YEREL
Giriş Tarihi : 24-08-2021 11:27   Güncelleme : 24-08-2021 11:27

Hep Birlikte Karşı Duracağız

SOL Parti Artvin Şubesi, SOL Parti, TKP, EMEP ve TKH tarafından Afganistan’daki siyasi durumla ilgili yapılan açıklamayı yayımladı.

Hep Birlikte Karşı Duracağız

Sosyalist Partiler tarafından yapılan açıklamada, emperyalizmin Afganistan’daki yıkımın sorumlusu olduğu vurgulandı. Partiler, Taliban rejiminin tanınmaması gerektiğinin altını çizerek, “Laiklik, bağımsızlık, demokrasi ve barışı ülkemizde ve bölgemizde kazanmak için emperyalizme ve işbirlikçisi dinci gericiliğe hep birlikte karşı duracağız ve halkların kardeşliği ve dayanışmasını savunmaktan geri durmayacağız” mesajı verildi.

Emperyalizmin halkların en büyük düşmanı ve Afganistan’daki yıkımın sorumlusu olduğu belirtilen açıklamada, “Bu tarihsel gerçek bugün Afganistan’ın yaşadığı dramda bir kez daha görülüyor. Emperyalist güçler ülkelerin ve halkların zenginlliklerini talan etmek ve kendi hegemonyasını güçlendirmek dışında hiçbir şeyle ilgilenmez” denildi.

ABD emperyalizminin yıllardır süren işgali ile yıktığı Afganistan’dan geriye, şimdi ABD ile anlaşarak iktidara yürüyen şeriatçı bir zorbalıktan başka bir şey kalmadığı vurgulanan açıklamada, “ABD işbirlikçileri iktidarı Taliban’a devredip ABD gözetiminde kaçarken, Taliban ABD’nin yeni işbirlikçisi olarak Afganistan’da sahne alıyor. Kadınlar başta olmak üzere, şeriatçı zorbalığa ve her türlü siyasal gericiliğe hayır diyen insanların geleceği tümüyle yok edilmek isteniyor” denilerek emperyalizmin, halkların başındaki en büyük haydutluk olduğu ve Afganistan’da ve her yerde halkların özgürlüğü ve bağımsızlık için emperyalizme karşı mücadelesinin bir zorunluluk olduğu belirtildi.

Taliban Hiçbir Suretle Tanınmamalı

AKP iktidarının da ABD ve NATO’nun bu yeni planına bağlı olarak Afganistan’da arabuluculuk rolü üstlenmeye çalıştığı söylenen açıklamada, “Erdoğan, Türkiye’nin Afganistan’daki askerlerini “Taliban’ın uluslararası kabulü için bir fırsat” olarak değerlendiriyor, Taliban’la “bir farkımız yok” sözleriyle bu karanlık çeteye yeşil ışık yakıyor” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı;

“ABD ve NATO’nun yeni Asya-Pasifik stratejisi gereği el verdiği cihatçı örgütler, tüm Müslüman coğrafya üzerinde emelleri olan, İslam adına her yaptıklarını mubah gören, gerekli gördükleri anda şiddette ve katliamlara kolayca başvuran unsurlar olarak ülkemiz ve halkımız için açık bir tehdittir. Mülteciler emperyalistlerin ve işbirlikçisi devletlerin masasında pazarlık ve şantaj konusu yapılamaz. Olası göçlerde sınırlar, zulümden kaçan halka kapatılmamalı, savaş suçluları ayıklanmalı, geçişlerde kayıt altına alınarak mültecilere iltica ve üçüncü bir ülkeye geçme hakkı tanınmalıdır.

Taliban hiçbir surette tanınmamalı, AKP iktidarı Afganistan’daki askerleri derhal geri çağırmalı, ABD ve NATO güdümlü cihatçı yayılmacı emellerinden vaz geçmeli ve NATO’dan çıkılmalıdır. Bizler, Afganistan’daki Taliban zulmüyle karşı karşıya kalan kadınlarla, emekçilerle ve tüm ezilenlerle ve ülkemize göç etmek zorunda kalan mültecilerle dayanışma içinde olacağız. Laiklik, bağımsızlık, demokrasi ve barışı ülkemizde ve bölgemizde kazanmak için emperyalizme ve işbirlikçisi dinci gericiliğe hep birlikte karşı duracağız ve halkların kardeşliği ve dayanışmasını savunmaktan geri durmayacağız. Kahrolsun emperyalistler ve siyasal gericilikler, yaşasın halkların kardeşliği ve dayanışması, yaşasın enternasyonalizm.”

DİLAN ŞAHİNBAŞ