YEREL
Giriş Tarihi : 24-08-2021 12:28   Güncelleme : 24-08-2021 12:28

Hortum çatıları uçurdu, ağaçları kökünden söktü

Şavşat ilçesinde sağanağın ardından etkili olan hortum ve dolu, birçok evin çatısını uçurdu, ağaçları kökünden söktü.

Hortum çatıları uçurdu, ağaçları kökünden söktü

. Enerji nakil hatları, bazı ev ile eklentileri ağır hasar aldı.

İlçede akşam saatlerinde başlayan sağanak Pınarlı köyünde yaşamı olumsuz etkiledi. Köyde sağanağın ardından dolu yağdı, hortum ve fırtına oluştu. Yaklaşık 5 dakika süren hortum ve devamında oluşan kuvvetli fırtına nedeniyle, bazı evlerin çatısı uçtu, ağaçlar kökünden söküldü, elektrik direkleri devrildi. Hortum sonrası yaşan dolu nedeniyle köyde yeşil alanlar beyaza büründü. Enerji nakil hatları, ev ile eklentilerinde hasara neden olan hortum anları da cep telefonu kamerasınca kaydedildi. Can kaybı ve yaralananın yaşanmadığı afette, kendilerini dışarı atan vatandaşlar, zor anlar yaşadı.

Ekipler bölgeye gelerek hasarlı enerji hatlarında onarım çalışması başlattı. Hortum nedeniyle hasar evleri oturulamayacak duruma gelen köylüler, yakınları ile komşularının yanına yerleştirildi.

“Can kaybı olmadı, maddi hasarlar var”

Pınarlı köyü Muhtarı Oktay Çelik, hortumdan ötürü zararın çok fazla olduğunu ifade ederek,” 22 Ağustos Pazar günü saat 16:30 sıralarında Pınarlı Köyün ’de oluşan şiddetli hortum, yağmur ve şiddetli fırtınadan dolayı yirmi iki tane ev hasar gördü. Bu evlerin üç tanesi tamamen eşyalarıyla birlikte kullanılamaz bir hale geldi. Diğer yedi, sekiz tane evin çatıları tamamen uçtu. Çatı uçmasından ötürü evlerde hasarlar meydana geldi. Televizyonlarda yanmalar oldu. Yaklaşık on binada çatılar kısmen uçtu. Ahır ve samanlıkların çatıları tamamen zarar gördü. Köyde yüksek miktarda maddi hasarlı bir zarar var. Can kaybı veya yaralanma durumu olmadı. Bununla ilgili gerekli kurumlarla gerekli yazışmalar yapıldı.  AFAD, Çevre Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Jandarma olayla ilgili tutanaklarını tuttular. Ağaçların devrilmesinden kaynaklı birçok sıkıntı yaşandı. Elektrik direkleri kırıldı. Çatılar 3-4 kilometrelik alana yayıldı. Vatandaşların yaylada olması büyük bir avantaj oldu. Bu yüzden herhangi bir can kaybı olmadı” dedi.