YEREL
Giriş Tarihi : 22-04-2022 10:09   Güncelleme : 22-04-2022 10:09

İbb’nin Tırları Varşova ve Köstence’ye Ulaştı

İbb’nin Tırları Varşova ve Köstence’ye Ulaştı

Ağbaba, İmamoğlu ve Trzaskowski’den Ortak ‘Barış’ Mesajı

İBB’nin, Rusya-Ukrayna savaşının mağdurlarının göç etmek zorunda kaldığı, Polonya’nın Varşova ve Romanya’nın Köstence şehirlerine doğru yola çıkardığı 12 tır, söz konusu ülkelerin lojistik merkezlerine ulaştı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, insani yardım maddesi taşıyan 6 tırın ulaştığı Varşova’nın Belediye Başkanı Rafal Trzaskowski ile birlikte, mülteciler için kurulan “Geçici Kabul Merkezi”nde bir araya geldi. Savaş mağdurlarının acısına ortak olan üçlü, ortak barış mesajları verdi. Ziyarette duygusal anlar yaşandı. İBB’nin tırlarında; bebek bezinden hijyen maddelerine, çocuk kıyafetlerinden bakliyata kadar birçok farklı kalemde ürün bulunuyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Varşova Belediyesi’nden gelen yardım talebini geri çevirmedi. İBB, AFAD ve Kızılay’ın koordinasyonunda, Polonya’nın başkenti Varşova ve İstanbul’un Ukrayna’daki kardeş şehri Odessa’ya en yakın noktada bulunan Romanya’nın Köstence şehrine ulaşmak üzere, içinde insani yardım malzemesi bulunan toplam 12 tırı, geçtiğimi 14 Nisan’da yola çıkardı. Tırlardan 6’sı Varşova’ya, 6’sı da Köstence’ye ulaştı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB tırlarının lojistik merkezine ulaştığı Varşova’da, Varşova Belediye Başkanı Rafal Trzaskowski ile bir araya geldi.

TÜRKİYE’NİN VARŞOVA BÜYÜKELÇİLİĞİNİ ZİYARET ETTİLER

Ağbaba ve İmamoğlu, Trzaskowski ile buluşma öncesinde Türkiye Cumhuriyeti Varşova Büyükelçiliği’ni ziyaret etti. Büyükelçi Cengiz Kamil Fırat tarafından ağırlanan heyet, ziyaretin ardından Plac Bankowy’deki Varşova Belediye binasına geçti. İmamoğlu, Trzaskowski ile buluşmasında, “Büyükelçi ile mülteciler hakkında konuştuk. Sizin çok başarılı olduğunuzu söyledi. Bu başarınızı dinlemek beni çok mutlu etti. Bunun için sizi tebrik ediyorum. İBB olarak, ne zaman isterseniz kentiniz, halkınız ve mülteciler için yardımcı olacağımızı belirtmek isterim. Aramızdaki dostluktan dolayı sizinle çalışmaktan mutluluk duyuyoruz ama özellikle insani konularda bu bir sorumluluk” ifadelerini kullandı.

TRZASKOWSKİ: “GÜNDE 30-40 BİN İNSAN GELDİ”

Ağbaba ve İmamoğlu’na ziyaretlerinden dolayı teşekkürlerini sunan Trzaskowski de duygularını, “Uzun süredir devam eden bir mülteci meselesi var. İstatistikler de bize söylüyor ki, Türkiye, mültecilerin kabul edilmesi konusunda dünyada birinci, Polonya ise ikinci sırada. Bizim için Türkiye çok önemli partner. Dostluğumuzun çok önemli potansiyeli olduğunu düşünüyorum. Büyük kentler olarak Belediye Başkanı ve ben, diğer Avrupa’daki diğer kentlerdeki gibi küresel ısınma, eşitlik mültecilerin entegrasyonu gibi benzer sorunların üstesinden geliyoruz. Ama aynı zamanda zor koşullar altında çalışıyoruz. İkimiz de merkezi hükümet tarafından pek sevilmeyen muhalefet parti üyeleriyiz. Tam anlamıyla bir demokrasiden bahsediyorsak bu ciddi bir problem. Bu nedenle bizim Sayın Belediye Başkanı ile durumumuz çok benzer” sözleriyle dile getirdi. Mülteciler konusunda Avrupa ülkelerinden yeterli desteği alamadıklarını da sözlerine ekleyen Trzaskowski, “Üç hafta önce mülteci akımında zirveyi gördük. Günde 30-40 bin insan geldi” bilgilerini paylaştı.

DUYGUSAL ANLAR YAŞANDI

Ağbaba, İmamoğlu ve Trzaskowski, görüşmenin ardından şehir merkezindeki Berka Joselewicza 4 Street’te mülteciler için kurulan “Geçici Kabul Merkezi”nde Ukrayna’dan göç etmek zorunda kalan savaş mağdurlarıyla ve onlara yardımcı olan gönüllülerle buluştu. Gönüllülerden çalışmalarla ilgili bilgi alan heyet, sığınmacılarla da sohbetler gerçekleştirdi. Torunu Valerie ile merkezde bulunan Anna isimli Ukraynalı yaş almış kadınının İmamoğlu ile diyalogu, duygusal anların yaşanmasına neden oldu. İmamoğlu, yaşadığı travma nedeniyle göz yaşlarına engel olamayan Ukraynalı kadını sarılarak teselli etti. Sığınmacıların çoğunluğunun kadın ve çocuklardan oluştuğu gözlendi. Heyet, ziyaretle ilgili değerlendirmelerini de merkezde gerçekleştirdi.

“BU SÜRECİ TÜRKİYE’DE YILLARDIR YAŞIYORUZ”

Polonyalı yetkililerin kendisine, ülkelerinde 2 milyon 800 bin civarında sığınmacının olduğu bilgisini verdiğini aktaran İmamoğlu, “Bunun büyük bir kısmı, 400 bine yakını Varşova’da uğraş içerisindeler. Türkiye'de biz, bu süreci yıllardır yaşıyoruz. Bu acıyı da görüyoruz. Dolayısıyla belki en iyi hissedecek olan bizleriz ve Türkiye'de de mülteci noktasındaki çalışmaların bütün dünyaya duyurulmasıyla ilgili de yoğun çabalar içerisinde olmuştuk. Mülteci, savaşla doğan göç meselesinin dünyanın en büyük problemlerinden biri olmaya doğru gittiğini artık herkes görüyor. Savaşın değil, diplomasinin çözüm olduğunu unutmamamız gerekir. Bu yönde tüm dünyanın mesajı alması gerekir diye de ifade etmek, ilave etmek isterim” dedi.

TRZASKOWSKİ: “İŞ BİRLİĞİNE KESİNLİKLE DEVAM EDECEĞİZ”

Trzaskowski de konuşmasında, “Bu bizim için çok önemli bir gün. Dostumuz İBB Başkanı’na şükranlarımızı sunuyoruz. İklim değişikliği, büyük şehirlerdeki eşitsizlik gibi farklı konularda zaten iş birliği içindeydik. Ama şimdi Avrupa’nın tanıklık ettiği en büyük mülteci krizinde, benzer deneyimlere sahibiz. Bu iş birliğine kesinlikle devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Haber merkezi