KÖŞE YAZARLARI
Giriş Tarihi : 29-09-2021 16:50   Güncelleme : 29-09-2021 16:50

Hülya Evirgen Akçal, Rüya Gibi Geçti, Göçmen Kuşlar Gibi…

Hülya Evirgen Akçal,  Rüya Gibi Geçti,  Göçmen Kuşlar Gibi…

Sevgili okurlar insan, yaşamın en önemli varlığıdır. Her insan kıymetlidir, yaşadıkları, anıları, geçmişi, geleceği hemen her şeyiyle çok özeldir. Kuşkusuz farklı hayatlar, farklı yaşanmışlıklar, duygu devinimleri, hüzün, gözyaşı, heyecan coşku hemen her safhasıyla yaşama ve insana sirayet etmiştir. Pek çoğu göreceli olsa da insanın buluştuğu ortak payda da pek önemlidir. İnsanoğlunun birbirine muhtaç olması bir arada ve birlikte yaşamın önemli bir gereksinimi olarak ortaya çıkmıştır. Kaldı ki insan yaradılışıyla bir parça kıskanç, doyumsuz, isterik, ayran gönüllü ve pek çok hasletiyle öne çıkar. Akıl, izan ve benlik insana daha farklı bir statü belirler. Eğitim kostümü insanı cehaletten çekip alır, derin dünya görüşü, modern yapılanma ve uygar dünyanın bir tamamlayıcı unsuru haline getirir. Sanat ve kültür toplum yaşamına önemli zindelikler katar. Ortak sorumluluk duygusu, birliktelik, sokak ve kent kültür olgusu, dayanışma ve güç birliğinin omurgasını oluşturur.

Artvin’de Haber gazetemizin bu haftaki konuğu Hülya Evirgen Akçal. İstanbul’da doğdu. Ankara kolejinden ve Hacettepe üniversitesi İngiliz dili bölümünden mezun oldu. Eşinin görevi nedeniyle Nürnberg, Bağdat, New York, Helsinki, Stuttgart, Bişkek de uzun yıllar kaldı. Yaşadığı ülkelerin uluslararası kadın derneklerinin yönetim kurullarında görev aldı. Ülkemizde yabancı şirket ve büyükelçi çalışanlarına Türkçe dersler verdi. İngilizce ve Almanca biliyor. Uzun yıllar bale eğitimi aldı. Yoga, briç ve amatör olarak fotoğrafçılıkla ilgilenmektedir.

Emekli Büyükelçi Necat Akçal ile evli olup iki erkek çocuk annesidir.

Sevgili okurlar Hülya Evirgen Akçal’ın iki kitabını okudum. Rüya gibi geçti ve Göçmen kuşları gibi… Her ikisi de Anı anlatısı. İlki yazarın anne babasının hikâyesi ikincisinde ise eşinin görevi nedeniyle yurt dışı izlenimleri anlatılıyor. Son iki yıl için de yüzün üzerinde anı anlatısı okudum. İnsanımız hem kendilerinin ve hem ailelerinin yaşam öykülerini yazmayı çok seviyor. Bu yolla yaşanılanları arşivlemek gibi bir yol izleniyor. Kitabın konusu yazarın tercihidir. Bir yazar istediği konuda yazabilir. Edebiyatın işlevlerinden biriside budur. Ben köşemde sizlere yazar Hülya Evirgen Akçal hanımefendinin kitaplarını yorumlamaya çalışacağım.

Hülya Evirgen Akçal alt yapısı çok iyi ve donanımlı bir yazar.

Oldukça iyi bir kalemi var. Türkçeyi çok iyi kullanıyor. Anlatısında insanı, yaşamı öne çeken, hayatı kucaklayan ve küçük çeşnilerle bezeli akışlar, hatırlatıcı bilgiler, özlemli sunumlar, içtenliğiyle okuyucunun gözünde büyüyen bir yazar. Sözcük seçimleri, cümle kurulumları, konuşma dilinin anlatıya yansıtılması, akıcılık, anı yazım tekniğine uyumluluğuyla becerisini ortaya koyan üst düzey bir akış sergileniyor. Her iki kitabın edebiyat dünyasına, özellikle anı yazmak isteyen yeni yazarlara örnek olacak bir niteliğe sahip olduğu kanaatindeyim. Her iki kitap modern yaşamın gereksinimini paylaşan bir kültür birikimi sergileyen çok özel bir çizgiye sahip…

Her ne kadar anlatı post modern çizgide olmasa da cümle kurulumları, anlatı becerisi, ifade zenginliği; sesi, uyumu ve armonisiyle geleneksel anlatı çizgisinde çok başarılı...

Her iki kitap hem ailesinin hatıraları ve hem yazarın yurt dışı izlenimleri yazarın anlatı gücünü ortaya koyan bir belge niteliğine sahip... Okuduğum pek az kitapta hatıraların bu denli içten, sevimli, hisli ve unutulmaz bir çizgide anlatıldığını gördüm. Yazarın iki kitabı da bu nitelikte... Edebi değerinin yanı sıra anı yazmak için hazırlanan yeni yazarlara da rehber niteliğinde bir çalışma olacağı hususu da önemli bir husustur. Edebiyat dünyası büyülü bir dünyadır. Acemi, yarım yamalak, eksik, yazmasını bilmeyen birini kabullenmez.

Yazar Rüya gibi geçti isimli kitabında; “Bahar bizim içimizdeydi” alt sözünü, Göçmen kuşlar gibi isimli kitabında ise; “Üç kıta, beş ülke” alt sözünü kullanıyor. Her iki kitapta da ünlü düşünürlerin önemli sözlerine sıklıkla yer verilmiş. Yazarın kitapları sık sık basınla buluşmuş, pek çok kesimden övgüler almış.

Artvin’de Haber gazetesi olarak yazar Hülya Evirgen Akçal’ı kutluyor ailesiyle birlikte sağlıklı mutlu yaşamlar diliyoruz. Sevgiyle kalın.