YEREL
Giriş Tarihi : 12-04-2021 13:14   Güncelleme : 12-04-2021 13:14

Hopa Laz Böreği Üretimi ve Pazarlama işyeri törenle hizmete açıldı

Hopa Ticaret ve Sanayi Odasının Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı 2020 yılı coğrafi işaretli ürünler mali destek programı kapsamında yürütülen yerel kalkınma, İstihdam ve turizm değeri olarak Hopa Laz Böreği Üretimi ve Pazarlama işyerinin açılışı törenle gerçekleştirildi.

Hopa Laz Böreği Üretimi ve Pazarlama işyeri törenle hizmete açıldı

Hopa iş merkezi arkasındaki bina da açılışı yapılan ofisin açılışında konuşan Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek, “ Hopa Ticaret ve Sanayi Odası ile Hopa Halk Eğitim Müdürlüğü ve DOKA iş birliği ile gerçekleştirmiş olduğumuz Hopa Laz böreği üretimi eğitimi ve satışı hususundaki açılışımıza hoş geldiniz. 2017'nin 9. ayında yola çıktık. Hopa’da coğrafi tescil alalım bir coğrafi markamız olsun diyerek yola çıktık. Umudumuz odur ki bir ürünün geçmişten geleceğe taşınma işi olarak anılan coğrafi tescil işlemi devam eden aşamalarını da biz burada sadece geçmişten geleceğe taşınan bir kağıt üzerinde kalan, belgelenen değil aynı zaman da üretimin de eğitilmiş insanların olduğu devamında üretildiği, üretilip satıldığı, ikram edildiği bir ürün haline gelsin bunun içinde kalkınma ajansı yetkililerine Hopa Belediyesinin yer tahsisine bütün resmi kurum kuruluşlarına başta kaymakamlık olmak üzere teşekkür ediyorum. Ayrıca bir teşekkür daha etmek istiyorum; 2017 de bu yola çıktığımızda bizi hiç yalnız bırakmayan Hasan AZAKLI hocamıza, her platformda destek veren, yazı hazırlayan raporları düzenleyen emek veren kıymetli hocama özellikle de Hopa Ticaret Ve Sanayi Odası adına teşekkür ediyorum. Bu ürünü evlerinde yapan asıl ustaları Reyhan Karaman, Sevnur Bayrak, Fatma Bayrak, Gülseven Akyürek, Saime Uzun, Emine Topal'a ilk zaman yola çıktığımızdan beri bizi yalnız bırakmayan her zaman yanımızda duran kıymetli hanımlara teşekkür ediyorum.” dedi.

Biz bu işi öğreneceğiz, çocuklarımıza da bu işi öğreteceğiz diyen hanımefendiler de burada, kursiyerlerimiz sertifika alacaklar. Kadın kooperatifi kuracağız bu süreç den sonra Hopa Hamsili Ekmek de devam edecek kadın istihdamı kuracağız bu yolda hep birlikte ilerleyeceğiz. Katılımlarından dolayı teşekkür ediyor herkese hayırlı olsun”" dedi.

Doka Artvin Yatırım Destek Uzman Proje İzleme ve Değerlendirme Uzmanı Fatma iİpek ise “Yerel kalkınma istihdam ve turizm değeri olan Hopa Laz Böreği üretimi pazarlanması projesinin 2021 yılı ürünler mali destekler programı kapsamında desteklenmiştir. 30 Eylül 2020 tarihinde sözleşmesi imzalandı, 12 aylık bir projedir. 146 bin lira değerindedir. Proje tutarımız olup yüzde 90 'lık kısmı ajansımız tarafından desteklendi. Kalan kısmı hopa ticaret ve sanayi binası olarak desteklendi. Proje amacında kadın istihdamın sağlanması hem de özel 2019 ocak ayında coğrafi işareti yapılan hop alaz böreğinin üretiminin ve pazarlanmasının sağlanması proje kapsamındaki kurs ile hopa halk eğitim merkezi tarafından kadın girişimcileri üretiminin coğrafi işaret kapsıma uygun şekilde üretimi için eğitim verilmesi ilgili kişinin girişimciliğin özendirilmesi amaçlanıyor. Yerli yabancı turistlere tanıtılarak görünürlüğün artırılması gastronomi açısından da ilçenin önemi hedefler arasında da yer almaktadır. Bu amaçlarla projeye destek verdik. Projenin Artvin'e ve ilçemize hayırlı olmasını temenni ediyorum sürdürebilirliğini sağlamak başka projeleri de hayata geçirmek isteriz teşekkür ederiz." dedi.

 

Hopa Kaymakamı Abdulrezzak Canpolat ise ”Ticaret odası başkanlığının lokomotifi olduğu Hopa laz böreği ve diğer yöresel lezzetler kadın girişimciliği kalkındırılması yöresel ürünlerin geçmişten geleceğe iletilmesi projenin Hopa'ya hayırlı olmasını temenni eder kendilerine teşekkür ediyoruz.

Hopa laz böreği diyoruz börek ama tatlı bir kültürün yansımasıdır. Bölgesel bir lezzet olmasının yanında Hopa ismi ile Hopa'ya özgü has bir ürün olarak ortaya çıkacağına inanıyorum. Projenin amacı da budur. Yöresel lezzet olduğu için standartları belirlenerek hem turizm anlamında hem ekonomi anlamında katkı sağlayacağına inanıyorum. Artvin turizminin geliştirilmesi için birçok proje yürütülmekte bu projenin de katkı sunacağına inanıyorum. Bu tarz işletmelerde çalışmalar gelişilecek kadınlarımıza el emeği ile para kazanmaya başlayacak. Kurumsal bir kimlikle başaracaklar. Kadınlarımızın el emeklerini güzel bir markalarla piyasaya süreceğiz. Bu bir başlangıç. Pandemi sürecinden sonra gelişecektir bu proje. Paketleme sürece de başlayacaktır. Rize'de havaalanı açılacak buralarda da tanıtılacak." diye konuştu.

Konuşmaların ardından Kaymakam Canpolat ile katılımcılar ofisin açılış kurdelasını keserek hizmete açtı.

Açılışa, Kemalpaşa Kaymakamı Recep Gündüz, Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.