YEREL
Giriş Tarihi : 25-05-2021 10:33   Güncelleme : 25-05-2021 10:33

HER ŞAİR, YAZARA BİR KİTAP

Artvin Kültür Sanat Ustaları (AKSU) Platformu Üyesi Oktay Köse, başlattıkları proje hakkında bilgi verdi.

HER ŞAİR, YAZARA BİR KİTAP

AKSU Platformu üyesi Oktay Köse, Platform olarak seksen civarında Artvinli Şair ve Yazarlarla bir araya gelerek imece usul olarak bir proje başlattıklarını, projenin kapsamının her şaire her yazara bir kitap olduğunu ve bu proje kapsamında her ay bir şair ya da yazarın kitabının basıldığını belirtti.

Geçtiğimiz 2020 yılının Aralık ayında projeye start verdiklerini ve bu ay 9’uncu kitabın basılacağını belirten Köse, “Tamamı Artvinli şairler ve yazarlardan oluşuyor. Almanya’da olan arkadaşımız da var. Türkiye’nin dört bir yanında olan Artvinli şair ve yazar arkadaşlarla birlikte yürütüyoruz. Artvin Merkez’den sizlerin de tanıdığı Gülden Arman var, Hasan Akın var. İlçelerden olan arkadaşlarımız var ama çoğunluk İl dışında. Yaklaşık yüz kişilik bir grup oluşturuldu.  Yirmiye yakın sanatçımız var, seksen civarında şair ve yazar arkadaşımız var. Romanı yayımlanan arkadaşlarımız var, öğrenciye yönelik hikâye kitapları çıkan var. Temmuz ayında benim kitabım çıkacak. Birinci kitabımızın ismi ‘Can Dedim’ şiir kitabı. Benim diğer gruplardan ayrı olarak 2’nci kitabım da aynı ay içerisinde çıkacak, bu kitabın ismi de ‘Gönül Yarası’.   Yalnız Gönül Yarası isimli kitabımın bir özelliği var. Hayalini kurduğum bir şeyi bu kitapla gerçekleştiriyorum. Kitabın bütün gelirleri, telif hakları dâhil Ardanuç Engelliler Derneği yararına kullanılacak” dedi.

Can Dedim kitabında 173 şiirin, Gönül Yarası isimli kitabında ise 180 şiirin bulunduğunu belirten Köse, “Aksu dediğimiz Artvin Kültür Sanat Bursa’da faaliyet gösteriyor. İstanbul’da olan Adapazarı’nda olan Kocaeli’nde olan arkadaşlarımız var. 2 yıldır hiçbir faaliyet yapamıyoruz, sosyal faaliyetlerimiz tamamen durdu. Bursa’da, İstanbul’da etkinlikler yapıyorduk, onlar da şu an yapılamıyor. İmece usulü kitap çıkarma projesini Türkiye’de ilk biz gerçekleştirdik. Bursa’daki özellikle biliyorsunuz Artvin nüfusunun yüzde sekseni Bursa’da yaşıyor. Yaklaşık yedi yüz bin nüfustan bahsediliyor. Öyle olunca da bazı lokomotif olma görevi de biraz o illere düşüyor. Bu işte de yine lokomotif görevi gören arkadaşlarımız Bursa’da. Ben bu vesile ile özellikle Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir’e teşekkür ediyorum. Çünkü bu 2’nci kitabın aynı anda çıkmasına o vesile oldu. Bu işin maddi boyutu var, bir kısmını kendisi karşılayacak bir kısmını da işte kendi çabalarımızla veya henüz temmuza kadar yeni sponsorlar olursa destek olursa belki benim yüküm biraz hafiflemiş olacak.  Kültür Bakanlığı’ndan alınan izinler gibi çalışmaları Tamiray yayınları üstlendi ve sürekli Ankata’ya gidiş geliş zor olacağı için Artvinli bir yayınevinin bu sorumluluğu üstlenmesi bizim için avantaj oldu” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

DİLAN ŞAHİNBAŞ