah sesimiz duyulur.”

HATİCE DİLER