YEREL
Giriş Tarihi : 14-09-2021 11:18   Güncelleme : 14-09-2021 11:18

HÜKÜMET GERİDE KALDI

Cumhuriyet Halk Partisi YDK Başkanı Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, 22 Temmuz’da Arhavi’de yaşanan sel felaketi ile ilgili ilçede yapılan çalışmalara dair basın açıklaması gerçekleştirdi.

HÜKÜMET GERİDE KALDI

CHP Arhavi ilçe binasında gerçekleştirilen basın açıklamasına, Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, CHP İl Başkanı Ahmet Biber, CHP Arhavi İlçe Başkanı Erkan Özyazıcı ve partililer katılım gösterdi. Bayraktutan yaptığı basın açıklamasında gelinen noktada hükümet tarafından yapılan uygulamaların afet bölgesinde yapılması gereken uygulamaların çok gerisinde kaldığını vurguladı.

Cumhur Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 23 Temmuz 2021 tarihinde Rize’nin Güneysu, Artvin’in Arhavi ve Murgul ilçelerinin afet bölgesi ilan edilmesinin esnafta ve Arhavi halkında büyük bir memnuniyet ve beklenti yarattığını belirten Bayraktutan, “Ancak geldiğimiz noktada bugün hep birlikte görmekteyiz ki hükümet tarafından yapılan uygulamalar afet bölgesinde yapılması gereken uygulamaların çok gerisinde kalmıştır. 22 Temmuz 2021 de yaşanan afet genel hayatı etkileyecek ve toplumun tüm katmanlarında olumsuzluk yaratacak düzeyde olmuştur, yani ilçenin tamamı yaşanan afetten olumsuz anlamda ciddi şekilde etkilenmiştir. Bu noktada yapılacak olan kamu desteğinin afet bölgesi ilan edilen bölgelerde yapılması gereken uygulamalar şekilde olmalıdır. Sayın cumhurbaşkanın Arhavi’de yaptığı açıklamada bu doğrultudadır” dedi.

Milletvekili Uğur Bayraktutan basın açıklamasının devamında gelinen noktada yaşanılanları sıralayarak şu ifadeleri kullandı; “Gelinen noktada ise; selden direk etkilenen esnaf ve konutlara pazarlık usulü ile kısmı ödemeler yapılmıştır. Arhavi genelinde tüm esnafın sigorta primlerimleri ve vergi borçları sadece 3 aylığına 31 Ocak 2021 tarihine kadar ertelenmiştir. (en az bu sürenin 1 yıl olması gerekmektedir.) KOSGEP tarafından afet bölgesindeki tüm esnafa faizsiz kredi desteği verileceği yönündeki taahhüt yerine getirilmemiş, sadece afetten zarar gören esnafa bu kredinin verileceği söylenmektedir. Oysaki ilçe esnafının tamamı doğrudan ya da dolaylı yoldan afetten etkilenmiş ticaret hayatını sürdüremeyecek noktadadır. (KOSGEP kredilerinin talepte bulunan ve dolaylı olarak da etkilenmiş tüm esnafımıza da verilmesi gerekmektedir.) Özellikle turizm alanında faaliyet gösteren tesisler ulaşım yollarının kopması ve ilçe de afet kaosu yaşanması sebebiyle ciddi şekilde etkilenmiştir.

İlçe genelindeki birçok iş dalında faaliyet gösteren esnaf bu süreçte, ekonominin birbirine ekli bir zincir halkası gibi düşünüldüğünde direk ya da dolaylı olarak ciddi zarara uğramıştır ve desteğe muhtaçtır. Yine örneğin yüzün üzerinde apartman ve stenin kalorifer daireleri, kalorifer kazanları, jeneratörleri, elektrik panoları ciddi bir şekilde zarar görmüştür. Oluşan bu yüksek zararlara karsı 3’er bin TL gibi komik sayılacak bir yardım yapılmıştır. Gerçek zararların 30 bin -40 bin TL arasında olarak tespit edilmiştir.

Esnaf kefalet kooperatifi, Sayın Cumhurbaşkanın 23 Temmuz’da Arhavi’de yaptığı açıklamalardan sonra kredilerin ertelenmesi yönünde üyelerinden dilekçe almıştır. Daha sonra 4 Ağustos 2021 tarihinde esnaf ve kefalet kooperatifinin üyelerine SMS yoluyla gönderdiği mesajda sadece afetten direk etkilenen esnafların kredilerinin erteleneceği diğer üyelerinin kredilerinin ödenmesi gerektiği ihtaren bildirilmiştir. (ilçemiz Arhavi’de faaliyet gösteren tüm esnafın, kooperatif kredilerinin faizsiz olarak en az 1 yıl ertelenmesi gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti devleti, içişleri bakanının afetin büyüklüğü ve etkisi karşısında tüm işini gücünü bırakıp 7 gün boyunca bizzat Arhavi’de kalması, Arhavi’de yaşanan afetin yıkıcılığını ve büyüklüğünü anlatmaya yardımcı olacak küçük bir ayrıntı olsa gerek. Geldiğimiz noktada görüyoruz ki; verilen sözler ve taahhütler düşünüldüğünde açıkçası dağ fare doğurmuştur. Arhavi’de yaşanan bu büyük afet karsısında biz Arhavi belediyesi olarak ve şahsen Artvin milletvekili olarak afetin ilk gününden bugüne kadar verdiğimiz sözlerin tamamının fazlasını yerine getirmeye çalıştık. Bu süreçte bizlere çok büyük desteklerde bulunan Cumhuriyet halk Partisinin Sayın Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla ilçemize gönderilen yaklaşık 10 milyon TL değerindeki beyaz eşya, mobilya, temizlik ürünleri ve gıdalar tüm afet zedelere ulaştırılmış ilaveten tüm ihtiyaçlı vatandaşlarımıza da yardım edilmiştir. Afetin ilk gününden itibaren İstanbul, Ankara, İzmir basta olmak üzere birçok Cumhuriyet Halk Partisi Belediyeleri makine ve iş gücü ekipmanları olarak Arhavi’ye gerekli destek yapılmıştır.

Biz Belediye olarak üzerimize düşenin çok fazlasının yapmaya gayret ettik. Hükümetinde verdiği sözleri yerine getirmesi afet bölgesi ilan edilen Arhavi’de tüm esnafı, çiftçiyi, sanayiciyi kapsayacak şekilde uygulamalara derhal başlanmasını beklemekteyiz. Bu konuda gerekli takibi Arhavi ilçemizde titizlikle yapacağımız gibi TBMM’ de, gündeme taşıyacağımı ve takip edeceğimi Arhavi halkının ve esnafının yanında olacağımı tüm kamu oyununa saygıyla duyururum.”

DİLAN ŞAHİNBAŞ