YEREL
Giriş Tarihi : 10-06-2022 12:24   Güncelleme : 10-06-2022 12:24

Her şey çok açık, net ve ortada

Her şey çok açık, net ve ortada

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim’in “İddialar yersiz, mesnetsiz, amacı algı oluşturmak” gibi söylemlerine cevap verdi.

ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim’in “İddialar yersiz, mesnetsiz, amacı algı oluşturmak” gibi söylemlerine CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu cevap verdi.  Bekaroğlu, “Kurumu kârlı duruma geçirdik demişsiniz ama geçen yıl 547 milyon TL zarar açıkladınız. İnsanların aklıyla alay mı ediyorsunuz” dedi.

Bekaroğlu şu ifadeleri kullandı:

Değerli çay üreticisi hemşehrilerim,

Geçtiğimiz günlerde ÇAYKUR’un 5-6 tane firmaya geçen yılın maliyetinden dökme kuru çay sattığını söyleyerek, bunun suç olduğunu ifade etmiştim. ÇAYKUR Genel Müdürü bunu inkâr ediyor, yaptığı işin açık, net ve ortada olduğunu söylüyor.

Sayın Genel Müdür, “her şey çok açık, net ve ortada” diyor ama hiçbir işini şeffaf yapmıyor. Madem ki her şey açık, net ve ortada; o halde 2020 yılından başlayarak, hangi şirkete hangi miktarda çayı kaç liradan satmış, bu satışlar hangi yöntemle yapılmış, ihale yapılmış mı, ihaleler nerede duyurulmuş, ödemeleri ne zaman yapılmış, teslimat ne zaman ve ne şekilde yapılmış; bütün bunları ÇAYKUR’un web sayfasından yayınlasın, görelim.

Sayın Genel Müdür, “yapılan işlemler eylül-ekim ayında gerçekleşmiş, biz ocak-şubat ayı içinde satış yaptık” demiş. Bu ifade ne anlama geliyor, lütfen açıklasın. Zira kafası o kadar karışık ki, olayı açıklamaya çalışırken daha fazla karanlıkta bırakıyor. Kendisi de ne dediğinin farkında değil.

Genel Müdür bana cevap verdiğini söylüyor ama sorularıma cevap vermek yerine, “denildiği gibi bir şey yok, tamamen uydurmasyon, her şey ortada, bu kurumu nereden nereye getirdiğimiz, kurumu kârlı duruma getirdiğimiz ortada, herkes biliyor, Mehmet Bekaroğlu da biliyor ama amacı farklı. Amacı algı operasyonu oluşturmak, Bekaroğlu’nun ortaya attığı iddialar yersiz ve mesnetsizdir” gibi ifadeler kullanıyor. Sayın Alim, bu boş lafları bırak da; inşaat ve madencilik şirketine binlerce ton çay satarken, “kardeşim senin bunca dökme çay ile ne işin var? Hangi firma adına bu çayı alıyorsun, kimin paravan şirketisin?” diye neden sormadığını açıkla.

2022 yılı ocak-şubat aylarında kuru çaya zam yapmadan önce 2021 maliyet fiyatından çay satarken, piyasaya 5-6 firma lehine müdahale edip niçin haksız rekabete yol açtığını anlat.

Kurumu kârlı duruma geçirdik demişsiniz ama geçen yıl 547 milyon TL zarar açıkladınız. İnsanların aklıyla alay mı ediyorsunuz?

Ne demek uydurmasyon! Amacımız neymiş, algı operasyonu ne demek? Niçin sorularıma cevap vermek yerine saçma sapan ilgisiz soyut suçlamalarda bulunuyorsun Sayın Alim? Tekrar soruyorum:

  • ÇAYKUR, 2022 yılında dökme çayı hangi firmalara, hangi miktarda ve hangi fiyattan satmıştır? Ödeme ve teslimat nasıl yapılmıştır?
  • Dökme kuru çay satışını hangi yöntemle yaptınız, ihale oldu mu? İhale duyuruları nerede yapıldı?
  • İnşaat ve madencilik şirketine binlerce ton dökme çayı, üstelik zararına satarken, bunun bir paravan şirket olabileceği, bölgedeki çay şirketleri adına alım yapmış olabileceği hiç aklınıza gelmedi mi?
  • Bu satışlarla haksız rekabet oluşturduğunuz gibi, kamu zararına yol açmış oldunuz. Kurumun 25 Kuruşunu değerlendirirken milyonlarca liralık zararı nasıl telafi edeceksiniz?
  • Çay üreticilerinin hakkını korumak yerine birkaç tane zengin çay tüccarının servetini katlaması için mi o koltukta oturuyorsunuz?”

Dilan Şahinbaş