YEREL
Giriş Tarihi : 28-04-2022 12:28   Güncelleme : 28-04-2022 12:28

‘Hukuksuzluğun tam da karşısında duracağız’

‘Hukuksuzluğun tam da karşısında duracağız’

Artvin Barosu Gezi Parkı Davası'nda Osman Kavala'ya ağırlaştırılmış müebbet diğer sanıklara ise 18'er yıl hapis cezası verilmesine karşı yazılı basın açıklaması yayınlayarak tepki gösterdi.

Artvin Barosu tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında “Karar verirken, her türlü şüpheden uzak, somut, kesin ve inandırıcı delilleri de ortaya koymak hem hukuki hem kanuni hem de vicdani bir sorumluluktur” denildi.

Vicdani kanaat hukuktan ve kanundan yana kullanılmalı

Kamuoyunda Gezi Davası olarak bilinen davanın yıllar süren yargılamasının neticesinde mahkemenin kararını açıklayarak sanıklara müebbet hapis cezası da dahil olmak üzere çok ağır cezalar verildiği belirtilen açıklamada “Öncelikle belirtmek gerekir ki, mahkemeler verecekleri, verdikleri kararlarda hukuka, kanuna ve hakkaniyete uygun olarak delillerin değerlendirmesini yapmak ve vicdani kanaatlerini hukuktan ve kanundan yana kullanmak zorundadırlar” ifadeleri yer aldı.

Hem hukuki hem vicdani bir sorumluluk

Karar verirken; her türlü şüpheden uzak, somut, kesin ve inandırıcı delilleri de ortaya koymanın hem hukuki hem de vicdani bir sorumluluk olduğu hatırlatılan Artvin Barosu’nun yazılı basın açıklamasında “Her türlü şüpheden uzak kesin ve inandırıcı delillerin olmadığı, bugün verilen kararın içeriğinden, mahkeme heyetinin bir üyesinin karşı oy yazısından ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin Osman Kavala hakkında tutukluluk haline ilişkin kararında da belirtilmektedir.

Kanuni dayanaktan yoksun olarak kişilerin hak ve özgürlüklerini kısıtlayacak bu hukuksuz kararın; hukukun üstünlüğünü ve yargı bağımsızlığını sorgulamaya götüreceği, yargıya güveni azaltacağı, vicdanlarda soru işaretlerini artıracağı, hukuki devlet ilkesi ile de bağdaşmayacağı açıktır” denildi.

‘Biz Avukatlar Susmayacağız’

Artvin Barosu tarafından yapılan yazılı basın açıklamasının devamında; “Her zaman insan hak ve özgürlüklerinin yanında bulunan, destekleyenbiz Avukatların da vicdanını yaralayan Gezi Davası kararı, halktan ve halkın hak arama mücadelesinde oluşan sinerjiden sonra iktidarda oluşan korkunun kararıdır.

Biz Avukatlar Susmayacağız.

Adaleti, hakkı, hukuku, kanunu temsil etmeye, halkın vicdanı olmaya, adil yargılanma hakkının Anayasal güvence altında bulunan hukuk devleti ilkesinin uygulanması için direnmeye, hukuksuzluğun tam da karşısında durmaya devam edeceğiz” ifadeleri kullanıldı.

Dilan Şahinbaş