YEREL
Giriş Tarihi : 02-04-2022 12:37   Güncelleme : 02-04-2022 12:37

HES inadı doğal sit alanı tanımıyor

HES inadı doğal sit alanı tanımıyor

Devlet Su İşleri’nin (DSİ), derelerin kurumasına neden olan, bölgede ekolojik yıkıma neden  hidroelektrik santral (HES) ısrarı sürüyor. Çeşitli nedenlerle yapılmayan ancak projelendirilen 9 HES projesi DSİ tarafından yeniden ihale edildi.

İhale edilen HES’ler şu şekilde:

-Artvin Borçka: Uğur 1-2 HES

-Bingöl Karlıova: Alatepe Regülatörü ve HES

-Şırnak Uludere: Sekerek Regülatörü ve HES

-Gümüşhane Torul: Torul Regülatörü ve HES

-Bitlis Tatvan: Gopduroğlu Regülatörü ve HES

-Artvin Yusufeli: Demirdöven Regülatörü ve HES

-Giresun Tirebolu: Yiğit Regülatörü ve HES

-Bitlis Tatvan: Şahin Güzeldere Regülatörü ve HES

Artvin’in Yusufeli ilçesine bağlı Altıparmak köyünde doğal sit alanı olmasından dolayı mahkeme tarafından iptal edilen Demirdöven Regülatörü ve HES projesinin tekrar ihaleye çıkmasına mahalle muhtarı tepki gösterdi. Altıparmak köyü Muhtarı Yaşar Orhan Tekin, “Bugün köylü evinde bir pencere değişimi yapmak istediğinde dahi kuruldan izin alarak proje çizdirmesi gerekiyor. Bunlar şimdi gelip doğal sit alanı içerisinde HES mi yapacaklar, bunu vatandaşa nasıl izah edecekler? Bugün bir yandan doğal sit alanı içerisinde yer aldığımız için birçok prosedür işleriyle uğraşırken bir yandan da HES projeleriyle mücadele ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Altıparmak köyünün Barhal Doğal Sit Alanı ilan edilmesinin ardından HES projelerinin biteceğini düşündüğünü ifade eden Tekin, “Biz bölgemizde HES yapılmasına karşıyız. Daha önce başlattığımız hukuki süreç vardı, iptal edilmişti o zaman bu proje. Şimdi yine önümüze getirdiler. Biz yine mücadele edeceğiz. Bu bölgede HED yapılmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Dilan Şahinbaş