YEREL
Giriş Tarihi : 19-06-2021 00:41   Güncelleme : 19-06-2021 00:41

Hiç Unutulmadı, Unutulmayacak

Varan ailesi evladını bir kere daha andı.

Hiç Unutulmadı, Unutulmayacak

1992 yılında vatani görevini yaptığı sırada Şırnak’ta çığ düşmesi sonucu şehit olan Ömer Zeki (Hakan) Varan’ın şehit düşmesinden sonraki 29’uncu yılında da ailesi ve sevenleri bir araya gelerek lokma dağıtımını gerçekleştirdi. Hayır, duası için ve ölmüşlerin ruhları için yapılan lokma dağıtımında Yüksek Varan ve şehit Ömer Zeki (Hakan) Varan’ın anısı bir kere daha hatırlanmak üzere bir araya gelen aile ve aile dostları ile anıldı.  Figen Tekdoğan, lokma döktürdükleri güne dair açıklamalarda bulundu “ bugün lokma döktürüyoruz ve her yıl ölmüşlerimiz için lokma döktürüp dağıtırız. Annem kendisi Ankara’da yaşıyor her yıl lokma dökmek için Artvin’e gelir. Babamı 1933 yılında doğdu 2017 yılında bodrumda denizdeyken kalp krizi sonucu vefat etti. Kardeşim ise 1992 yılında vatani görevini yerine getirirken çığ altında kalarak şehit oldu. Babamı kaybetmemizin 5. Yılı olacak ve kardeşimi kaybetmemizin tam 29’uncu yılına girdik mezarı Ankara şehitlik mezarındadır, sadece babam ve kardeşim için değil bütün ölmüşlerin ruhuna hayır duası için lokma dağıtımını yapıyoruz “ diye konuştu.

Tekdoğan, konuşmasını yaptıktan sonra Hatice Nur Ersöz, önemli ifadelerde bulundu.

Ersöz, “ yengem Ankara’da yaşıyor ve her sene lokma dökmeye Artvin’e geliyor. Kocasını ve çocuğunun adına lokma dağıtıp hayır duası alıyor. Şu anda Cuma günü tam Cuma namazı çıkışında namazdan sonra herkese lokma dağıtıldı. Ailesi oğlunun mezarına yakın olabilmek için Ankara’ya taşındı ve bugün memleketine gelip lokma dağıtımı ile tüm ölmüşlerin ruhu için lokma dağıtımını gerçekleştiriliyor. Bizim çok anımız vardı biz birlikte aynı evde büyüdük onların ablaları aynı zamanda anneleriydim diyebilirim. Çocuklukları çok yaramazdı ağaçlardan atlar kolunu, bacağını kırarlardı bende sırtımda onları sınıkçıya götürü verirdim. Anneleri incindikleri zaman kıyamaz ama bir o kadarda kızardı çok güzel çocuklukları vardı. Askeriyede genç, idealist ve beden eğitimi öğretmeniydi, askere bizden habersiz gitmişti Çanakkale’de öğretmenlik yaparken gitti. Biz Ankara’ya gittiğimizde 2 gün sonrasında Artvin’e geldiğimizde acı haberi aldık böyle canların toprak altında kalmasına çok üzülüyorum. Burada vatan uğruna şehit olan evlatlarımıza Allahtan rahmet diliyorum ve gazilerimize de uzun, sağlıklı ömürler diliyorum “ dedi. Hemen sonrasında Ömer Zeki (Hakan) Varan’ın Annesi ise yürek burkan şu ifadeleri kullandı “ Ne söyleyebilirim, otuz sene oldu ağlıyoruz, sızlıyoruz, geziyoruz ne yapabiliriz yapacağımız bir şey yok. Allah nur içinde yatırsın Allah hiç kimseye vermesin bu acıyı düşmanıma da vermesin “ dedi.

Şükrü Yılmaz, lokma dağıtımına dair şu ifadeleri kullandı “ ablam Artvin’e geldiği zaman devamlı geçmişlerin ruhu için bunu yaptırıyor. Üniversitede okurken spor akademide okuyordu geldiği zaman varanlar sitesinden lif levha fabrikasına kadar yürüme gelirdi. Duşunu alır bizde kahvaltısını yapar buradan çıkardı Türkiye şampiyonlukları var, madalyaları vardı okulunu bitirdikten sonra askerliğini yaparken Şırnak’ta şehit oldu. Cenazesi Ankara’da şehitliktedir. Fabrikaya geldiği zaman lojmanda duşunu aldıktan sonra yaya olarak buradan Kafkasör’e kadar giderdi. Çok sportif bir insandı “ dedi.

Baro başkanı avukat Ayla Varan, şu ifadeleri kullandı “Bugün Ömer Zeki’nin yani halk içerisinde Hakan’ın ölümünün 29. Yılı, 29 koca yıl geçti. Ben o zaman hatırlıyorum büyük kızıma hamileydim şimdi koca kız oldu. 29 yıl önce kaybettik o bizim içimizde hep bir ukde olarak kaldı. Bir taraftan gurur verici ama bir taraftan da yıllardır çözülemeyen şiddet ve terör ortamının bunca genç insanımızı kaybetmemize rağmen halen bir adım ileriye atılamamış olması ve giden canlar yanına kar kalmış noktasında bir olaydır. Yüksel amcam ise hepimizin babasıydı aynı zamanda çok değer verdiğimiz bir büyüğümüzdü oda 4 yıl önce vefat etti hepsinin ruhu şad olsun diyorum “ dedi. Hemen ardından ise Nebahat ise şu ifadeleri dile getirdi “Bugün ki lokmamız daha anlamlı çok sevdiğim aile dostum evladım olan bir insanı kaybetmemizin 29. Yılı ve bugün çok duygusal bir gün bizler için bugünde lokma döktüm o yüzden çokta duyguluyum. Aklıma gelen anısı ise küçük kardeşi bizde otururken şehit olduğu zaman telefonla bizim eve haber geldi. Biz küçük kardeşine haberi veremedik birde oğluma bir pantolon vermişti, değişmiştiler oğlum halen daha Ömer Zeki’nin pantolonunu saklar dolabında çok değerli kendisi için iyi bir insandı ve bugün çok duygusalım “ dedi. Nebahat ’in hemen ardından Nedime Yurttaş, yaptığı konuşma ile sonlandırdı.

Yurttaş, “ Yüksel amca bizim aile dostumuz tüm aileyi çok severim rahmetli hakanda yüksel amcada ışıklar içinde uyusun toprak incitmesin onları çok iyiliklerini gördüm. Onların hakan benden çok küçüktü onunla çok fazla anım yok ama abisi ile sınıf arkadaşıydım ablası ile de iş yeri arkadaşıyız hakanın acısını duyduğumuzda inanılmaz şeyler yaşamıştım. Elimizden gelen ışıklar içerisinde uyusun diyebileceğim “ dedi.