YEREL
Giriş Tarihi : 05-05-2022 00:52   Güncelleme : 05-05-2022 00:52

Hopa’da 1 Mayıs: ÇAYKUR Özelleştirilmesin

Hopa’da 1 Mayıs: ÇAYKUR Özelleştirilmesin

Hayat pahalılığı, çaydaki kota ve ÇAYKUR'un özelleştirilmesine tepki gösteren Hoplalılar tulum eşliğinde 1 Mayıs'ı kutladı.

Hopa'da 1 Mayıs coşkuyla kutlandı. Eğitim Sen, SES, Tüm Bel-Sen, Belediye İş,Tüm Emekli Sen, Umut-Sen, CHP, SOL Parti, EMEP, ESP, HDP, TİP ve Halkevleri'nin katılım gösterdiği 1 Mayıs mitingi için saat 12.30 civarında çay fabrikası önünde toplanıldı.

Kortej oluşturan kitle; hayat pahalılığına, zamlara, savaşa, yoksulluğa, çaydaki kotaya, kontenjana ve ÇAYKUR'un özelleştirilmesine karşı farklı talepleri içeren pankartlar ve sloganlarla şehir merkezine doğru yürüyüşe geçti.

Metin Lokumcu Meydanı'na gelen katılımcılar yapılan saygı duruşundan sonra açıklamalar okundu. Konuşmalarda hayat pahalılığına, zamlara, savaşa, yoksulluğa, çaydaki kota ve kontenjana, ÇAYKUR'un özelleştirilmesine karşı vurgular yapıldı.

Emek örgütleri adına konuşma yapan Zeliha Yıldırım yıllardır emekleriyle, alın terleriylele insanca çalışma, insanca yaşama mücadelesi verdiklerini belirterek,” Ancak durumumuz her gün biraz daha kötüleşiyor. Sömürünün çarkları milyonlarca işçinin, emekçinin canıyla, kanıyla döndürülmeye çalışılıyor. Güvenceli-kadrolu çalışma hakkımız yok sayılıyor, güvencesiz istihdama mahkûm olmamız bekleniyor. Anayasa ile güvence altına alınan çalışma hakkımız ortadan kaldırılıyor, KHK’lar ve geçici 35. Maddeyle on binlerce kamu emekçisi hukuksuzca ihraç ediliyor. Sendikalı oldukları için binlerce işçi işten çıkarılıyor” dedi.

“Bizleri yoksulluk sınırının altına mahkûm edenler, Bağ-Kur ve SSK başta olmak üzere emeklileri açlık sınırının altında ücretlerle yaşamak zorunda bırakanlar, sağlık ve sosyal hizmetler çalışanlarını kölelik koşullarında çalışmaya zorlayanlar, sağlık çalışanlarını dillerindeki şiddetle anıp her gün şiddetle karşı karşıya bırakanlar ‘Sağlık için üzerimize düşen bu’ diyorlarsa; bizim üzerimize düşen de emeğimize, geleceğimize, sağlığımıza, doğasıyla, insanıyla, hayvanıyla içinde yaşadığımız bütünün yaşam hakkına sahip çıkmaktır” ifadeleriyle konuşmasına devam eden Yıldırım şu sözlerle konuşmasını sonlandırdı:

“Haklarımızı alana kadar, her canlı nitelikli ve sağlıklı bir yaşama erişene kadar mücadeleye devam edeceğiz. Gelin hep birlikte sağlığımıza, yaşamlarımıza sahip çıkalım.

Emeğin, eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin, barışın, laikliğin hâkim olduğu, çocuklarımızın TÜGVA,Ensar gibi gerici vakıflara mahkum edilmediği, eşit, kamusal, bilimsel eğitime ulaşabildiği, aç yatmadıklarıbir dünya ve ülke istiyoruz. Birleşerek yaratacağız.

Herkesin güvenceli ve insanca çalıştığı bir işinin olduğu,  ekonomik krizlerin, salgınların faturasının emekçilere yıkılmadığı, mültecilik statüsünün tanındığı bir gelecek istiyoruz. Birleşerek gerçekleştireceğiz!

Maaşlarına %60 zam ve yılda 4 maaş ek ödeme isteyen emeklilerin örgütlenmelerinin önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz, Tüm Emekli Sen kapatılamaz! Sendikal hak ve özgürlüklerin, hak arama yollarının önünün açıldığı, grevlerin yasaklanmadığı, yeni bir çalışma yaşamı istiyoruz. Birleşerek hayata geçireceğiz

Düşüncenin, ifade özgürlüğünün cezalandırılmadığı, savaşların olmadığı, sorunların barış ve diyalogla çözüldüğü, işkence ve kötü muamelenin yaşanmadığı bir ülke istiyoruz. Birleşerek ve ortak mücadele ile inşa edeceğiz!

Kadınlara yönelik şiddet, taciz ve tecavüzün son bulduğu, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırıldığı, kimsenin cinsiyetinden, kimliğinden, inancından dolayı ikinci sınıf yurttaş muamelesi görmediği bir ülke istiyoruz. Birleşerek gerçekleştireceğiz!

Çalışma hakkımızı ortadan kaldıran OHAL uygulamaları ve uygulayanları gidecek, birleşerek biz kazanacağız!

Biz tüm sömürülenler, yoksullaşanlar, ezilenler olarak bu düzeni değiştirme, 84 milyonun insanca yaşayacağı bir ülkeyi inşa etme gücümüz var. Birleşerek değiştireceğiz!

Yaşasın 1 Mayıs!”

Hopa’da gerçekleştirilen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü mitinginde Tertip Komitesi adına konuşma gerçekleştiren Handan Ustabaş ise mitingde talepler şu şekilde sıralandı:

“Yaş çay taban fiyatının 9 TL olması, organik yaş çay fiyatı konvansiyonel yaş çayın iki katı olarak belirlenmesi, çay gübre fiyatlarının yüksekliğinden kaynaklı olarak, üreticinin enflasyon oranında sübvanse edilmesi, çay üreticisinin özel sektör karşısında korunarak, taban fiyatın altında yaş çay alımının yasaklanması, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’ne hazırlatılan, özel sektörü koruyan ve üreticiden saklanan yaş çay yasa tasarısının geri çekilerek üreticilerle yeniden hazırlanması, çayda kota ve kontenjan uygulamalarının kaldırılması, mevsimlik işçilerin kadroya alınması, toprak sağlığı ve verimliliği çalışmasının yapılarak, organik çay üreticilerinin çay sertifikalarının çıkarılması.”

Yapılan konuşmanın ardından,sahne alan sanatçıların yaptığı müzik gösterisi sonunda tulum eşliğinde oynanan horonlarla birlikte kutlama coşkuyla sürdü.

Dilan Şahinbaş