YEREL
Giriş Tarihi : 23-03-2021 12:48   Güncelleme : 23-03-2021 12:48

Her yer sahnedir

Sokaklarda, kafelerde tiyatro çalışmaları yaptıklarını sanatçı için her yerin sahne olduğunu söyleyen Son Mart film oyuncusu Berkay Alkan, Öztürk Serengil tiyatrosu adı altında Artvin halkına sanat eserleri sunuyor.

Her yer sahnedir

Artvin doğumlu olan Berkay Alkan, Öztürk Serengil tiyatrosu kurulmadan önce yaşadıkları sıkıntıları anlattı;” Artvin doğumluyum ama 20 yaşıma kadar Trabzon’ da yaşadım. Sonrasında memleketime dönüş yaptım. Erzurum Atatürk Üniversitesi güzel sanatlar bölümü son sınıf öğrencisiyim. Artvin’ de yakın arkadaşlarım Tuğçe Okur, Gökhan Dokur ve Simge Karaibrahimoğlu ile birlikte tiyatro hayalimizin peşine düştük kafelerde, sokaklarda tiyatro çalışmaları yaptık bizim çaresizliğimizi duyup bizi çağıran dönemin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ile Öztürk Serengil tiyatro sahnesi adı altında uzun süredir Artvin halkına sanat adına hizmet vermekteyiz. Ekibimizin 200 e yakın öğrencimizi tiyatro sahnesine 4 arkadaşımızı da dizi sahnelerine taşıdık. Bu başarılara ulaşabilmemiz için daha desteğe ihtiyacımız var. Hiçbir zaman desteğini bizden esirgemeyen Mehmet Kocatepe’ ye çok teşekkür ederiz. Biz memleketimizde tiyatro sanatının yaşaması için elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz” açıklamalarında bulundu.

Profesyonel olarak Son Mart filmi ilk tecrübesi olduğunu söyleyen Berkay Alkan, filmin kattığı tecrübeden ve yaşadığı duygudan bahsetti;”  Son Mart filmi profesyonel anlamda ilk tecrübem olsa da oyunculuk bölüm öğrencisi olduğum için iletişim fakültesi öğrencileriyle de üniversitede kısa film çalışmaları yapmıştık. Tabi Son Mart filmi gibi değil Son Mart Artvin kurtuluşunun anlatımı için güzel bir proje oldu. Bende bu filmde Rus karakteri canlandırdığım için ayrıca mutluluk içerisindeyim. Çünkü biz oyuncular zoru çalışmayı severiz. Hem Rusça çalışıp hem karakterime hazırlandım. Bize bu duyguyu yaşattığı için yönetmen Volkan Köksal’ a teşekkür ederim” dedi.

Berkay Alkan Son Mart filmi çekimleri esnasında en zorlandığı sahneyi anlattı;” En zorlandığım sahne hava şartından dolayı Natalie ile olan göç sahnemiz rüzgarda atla birlikte yürümek gerçekten çok zormuş. Ayrıca Rusça konuşmak ve o cümleleri Rusça konuşup anlamları ifade edebilmek gerçekten zor ama çok güzel ve keyifliydi. Oyuncu arkadaşlarıma bilmedikleri dillerde de oyunculuk yapmalarını tavsiye ederim” ifadelerini kullandı.

Tiyatro sahnesinde de sinema sahnesinde de oyunculuk yapan Alkan ikisi arasındaki farklılıkları anlattı;” Tiyatro sahnesi benim için her zaman çok farklı sinema da daha ilk tecrübem sadece bu projedeki zorluklar ile karşılaştıracak olursam kesinlikle tiyatro daha zor. Çünkü sahnede kesmeden aynı enerji ile 2 saat seyirciyi kendinde tutmalı ve oyun akışını bozmadan duyguyu yaşamalıyız. Sinemanın da zorlukları var ama benim kanaatim sinemanın zorluğu daha çok sinemacı arkadaşlar için geçerli. Çünkü bu onların sanatı bizim sanatımız sahnede burada onların hikayelerine sanatlarına katkıda bulunuyoruz diyebilirim. Hangisini daha çok seviyorum dersek de ben oyuncuyum oyunculuğumu icra edeceğim her yerde mutluyum. Bizim için sahne her yerdir” açıklamalarına yer verdi.

Artvin’ in imkanlar olarak kısıtlı olsa da oyuncunun kendini geliştirmesinin kendi elinde olduğunu söyledi;” Artvin’ de oyunculuğu geliştirmek insanın kendine kalan bir durum kesinlikle yakın illerde devlet tiyatrolarımız var gidip oyun izleyebilme, oyuncuyu çalışmak, izlemek, görmek geliştirir. Ve çok okumak eğer ki kişi bunları yapıyorsa her nerede olursa olsun kendisini geliştirebilir. Evet Artvin imkanlardan çok uzak bir yer ama insan kendi imkanını kendi yaratmalı. Bundan 6 yıl önce kimse Artvin’de bir tiyatro ekibi kurulacağına inanmazdı, bu tiyatro ekibinden diziye oyuncu gideceğine kimse inanmazdı ve en önemlisi kimse bu ekibin film çekeceğine kimse inanmazdı. Ama biz ekip olarak inandık, çalıştık. Volkan Köksal’ da bana Artvin’ in yetenekleri yeter diyerek bize güvendi ve bizimle çalıştı” dedi.

Son olarak hedef ve hayallerinden bahseden Alkan,  sanatçının alkışla yaşadığını ve kendisinin de yaptığı işlerde alkış toplama hedefi olduğunu belirtti; “ Oyunculuğa ilk başladığımda her zaman insanların benim sanatımı izlemeleri, beğenmeleri ve alkışlamaları için başladım ve hala bu düşüncedeyim. Öncelikle örnek bir sanatçı ve gerçekten yeteneklerini tamamlamış bir oyuncu olarak tanınmak istiyorum. Çünkü bizim sektörde tanınmadıktan sonra istediğimiz kadar sanat yapalım sadece bulunduğumuz bölgede seyircimiz olur ama eğer tanınırsak dört bir yandan seyirciye ulaşmış oluruz. Bende tanınıp kendi sahnemi kurup sanatımı ömrüm boyunca icra etmek istiyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

Yerel yönetimlerin bu tip sanatsal faaliyetlere özellikle sinemaya yapmış olduğu destek bölgenin tanınmasına önemli katkılar verdi. Bu katkılar sayesinde Son Mart filmi Artvin Belediyesi’ nin yapmış olduğu paylaşımlarda en çok izlenmeyi aldı. Bu projeyle bir kez daha sanatın gücü ortaya çıktı. Son olarak Berkay Alkan Son Mart filmine destek veren sivil ve kamusal destekçilere teşekkür ettiğini iletti.