Yerel
Giriş Tarihi : 13-01-2023 17:21

Hopa Belediyesi’nden çalışma raporu

Hopa Belediyesi’nden çalışma raporu

Hopa Belediyesi haftalık çalışma programını açıklamaya devam ediyor. Hopa Belediyesi haftalık çalışma programını açıklarken, tüm departmanlardakiekipleri şehrin her köşesinde çalışmaya devam ediyor.

Hopa Belediyesi tarafından 07-13 Ocak tarihleri arasında yapılan çalışmalar şöyle açıklandı:

Fen işleri ekiplerinin çalışmaları

Merkez Kuledibi Mahallesi Kars Caddesi boyunca bozulan kilit parkeler sökülüp, program kapsamında yeni kilit parkelerle yenilenmesi ve üst ile alt yapı onarım çalışmaları devam ediyor. Merkez Kuledibi Mahallesi Kars Caddesinde yapımı devam eden kilit parke çalışmalarının yüzde 60’lik bölümü tamamlanmış olup geri kalan kısmına da pazartesi başlanacak. Hendek,Güneşli ve Balık köyleri yol ayrımı ile Cumhuriyet Mahallesi İstiklal Caddesi arasında başlanan 1230 metre uzunluğunda yol betonlama ve bozulan beton yolların tamirat çalışmalarına başlandı.Şehir asansörü iç kısmında (Merdiven) bakım onarım ve boya çalışması yapılıyor. Hayvan barınağı yapım çalışmaları devam etmekte (Hayvan barınağı çalışmaları; tel çit çalışması bitti , idari bina seramik çalışması bitti ,beton öncesi saha tesviyesi bitti, Betonlama çalışmaları tamamlandı, idari bina sıhhi tesisat işleri bitti ,duvar örümü ve sıva işleri bitti,giriş yolu ve alanda ki beton çalışmaları tamamlandı, idari bina boya işleri tamamlandı. Elektrik bağlantısı ve peyzaj çalışmasına devam ediliyor. Merkez kuledibi mahallesi 3 farklı yerde kilit parke yama çalışması yapıldı. Sundura mahallesinde 4 farklı yerde kilit parke yama çalışması yapıldı. Ortahopa mahallesinde 2 farklı yerde kilit parke yama çalışması yapıldı. Turan Altuntaş iş merkezi WC tadilat işlerine devam ediliyor.

Belediye garajında (kademe) yapılan çalışmalar

Kendi öz kaynaklarımızla araç parkına kazandırdığımız kamyonu merdivenli itfaiye aracına dönüştürüyoruz, eski itfaiye aracının merdiveni sökülüp yeni alınan araca merdivenin montajı ve mekanik aksamları tamamlandı, boya ve elektrik çalışmaları devam ediyor. Kış sezonunun başlamasıyla oluşabilecek olumsuz hava koşullarına karşın BelediyeFen İşleri ekipleri Kar ve buzlanmaya karşı zamanında müdahale etmek, vatandaşlarımızın mağdur olmamaları ve ulaşımın aksamaması için gerekli önlemleri alarak, malzeme ve donanımlarını yeniden gözden geçirip eksiklikleri tamamladı.Yurt dışında vefat eden vatandaşlarımızın Sarp sinir kapısından cenaze nakil hizmeti veriliyor. Küçük kuka aracının tank ve kaporta tamiri ile boyası yapıldı Basınç (pompa) Sistemi aracın motorundan ayırılarak yeni bir motor ve pompa sistemi ile yenileme, mekanik aksamları ve boya çalışmaları devam ediyor. Belediye garajında bulunan kademe bölümünde Hizmet araçlarımızın bakım, onarın işleri ve her türlü kaynak işleri yapılıyor. Kademe bölümümüzde ağaçların aydınlatma aparatları yapılıyor. Saat kulesi bakımı, boyama işleri, mekanik ayarları ve elektrik bağlantı çalışmaları tamamlandı.Çöp arabalarımızın periyodik olarak yıkanması ve dezenfektesi yapılıyor. Belediyeişlerinde kullanılmak üzere perforje işleri ve kaynak işleri yapılıyor.

Alt yapı ekiplerinin çalışmaları

Merkez Kuledibi Mahallesi Kars Caddesi boyunca yeni yapılacak kilit parke çalışması öncesi alt yapı onarım ve yenileme çalışmaları yapılıyor. Merkez Kuledibi Mahallesi Kars Caddesi boyunca altyapı ve yağmur giderleri tamiratı yapıldı. Tüm mahallelerde ki kanalizasyon temizleme çalışmaları gerçekleşiyor. Mahalle ve köylerde kuyu çekimi yapılıyor. Mahallelerde tıkalı olan yağmur suyu gider bacaları açılıp işler hale getirildi. Sundura mahallesi 15 farklı bölgede altyapı ve yağmur giderleri açma çalışması gerçekleşti. Ortahopa Mahallesi 8 farklı bölgede altyapı ve yağmur giderleri açma çalışması gerçekleşti. Merkez kuledibi Mahallesi 6 farklı bölgede altyapı ve yağmur giderleri açma çalışması gerçekleşti. Ana hat giderlerinin temizliği periyodik olarak yapılıyor.

İtfaiye ekiplerinin çalışmaları

Vatandaşların talebi doğrultusunda merdivenli araç hizmeti verildi. Şehir merkezinde ve tüm mahallelerde çöp konteyneri ve çevresinin yıkaması periyodik olarak yapılıyor. Yeni arazözle cadde ve sokakların sulama ve yıkama işlemleri yapılıyor. Vatandaşların talebi doğrultusunda tankerle su hizmeti veriliyor. 3 Farklı yerde baca yangınına müdahale edildi. 5 farklı yerde dereye ve uçuruma düşen sokak hayvanları kurtarıldı.

Su işleri ekiplerinin çalışmaları

Şahintepe’sindeki eski 1800‘luk deponun, tamiratı yapılıyor. Sanayi bölgesi anayol menfez geçişinde ki eski hattın yer değişimi yapılıyor. DY4 Balmumcu da bulunan eski şebeke hattı devre dişi bırakılıp yeni hattan su verilmeye başlandı. Bucak mahallesi Nefer sokaktaki abone bağlantıları devam ediyor. Arıtmanın girişindeki su alma yapısında bulunan filtre temizliği periyodik olarak gerçekleşiyor. Arıtma tesisinde durultucu,karıştırıcı ünitelerinin temizliği periyodik olarak gerçekleşiyor. Hızlı kum filtreleri geri yıkama işlemi yapılarak temizleniyor. Şehir merkezinde bulunan su depolarının temizliği ve su alma yapısının filtre temizliği periyodik olarak gerçekleşiyor. Şehrin çeşitli bölgelerinde meydana gelen su arızaları giderildi. ehrin çeşitli bölgelerinde meydana gelen su arızaları giderildi. Kaçak su tespitleri ve uyarıları yapılıyor. Yeni abonelik açtıran vatandaşların sayaç ve su bağlantıları yapılıyor.

Temizlik işleri ve park bahçe ekiplerinin çalışmaları

Şehir merkezinde ki tüm caddelerin temizliği periyodik olarak yapılıyor. Mahallelerdeki pasakül ve molozların toplanması periyodik olarak yapılıyor. Tüm mahalle ve caddelerde temizlik çalışmaları periyodik olarak yapılıyor. Sarp Sınır Kapısı güzergahını kullanan tırların sıra bekleme esnasında oluşturduğu çöplerin temizlik çalışması gerçekleşti.Günde iki kere olmak üzere her gün çöp kamyonlarla çöplerin toplanması ve çevre temizliği yapılıyor. Şehir içi yol yıkaması ve temizliği yapıldı. Tüm mahalle ve caddelerde ot budama ve çevre temizlik çalışmaları periyodik olarak yapılıyor. Sahil ve festival alanında palmiye ağaçlarının budaması yapıldı. Sahil caddesi boyunca peyzaj çalışması yapıldı. Merkez Kuledibi Mh., Cumhuriyet Meydanı boyunca peyzaj çalışması yapıldı.

Derin deniz deşarj sistemi

Suyun karşılandığı ilk yer olan Kaba ızgara ünitesinin bakımı ve temizliği periyodik olarak yapılıyor. Ana pompalar ve manuel kumanda panosunun bakımı periyodik olarak yapılıyor.Jeneratör bakımı periyodik olarak yapılıyor. Blower hava pompalarının bakımı periyodik olarak yapılıyor. 2 adet kum pompasının bakım ve onarımı yapıldı. Merkez kuledibi terfi merkezinde 3 pompa bakımı yapıldı.Ortahopa paket terfi 2 pompa temizlik ve bakımı periyodik olarak yapılıyor.

Elektrik ekiplerinin çalışmaları

Sahil yol boyu ağaç ışıklandırma çalışmaları tamamlandı. Anons cihazlarının bakımı ve onarımı periyodik olarak yapılıyor. Merkez Kuledibi Mahallesi 2 adet anons cihazı takıldı. Saat kulesi enerji bağlantısı ve mekanik ayarları tamamlandı.

Dilan Şahinbaş

Artvin'de HaberArtvin'de Haber