YEREL
Giriş Tarihi : 25-10-2021 10:47   Güncelleme : 25-10-2021 10:47

Hükümet ve vatandaştan gelecek destekle müzik sektörü ilerler

Hükümet ve vatandaştan gelecek destekle müzik sektörü ilerler

Müzisyenlik yaparak geçimini sağlayan Özgür Genç, pandemi sürecinde canlı müzik yapamadıklarını, kursiyer öğrenci alamadıklarını belirterek normalleşme ile birlikte 2 senede yaşadıkları kaybı kapatmaya çalıştıklarını ifade etti.

Öğrencilerin Artvin’e gelmesi işe şehirde canlılığın hakim olduğunu ifade eden Genç, “Hastalık artmadan bu canlılık inşallah devam eder. Müzik alanında eğitim almak isteyen öğrenciler var. Soranlar oluyor tabii ama öğrencilerin Artvin’de yaşadığı büyük bir sıkıntı var o da barınma sıkıntısı. Bu sorun henüz çözülebilmiş değil. Gelen öğrencilerin yaklaşık 2 bin tanesi kalacak yer bulamadığı için memleketlerine geri döndü. Şu an bildiğim kadarıyla 8 bin öğrenci varmış. İnşallah önümüzdeki yıllarda daha çok öğrenci gelir, onların gelmesi bizim gibi esnaflarda can suyu. Biz de elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bir gitar alandan 1-2 ay kurs ücreti almıyorum. Bağlama alan kişilerin kurs ödemelerini almıyorum. Öğrencilerin bütçelerine göre yardımcı olmaya çalışıyoruz” dedi.

Sektörde canlı müzik yaparak geçimlerini sağlayanların olduğunu, pandemide mekanların kapalı olmasından dolayı uzun bir süre canlı müzik sahnelerinin olmadığını belirten Genç, “Normalleşme başladı, işletmeler açıldı. Biz de hafta sonları ve hafta içi birçok mekanda sahne alıyoruz. Bizim için çok iyi oldu. 1 yıl dükkanımız kapalıydı. En azından şimdi daha çok çalışarak açığımızı kapatmaya çalışıyoruz. Müzisyen arkadaşlar zaten Türkiye genelinde çok çektiler. Tiyatro yok müzik yok. Susturmaya çalışıyorlar. Önümüzü kısmaya çalışıyorlar. Ama biz de bu işi çok sevdiğimiz için bırakamıyoruz. Kazancından ziyade tabii mesleki olarak da biz bu işi yapıyoruz ama hobi olarak bayrağımızı alıp bir sonraki nesle taşımaya çalışıyoruz. Hem hükümetimizden hem de vatandaşlarımızdan destek alarak müzik susmasın diyorum.”