YEREL
Giriş Tarihi : 15-06-2021 11:25   Güncelleme : 15-06-2021 11:25

HOPA KÜLTÜR ve SANATEVİ’NDE TULUM ATÖLYESİ

Hopa Kültür ve Sanat Evi yeni normalleşmelerle birlikte çeşitli atölyeler düzenlemeye başladı.

HOPA KÜLTÜR ve SANATEVİ’NDE TULUM ATÖLYESİ

Artvin’in Hopa ilçesinde yaklaşık bir yıl önce bir araya gelen yurttaşlar; gençler, çocuklar ve kadınlar için müzik, tiyatro gibi çeşitli atölyelerin yapılacağı ve dayanışmanın yükseltileceği Hopa Kültür ve Sanatevi’ni kurdu. Kültür ve Sanatevi’yle birlikte hayatın her alanına dokunmayı, toplumun kültürel değerlerini korumayı ve gelecek nesillerin ayaklarının yere daha sağlam basması amaçlanan Kültür ve Sanatevi’nde Tersine Dünya Atölyesi’nden Amigurumi Atölyesi ve Tulum Atölyesi’ne kadar birçok kültür ve sanat içerikli atölyeler gerçekleşiyor.

Tulum Atölyesi Yürütücüsü Okan Subaş on bir yıl önce İstanbul’da öğrenciyken üniversitenin kültür merkezinde ve müzik kulüplerinde çalışmalar yaparken tulum çalmaya başladığını belirterek, “Daha sonra müzik camiasında bulunan çeşitli isimlerle çalmaya başladım. Hopa Kültür ve Sanatevi’nden birkaç arkadaşı eskiden de tanıyordum. Bir süredir ikamet ettiğim Borçka’dan Hopa’ya taşındım. Burada müzikle alakalı çeşitli projeler yapmak istiyordum. Bu bağlamda Hopa Kültür ve Sanatevi’nde tulum atölyesi çalışması başlattık” dedi.

Yöreden gençlerin hem müziğe hem de tuluma eğilimleri, kültürel dokuları ve en önemlisi de müziği sahiplenmeleri için güzel katkıda bulunacaklarına inandıklarını belirten Subaş,  “Artvin müzikal olarak sadece Türkiye’de değil Dünya’da çok önemli bir yere sahip olacak nitelikle bir folk müzik potansiyeline sahip. Bunun ne kadar farkındayız dersek çok çok az diyebilirim. Doğru çalışmalar ve güzel bir altyapı ile en başta müzik olmak üzere birçok sanat dalında harika isler çıkarabileceğimize inanıyorum” diyerek atölyeyi pandemi koşullarına uygun, yoğun katılım olmadan az ve öz kişiyle nitelikli bir şekilde yapmayı planladıklarını açıkladı.

Okan Subaş tulum atölyesine dair açıklamalarını, “Otantik sazımız tulumu hem teorik olarak tanıyacağız, hem de pratik olarak icra edeceğiz. Gerçekten bu işe emek edecek herkesin karşılığını mutlaka alacağını düşünüyorum. Katılmak isteyen herkesi bekleriz” ifadeleriyle sonlandırdı.

DİLAN ŞAHİNBAŞ