Yerel
Giriş Tarihi : 23-02-2023 15:55   Güncelleme : 23-02-2023 16:50

Heyelan riski nedeniyle 2 bina tahliye edildi

Heyelan riski nedeniyle 2 bina tahliye edildi

İlçenin Gündoğdu Mahallesi'nde, 34 hanenin bulunduğu 2 binanın arka kısmındaki yamaçta yağışlar sonucu heyelan meydana geldi.

Durumu fark eden vatandaşların ihbarı üzerine mahalleye gelen Borçka Belediyesi ve AFAD ekiplerinin yaptığı inceleme sonrası iki bina tedbir amacıyla boşaltıldı.

Binalardan ayrılan vatandaşların bir kısmı akrabalarının yanına giderken, bazıları da kaymakamlık ve belediye tarafından otel ve misafirhanelere yerleştirildi.

Teknik ekibin yapacağı ayrıntılı inceleme ve zemin etüdü çalışmalarının ardından binalarda oturulup oturulamayacağına dair rapor hazırlanacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Borçka Kaymakamı Hakan Contarlı “İlçemiz Gündoğdu mahallesinde heyelan, heyelan riski gerekçesiyle, 2 apartman ve iki müstakil evde yaşayan vatandaşlarımız tedbir amaçlı tahliye ettik.

Bazı vatandaşlarımız akrabalarına gitti, geri kalanları ise kaymakamlığımız tarafından farklı yerlere konaklamalarını sağladık. İl AFAD Müdürlüğümüzden görevlileri eşliğinde bölgede geniş çaplı çalışma yaptık. Yapılan çalışmada evlerin üzerinde bulunan kaya kütlesinin hareket etmediğini tespit ettik. Bunun haricinde yine de tedbir olarak birkaç gün daha takipte kalınacak. Daha sonra duruma göre oturulabilir yada oturulamaz şeklinde rapor verilecek” ifadelerini kullandı.

Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan ise kar yağışından sonra birkaç gündür devam eden yağmurun ilçede bazı noktalarda heyelanlara neden olduğunu söyledi.

Bu nedenle 2 binayı tahliye etmek zorunda kaldıklarını belirten Orhan, şunları kaydetti:

"Nemli bölgede yaşıyoruz. Aşırı yağışlar nedeniyle toprak suya doydu. Bu doyumdan kaynaklı heyelanlar oluşabilir. Vatandaşlarımızın çok dikkatli olması gerekiyor. Gece kalktığımızda bile dışarıya bir bakalım, ne oluyor. Geçmişte acı tecrübelerimiz var. Bir kişinin dahi burnunun kanamasını istemiyoruz. Tedbirlerimizi almamız gerekiyor. Bu tedbirler çerçevesinde biz de çalışmalarımıza devam ediyoruz. AFAD'ın öngörüsü içinde bu süreçte vatandaşımızın sağlık ve huzuru için ne gerekiyorsa yapacağız."

Artvin'in Borçka ilçesinde heyelan riski nedeniyle bazı evler boşaltıldı

Evleri tahliye edilen ilçe sakinlerinden İlker Yılmaztürk, yaptığı açıklamada "Evimizin arkasında kış mevsiminde su çıkıyor burası heyelanlı alan, buraya kalıcı veya başka bir çözüm bulunmasını istiyoruz" dedi.

Artvin'de HaberArtvin'de Haber