YEREL
Giriş Tarihi : 18-11-2020 22:25   Güncelleme : 18-11-2020 22:25

HES projesi İl Genel Meclisinde kabul edildi

Artvin-Yusufeli Demirdöven HES projesi İl Genel Meclisinde AKP ve MHP oylarıyla onaylandı.

HES projesi İl Genel Meclisinde kabul edildi

Artvin Yusufeli ilçesi Demirdöven ve Yaylalar köyünde yapılmak istenen HES projesi Artvin İl Genel Meclisinde kabul edildi.

Erari Elektromekanik Enerji Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ve Taşeronu Nuryol İnşaat şirketinin Demirdöven ve Yaylalar Köyü'nde köylülerin tepkisi nedeniyle 6 yıldır yapamadığı HES inşaatı için koronavirüs salgınını fırsat bilerek geçen ay yeniden harekete geçti. Ancak yeniden köylülerin direnişiyle karşılaştı.

Köylüler 2014  yılından berı direniyor

Şirket kendisine ait olmayan bir belge ile bölgede demir direkler dikerek enerji hattı döşemek için beton dökmeye çalışırken yurttaşların tepkesiyle karşılaşmıştı.

Şirket beton mikserlerden yurttaşların üzerine beton dökmüş ardından tartışma yaşanmıştı. Jandarmanın olay yerine gelmesinin ardından şirket çalışma yapmak istediği alandan yurttaşlar tarafından 3 kez kovulmuştu.

AKP ve MHP ‘evet’, CHP ‘hayır’ dedi

Yaşanan bu gelişmelerin ardından 16 Kasım  Pazartesi günü Artvin İl Genel Meclisinde HES projesi için imar izni oylaması yapıldı.

İl  genel meclisinde yapılan oylamada AKP’li 11 üye ile MHP’li 1 üye evet oyu kullanırken CHP’li 8 üye ret oyu kullandı. 1 üye ise covit 19 tanısı nedeniyle  katılmadı.

Oylama sonucunda AKP ve MHP’nin 12 evet oyu ile il imar komisyonunda HES projesi için onay çıktı.

Ne olmuştu?

Artvin Yusufeli'nde Yaylalar (Hevek) ve Demirdöven (Zamman) köylerinin ortak merası olan arazide Hevek Çayı üzerinde HES yapmak isteyen Erari Elektromekanik Enerji Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, köylerin tepkileri nedeniyle yıllardır yapamadığı santral için karantina günlerinde harekete geçti. Derede şantiye inşaatı faaliyetlerine başlayan şirkete köylüler tepki gösterirken, HES ile ilgili açılan davaların ise hâlâ sürdüğü öğrenildi.

Köylüler demokratik ve hukuki haklarını kullanarak  2015 yılında HES'e engel olmuştu. peki bugün ne değişti!

Artvin ili Yusufeli ilçesi Demirdöven Köyü sınırları içerisinde yapımı planlanan Damla HES ve Regratörü projesine yörede yaşayan Demirdöven, Yaylalar ve Altıparmak köyleri yıllardır karşı çıkıyorlar. 2014 yılında bölgeye gelen ve 2015 yılı Ocak ayında HES için şantiye kurma çalışmalarına başlayan Erari Elektromekanik Enerji Sanayi ve Ticaret Limited Şirketinin çalışmaları köylülerin direnişi ile karşılaşmıştı. Şantiye alanında toplanan yaklaşık 500 köylü işletme binalarının yapımını engel olmuştu. Şirketin pasa sahası ile ilgili meraların kiralanmasına karşı köy muhtarlıkları tarafından davalar açılırken, pasaların dökümüne Yaylalar köylüleri kamyonları taşlayarak engel olmuşlardı. Köylülerin kararlı direnişi sonrası şirket yaz aylarında bölgeyi terk etmişti. Yaylalar köyünün HES'e karşı açtığı dava, yerel mahkemece reddedilmesine karşı Danıştay'a taşındı ve halen sürüyor.

Artvin'in en büyük sorunlarından biri olan HES projeleri maalesef ardı ardına onaylanyor.

Derelerde yapılan ardı ardına dizilen HES'ler maalesef, doğayı, yaban yaşamını, yaşam alanlarını, yerel halkı olumsuz etkiliyor.

Bugüne jadar Artvin'de 32 HES inşa edildi. Her biri çevresel sorunun parçası oldu. Buna rağmen yeni HES  Projeleri yapılmak isteniyor.

Hes'lerle başı belada olan ilçelerden birisi de Yusufeli... Yusufeli,  dünyanın en yüksek 3. Barajı olan Yusufeli Barajı ile tarihi karışacağı için yeni yerleşim alanına büyük sorunlarla taşınacak.

Bütün bunlar yetmezmiş gibi derelerine de HES inşaatı yapılıyor. Bunlardan bir tanesi de Barhal Vadisi üzerinde Demirdöven köyünde yapılmak isteniyor. Barhal Vadisi üzerinde bulunan köyler burada HES yapılmasını istemiyor.

Ancak sözkonusu HES şirketleri; HES projelerinin çok büyük kar getiren su kullanım hakkını elde eden alınıp satılabilen üretilen enerjinin alım garantisi olduğu, bu  ballı projeden vazgeçmedik leri gibi bir an önce yaparak daha zengin olmak hayalleri kuruyor Bu nedenle son derece acımasız oluyor ve kurallara dikkat etmiyor, mahkeme sürecine kararlarına uymuyor ve bir şekilde kendilerini kanunların, halkın üstünde görüyor.

Bu süreçte halkın doğanın haklı olanın yanında bulunması gereken yerel ve Ankara'daki siyasetçiler, şirketlerden yana tavır alıyor ve onları korumak için kanunlar çıkarıyorlar.

Yerel siyasetçiler de Ankara'dan gelen talimatlar doğrultusunda hareket ediyor.

Yusufeli Demirdöven Köyü sınırları içerisinde yapılması planlanan Damla HES imar planı Artvin il genel meclisinde 12 evet ve 8  hayır oyu ile kabul edildi.

Artvin il genel meclis toplantı salonunda yapılan oylama sonucunda 11 Adalet ve Kalkınma Partili meclis üyesi ve bir MHP'li il genel meclis üyesi Evet oyu kullandı Buna karşın 8 CHP'li genel meclis üyesi Hayır Oya öyle Red verdi bu sonuca göre Demirdöven de yapılması planlanan Damla HES imar planı Onaylanmış oldu.

Kaçkar Dağı, Vadisi, Köyleri,  Dereleri talana açılmıştır!

Il genel meclis oylaması sonrası Yusufeli'nde büyük üzüntü yaşandı. Barhal Vadisi Köyleri sosyal medya hesabı üzerinden üzüntülerini dile getirdi.

Demirdöven, sosyal  medya hesabından yapılan kısa açıklamada;"Artvin il genel meclisinde ki bugünkü oylamada AK Parti  11 evet MHP 1 evet CHP  8 Red CHP 1 katılamayan  sonucuna göre12-8 imara onay çıkmıştır.  Meclis halktan yana değil şirketten yana onay çıkarmıştır." ifadeleri kullanıldı.