YEREL
Giriş Tarihi : 11-05-2022 13:49   Güncelleme : 11-05-2022 13:49

Her yerde varken Artvin’de Neden Yok

Her yerde varken Artvin’de Neden Yok

Kentte Organize Sanayi Bölgesi’nin olmaması Meclis gündemine taşındı.

Cumhuriyet Halk Partisi Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan Artvin’de Organize Sanayi Bölgesinin bulunmamasını Meclis gündemine taşıdı.

Bayraktutan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebi ile Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunduğu soru önergesinde “Ülkemizde bulunan 81 il içerisinde bir tek Artvin ilinde Organize Sanayi Bölgesi bulunmamaktadır. Bu durum Artvin ilinde sanayi üretimi maliyetlerinin yüksek olmasına ve dolayısıyla sanayi ürünleri üretim hacminin çok düşük olmasına neden olmaktadır” dedi.

Bayraktutan ayrıca “Artvin ilinde Organize Sanayi Bölgesi kurulması adına gerekli hazırlıklar yapılmış, raporlar düzenlenmiş ve ilgililere iletilmiştir. Kemalpaşa ilçesinde toplam 648.876 metre kare alanın uygunluk tespiti yapılmış, etüt çalışmaları devam etmektedir.

Bölge ekonomisine büyük bir katkı sağlayacak olan Artvin Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması adına resmi başvuru işlemleri tamamlanmış, ayrıca detaylı bilgilendirme raporu, Artvin Valiliği ve Kemalpaşa Belediye Başkanlığının resmi yazıları, 72 yatırımcının konuyla ilgili ön talep formu, uygun görülen alanın arazi krokisi ve zemin etüt raporları ilgililere başvuru eki olarak sunulmuştur” ifadelerini kullandı ve soru önergesine şu soruları ekledi:

1.Ülkemiz genelinde sadece Artvin ilinde Organize Sanayi Bölgesi olmamasının gerekçeleri nelerdir?

2.Artvin ilinde Organize Sanayi Bölgesi kurulması adına Bakanlığınıza iletilen başvurular ne aşamadadır?

3.Bölge ekonomisine büyük bir katkı sağlayacak olan Artvin Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması adına Bakanlığınız nezdinde yürütülen bir çalışma var mıdır? Detayları Kamuoyuyla paylaşır mısınız?

4.Bölge Halkının talepleri ve başvuruları doğrultusunda Artvin ilinde Kemalpaşa İlçesinde veya uygun görülen başka bir noktada Organize Sanayi Bölgesi kurulması adına bir takvim açıklar mısınız?

özel