YEREL
Giriş Tarihi : 22-11-2021 11:58   Güncelleme : 22-11-2021 11:58

Hopa TSO’dan Coğrafi İşaretli İkramlar

Hopa TSO’dan Coğrafi İşaretli İkramlar

18-19-20 Kasım tarihlerinde Dokuz8 medya ajansı tarafından düzenlenen ‘Yerel Medya Odaklı Yeni Medya Eğitimi’ sona erdi.

Eğitimin son gününde Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek, Dokuz8 Medya Grubu ve eğitime katılan yerel medya temsilcilerine Hopa Hamsili Ekmeği ve Hopa Laz Böreği ikram etti.
Başkan Akyürek, Coğrafi Tescil almış iki ürünün tarihi ve tarifi hakkında bilgiler vererek şu ifadeleri kullandı:
“Bu işte aslında emeği olan kadınlar. Biz de bu vesileyle dört yıl önce coğrafi tescil farkında olan bir ticaret odası olarak hemen harekete geçtik. Yöremizin en kıymetli 2 ürününün coğrafi tescilini alarak bunu geçmişten geleceğe taşımaktı asıl amacımız. Ürünlerimiz, değerlerimiz unutulmasın. Aynı zamanda da kayıt altına alınan bu ürünlerin ekonomiye kazandırılmasıydı. 2'nci aşamaya geçtik. Bunların coğrafi tescillerini tamamladıktan sonra bir kadın kooperatifi kurarak kadın kooperatifi üzerinden bir istihdam yaratmanın çabası içine girdik. Bir ay önce de kadın kooperatifi kuruluşunu tamamladık. Şu anda Hopa merkezde gerçekten de iyi bir imalathaneye sahip, Hopa Ticaret ve Sanayi Odası'nın da desteğiyle kadın kooperatifimiz ülkenin dört bir yanına Hopa Laz Böreği ve Hamsili Ekmeği göndermekte. Aynı zamanda yerelde de tüm kafelerimizde, restoranlarımızda satılmakta, gelen misafirlerimize de ikrama hazır vaziyette bulundurmaktayız. Bunun için de hani bunu da fırsat saydık. 
Dedik ki burada yerel basını ağırlıyoruz, yerel derken derken aslında yerinde yerel faaliyet gösterdiği tüm alanlar da yerel olan bu işte emeği olan basının burada bulunmuş olmasından, ilk adımı buradan atıyor olmanız bizim için çok önemli. Hopa gerçekten dinamikleri en yüksek olan, aktivitesi en yüksek olan ilçelerden biri. Ben Fransızlara benzetiyorum, Fransızlar bir dönem bakıyorlar ki komünistlere, sosyalistlere oy veriyor. Bir bakıyorlar arkasından sağ bir muhalefete iktidara oy veriyor. Değişkenliği en hızlı kabul eden milletlerden. Fransızlar iki soru soruyormuş oy verirken. Bir vatandaş olarak yurt dışında kıymetim arttı mı, değerim arttı mı, önemim arttı mı, iki ekonomik anlamda refahım yükseldi mi? Biz iki soruyu da sormuyoruz şükürler olsun. 
Biz biat ediyoruz. 
Aslında Adı Laz bir millet adıyla anılıyor, önemli husus da bu. Lazlar nerede yaşıyor? Karadeniz Bölgesini tamamına Laz diyorlar ama Karadeniz Bölgesindeki Lazların yaşadığı bölge; Pazar Kemer köprüden, Batum'daki Sarpi bölgesi dediğimiz Gönük'e kadar alanda. Çizgi bu. Bu çizgide Cankurtaran'ını aşarsınız Borçka'ya doğru bir köy var Hopa'ya birleşiktir. Artvin tarafında Lazlara ve Lazlıkla bir alakası yoktur. 2 ilçemiz de azdır ama Laz Böreği Pazar'da üretilir, Ardeşen'de, Fındıklı, Arhavi, Hopa'da üretilir. Kemalpaşa Hopa ile aynıdır. Farkımız şu; hepsi şerbetlidir. Hepsine baklava yaptığınızda üzerine nasıl şerbet dökülürse öyle şerbet dökerler. Hopa Laz Böreği'nde şerbet yoktur. Yani bununla birlikle glikoz riskini üstümüzden atıyorsunuz. 2'ncisi içinde karabiber olan tek Laz Böreğidir. Yutkunurken boğazınızda hafif bir acımsı tat bırakır. Dolayısıyla 2 fark onlardan Hopa Laz Böreğini farklı kılıyor. 
Yaklaşık 2 iki buçuk yıl içinde aldık coğrafi işareti fakat çok zorlandık. Bölgesel itirazlar oldu. "Bizde de aynıdır. Biz de yapıyoruz" dediler ama hem fark hem de yaşadığımız diğer sıkıntıları da aşarak tescili aldık. 
Hamsili Ekmek de fark var mıdır diye sorarsanız, Hamsili Ekmeğin farkı sadece Hopa hamsisinden yapılıyor olması lezzetinin dışında buradan Giresun'a kadar, Giresun'da da Hamsili Ekmek yapılıyor, Trabzon'da da Rize'de de yapılıyor. Farkımız orada da hamsi var burada da hamsi var ama biliyorsunuz Hopa hamsisi Trabzon'da 2 tane tezgahta satılıyor, Hopa hamsisi 7.5 lira, Sinop hamsisi 5 lira. Niçin? Hopa hamsisinin yağlı oluşu ve daha derinliklerden doğru gelişi bir fark yaratıyor.”
Coğrafi Tescil almış ürünlerin tadına bakan katılımcılar ilk defa yediklerini ve beğendiklerini ifade ettiler.
Dokuz8 Medya Grubu ve katılımcılar eğitimin verimli geçtiğini belirterek teşekkürlerini ilettiler.
Organizasyon toplu resim çekimi ile sona erdi.             

 Dilan ŞAHİNBAŞ